Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Elektronický Zákoník práce s výkladem E-kniha pro vaše čtečky elektronických knih, tablety, stolní počítače, notebooky i kapesní počítače nebo chytré mobily. E-knihu vydalo nakladatelství SONDY, s.r.o. ve spolupráci s distributorem Palmknihy.
Publikaci v elektronické podobě můžete objednat prostřednictvím internetových obchodů Palmknihy.cz, Palmknihy.sk, Alza.cz a Alza.sk.
Nyní za zvýhodněnou cenu 99 Kč!!!

Lufthansa_2.jpg

Lufthansa: Stávka palubního personálu začíná v pátek

 Stávku palubního personálu německých aerolinek Lufthansa už není možné odvrátit. V televizi N24 to řekl předseda odborového svazu UFO Nicoley Baublies. Protestní akce začne v pátek a potrvá týden. Její rozsah zatím není jasný, aerolinky však slibují, že se pokusí omezit dopad na cestující na nejmenší možnou míru.

INA.jpg

Nový závod na autodíly zaměstná ve Svitavách tisícovku lidí

 Společnost INA Lanškroun staví ve svitavské průmyslové zóně nový závod na výrobu autodílů. Ve Svitavách vznikne postupně zhruba 960 nových pracovních míst. Na symbolický základní kámen poklepal prezident Miloš Zeman a zástupci firmy i místní radnice. Výroba by měla začít na podzim příštího roku, s plnou kapacitou se počítá do roku 2019. Celková výše investice dosáhne asi 2,5 miliardy korun.

CSU3.jpg

Nejméně dlouhodobě nezaměstnaných je v Praze

 Dlouhodobá nezaměstnanost je v Praze nejnižší ze všech regionů evropské osmadvacítky. Konkrétně je to 0,8 procenta. Výsledky přinesl Český statistický úřad.

stinova-ekonomika.jpg

Za peníze z šedé ekonomiky by se mohlo vytvořit 1,5 milionu slušně placených pracovních míst

 Češi ročně před veřejnými institucemi skryjí ekonomické transakce až za 614 miliard korun, tato částka se v posledních letech přitom příliš nemění. Významný podíl stínových aktivit se týká malých hotovostních plateb, které domácnosti provádějí v sektoru služeb. Uvádí to studie Stínová ekonomika v ČR, kterou představilo Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA).

CSU.jpg

Práci má v Česku nejvíce lidí od roku 1993

 V Česku pracovalo ve třetím čtvrtletí 70,5 procenta lidí mezi 15 a 64 roky. Je to nejvíce od roku 1993. Celková zaměstnanost se meziročně zvýšila o zhruba 65 tisíc na 5,06 milionu lidí. Míra zaměstnanosti mužů se zvýšila o 0,6 procentního bodu na 78,2 procenta. „Zlepšené podmínky na trhu práce se promítly především v dynamickém růstu míry zaměstnanosti žen o 1,8 procentního bodu na 62,6 procenta,“ uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

cribis-logo.jpg

Bankroty obchodních společností narůstají

Počty návrhů na bankrot mezi obchodními společnostmi i fyzickými osobami podnikateli vzrostly, podobně jako počet návrhů na osobní bankrot. Vyplývá to z analýzy provedené z ukazatelů www.informaceofirmach.cz obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky. Naopak méně bankrotů zaznamenali v říjnu fyzické osoby podnikatelů.  

doktori2.jpg

Zprůhlední se chaos ve vzdělávání lékařů?

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo, že zjednoduší způsob, jakým se absolventi medicíny školí na specialisty - třeba dětské lékaře, urology nebo chirurgy. Doktoři se kvůli tomu rozdělili na dva nesmiřitelné tábory. Jedni zjednodušení vítají, druzí mluví o likvidaci důležitých specializací. Vzdělávání mladých absolventů medicíny původně zajišťoval Institut postgraduálního vzdělávání − tedy zvláštní instituce zřízená pod ministerstvem zdravotnictví. Vyučovalo se celkem 18 základních oborů. Mladí lékaři v nich mohli získat celkem dvě atestace. První je opravňovala k samostatné práci bez dohledu zkušenějšího lékaře. Druhou si doplňovali lidé, kteří se chtěli stát vedoucími pracovníky ve zdravotnictví, například primáři oddělení. V roce 2004 ale ministerstvo zdravotnictví systém upravilo. Počet základních i nástavbových oborů postupně narostl až na 96. Vzdělávání se navíc rozdrobilo mezi jednotlivé lékařské fakulty, pod původním institutem zůstalo jen jejich torzo. Do toho ještě vstoupila v platnost Evropská směrnice, která podrobně určila, kolik let se má absolvent medicíny vzdělávat, aby mohl pracovat samostatně − většinou stačí tři až pět let.

evropa2.jpg

V Evropě jste buď bohatí nebo chudí

Česká republika je bezpochyby země, která je poměrně rovnostářská a relativně málo lidí (v porovnání se zbytkem EU) je zde ohroženo chudobou, nezaměstnaností, ale z pohledu německé analytické společnost GfK nás sráží trvající intervence ČNB a fakt, že naše koruna je podhodnocena. Dle Big Mac indexu je to dokonce o 30 % vůči euru.

Bisnode_4.jpg

Počet nespolehlivých plátců DPH strmě roste

V registru nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty v říjnu přibylo dalších 533 společností a jejich celkový počet tak dosáhl 2384. Více než třetina nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze, pětina v Jihomoravském kraji. Statistiky dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách

CSA_14.jpg

Letušky a stevardi ČSA souhlasí s vylepšenou kolektivní smlouvou

Základní mzda se jim zvýší o čtyři tisíce

Odborová organizace palubního personálu Českých aerolinií (ČSA) přistoupila po ročních sporech s vedením společnosti na návrh kolektivní smlouvy. Podle nové dohody, jež by měla platit do konce roku 2016, se základní mzda zvýší téměř o čtyři tisíce korun.
Celkem 5551 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.09.2018 09:05

Britský novinář: V Evropě dojde k občanské válce

Britský novinář a spisovatel James Delingpole popsal v svůj dojem o vývoji v Německu. Nejenže se obává, že by to mohlo vést k občanské válce v Německu, ale v celé Evropě.
20.09.2018 09:04

Psycholog: Vesnice pro lůzu nepředstavují problém

Zajímavá předvolební hysterie se spustila kvůli tomu, že v Mostu jedna skupina komunálních politiků má v programu, že se bude snažit o vystěhování tzv. nepřizpůsobivých občanů za město do vesnice pro lůzu.
20.09.2018 09:03

NI: Je čas, aby Amerika uznala Asadovo zřejmé vítězství a odešla!

Ačkoli americká politika vůči Sýrii „je v naprostém chaosu“, stále nemůže uznat, že se Asad skutečně stal „vítězem v občanské válce“, napsal The National Interest.
20.09.2018 09:01

Miroslav Poche se smířil s tím, že nebude ministrem zahraničních věcí

Miroslav Poche už ministrem nebude, neboť ČSSD objevila náměstka na Ministerstvu zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Prozradil Miroslav Poche, donedávna kandidát ČSSD do Černínského paláce v pořadu Interview na ČT24, který se vysílal třetí zářijovou středu, proč se tak stalo?
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace