Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Elektronický Zákoník práce s výkladem E-kniha pro vaše čtečky elektronických knih, tablety, stolní počítače, notebooky i kapesní počítače nebo chytré mobily. E-knihu vydalo nakladatelství SONDY, s.r.o. ve spolupráci s distributorem Palmknihy.
Publikaci v elektronické podobě můžete objednat prostřednictvím internetových obchodů Palmknihy.cz, Palmknihy.sk, Alza.cz a Alza.sk.
Nyní za zvýhodněnou cenu 99 Kč!!!

Sondy REVUE 07/2017

leták 

prace_5.jpg

Česko se pyšní nejnižší nezaměstnaností v EU

S přidanou hodnotou jsme však na štíru
Nezaměstnanost v červnu klesla na čtyři procenta. Na trhu práce je tak nejméně uchazečů za posledních devatenáct let. Rekordně nízký počet nezaměstnaných se stává pro českou ekonomiku nevýhodou, protože podniky nemohou najít nové zaměstnance a nedostatek pracovníků navíc tlačí na růst mezd. S hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou toto téma řešil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Východisko z ekonomické pasti vidí hlavní ekonomka Raiffeisenbank v investicích do lidí a jejich vybavení.

nemocenska_4.jpg

Dlouhodobě nemocní budou brát vyšší nemocenskou

Třetí měsíc dostanou 72 procent základu
Zaměstnanci v delší pracovní neschopnosti budou brát od příštího roku vyšší nemocenskou. Senát ve čtvrtek schválil růst procentní sazby od druhého měsíce nemoci. Novela o pojistném na sociální zabezpečení, která zamíří k podpisu prezidentovi, také zjednoduší podnikatelům administrativu spojenou s placením odvodů.

byt.jpg

Na nový byt potřebuje Čech 11 ročních platů

Němec a Nizozemec necelých pět
Lidé v Česku loni potřebovali na koupi nového bytu o velikosti 70 metrů čtverečních 10,9 průměrného ročního platu. Mezi 16 porovnávanými evropskými zeměmi to bylo nejvíce. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte. V pětileté historii indexu je to poprvé, co Češi na nové bydlení dosáhli nejobtížněji. Nejdostupnější bydlení bylo v Nizozemsku (4,4 platu) a Německu (4,7 platu).

CSOB_2.jpg

Firmy zoufale hledají pracovníky, ale za nízké mzdy

Zatímco nabídka volných pracovních míst v letošním roce roste, firmy příliš nabízené mzdy u nich nezvyšují. Většinou nabízejí odměny blízko minimální mzdy a nereagují pružně na situaci na trhu práce. Zhruba třetina nabízených pozic je tak po více než šesti měsících stále neobsazena. Vyplývá to z analýzy, o které dnes novináře informovali experti ČSOB. Analýza vychází z půlročního vývoje 50 000 inzerátů Úřadu práce.

mpsv-cz.jpg

Lidé v nouzi dostanou kromě potravin i nádobí a oblečení

Ministerstvo práce a sociálních věcí navýšilo rozpočet projektu „Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám II“ na téměř 240 milionů korun. Zároveň došlo k rozšíření sortimentu pomoci. Kromě potravin a hygienických potřeb dostanou lidé v nouzi také domácí potřeby a textil.

ukrajinci.jpg

Jurečkův program má dostat do zemědělství až 1500 Ukrajinců ročně

Odbory se obávají sociálního dumpingu
Až 1500 lidí z Ukrajiny chce každoročně přilákat ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na pomoc českému zemědělství a potravinářskému průmyslu. Připravil program, který jim umožní získat modrou zaměstnaneckou kartu ve zrychleném režimu. Zájemci o práci v ČR, kteří budou do programu zařazeni, nebudou muset procházet zdlouhavou procedurou, která se v jiných případech může protáhnout na měsíce. Jejich pracovní poměr v Česku pak musí trvat nejméně půl roku a nejdéle rok.

Prohlášení odborových svazů RoPo k vyjednávání o navýšení platů

Odborové svazy zastupující odboráře a zaměstnance ve veřejných službách a státní správě (OS RoPo) projednaly situaci, která nastala po té, co vláda jednostranně zrušila termín jednání o navýšení platů ve veřejném sektoru dohodnutý na 25. července.

DGB-svg.jpg

Německé odbory: Ať Češi berou stejně jako my

Koncerny budou pod větším tlakem
Odboráři v Česku získali vlivného a silného spojence v boji za vyšší mzdy v nadnárodních koncernech. Na lepší podmínky českých zaměstnanců začaly tlačit také německé odbory, požadují vyrovnání platových podmínek v továrnách v okolních zemích s těmi německými. „Chceme stejnou odměnu za stejnou práci a rychlejší sjednocování norem v Evropě,“ řekl HN šéf německé odborové centrály DGB Reiner Hoffmann. Podobně se chová i celoevropská odborová konfederace, pro české odboráře je však stěžejní spolupráce s německými kolegy.

OECD_11.jpg

OECD: České reálné mzdy od začátku krize klesly o více než 15 procent

Zatímco nezaměstnanost je v dnešní době nižší, než v dobách před finanční krizí, velké světové ekonomiky se stále nedokázaly vyrovnat s výrazným poklesem HDP. Uvádí to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své pravidelné zprávě o zaměstnanosti. Podle ní sice v Česku mzdy nerostou, zato ale Češi mají relativně velkou jistotu zaměstnaní.

Celkem 5004 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 07/2017

Sondy REVUE 07/2017 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

24.07.2017 01:15

Průzkum skončil pro francouzského prezidenta Macrona šokem

Průzkum společnosti  IFOP pro noviny „Journal du Dimanche“  ukázal rozčarování voličů z autoritativního stylu vedení Emmanuela Macrona, voliči  mu  také vyčítají jeho přehnanou sebepropagaci.
24.07.2017 01:14

Britská loď objevila u bulharských břehů výzvědnou ruskou ponorku

Torpédoborec britského námořnictva  HMS Duncan objevil v Černém moři ruskou průzkumnou loď.
24.07.2017 01:13

Poláci jsou vyzýváni k varšavskému „majdanu“

Ředitel Nadace Bartosz Kramka vydal 16bodový scénář co dělat, aby padla vláda a strana PiS se odřízla od moci, v návodu se nabádá k masovým protestům, neplacení daní nebo povstání.
24.07.2017 01:13

Bašta: Spor vynálezce se spekulantem o Evropu

 V uplynulých dnech zaznělo vážné varování vynálezce a humanisty Billa Gatese ohledně budoucnosti Evropy (a Afriky). Obrátil se na německou kancléřku Angelu Merkelovou s varováním ohledně nekontrolovatelného přílivu migrantů z Afriky.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace