Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Lékaři, odboráři, zaměstnavatelé a pacienti volají: Zabraňme rozpadu českého zdravotnictví!

Akce Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-ČSL) „Děkujeme, odejdeme“ není žádnou nahodilou akcí. „Ve svých důsledcích ukazuje na souvislosti, které dlouhá léta vedla k tomu, že hospodaření v rezortu provází chaos, krádeže a nehospodárnost s fatálními důsledky pro pacienty i zdravotníky“, zaznělo na tiskové konferenci v Domě odborových svazů v Praze řízené Janou Kašparovou, tiskovou mluvčí ČMKOS. Proto zde byla představena veřejná výzva politikům a občanům: Zabraňme rozpadu českého zdravotnictví! Jejími signatáři jsou Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), LOK-ČSL, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR (OS ZSP ČR) a Svaz pacientů ČR.

A je výsměchem všem zodpovědným zdravotníkům a občanům, že v době, kdy byly představovány důvody pro tuto výzvu, tak ministr zdravotnictví Leoš Heger po jednání s premiérem Petrem Nečasem prohlásil: „Trvá naše jasné stanovisko, že vydírání nelze ustupovat, byť jsme si vědomi, že nemocnice jsou podfinancované a lékaři i nelékaři potřebují platy zvednout“. Tato slova opět dokazují, že vláda nebere v úvahu oprávněné argumenty všech, kteří upozorňují na kritickou situaci ve zdravotnictví. „Naposledy jsme to připomněli na lednové tripartitě, ale vláda se tvářila, že se vlastně nic neděje“, upozornila na tiskové konferenci Radka Sokolová, místopředsedkyně ČMKOS.

O tom, že opak je pravdou, hovořil Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů ČR. „Denně nám telefonují desítky pacientů, že si nevědí rady, neboť jejich operace jsou odkládány na dobu neurčitou. Co jim máme v jejich zoufalství a bolesti odpovědět?“
„Na situaci jsme upozorňovali mnoho měsíců předem, očekávali jsme, že vláda vezme naše argumenty vážně. Místo toho nás však nazývá vyděrači a manipulátory. Cožpak je ale možné zmanipulovat akademickou obec, zaměstnavatele, prezidenty lékařských komor sousedních zemí a představitele institucí Evropské unie? Personální devastace českého zdravotnictví je větší, než si jsou schopni a ochotni zainteresovaní lidé – od české vlády až po zdravotní pojišťovny – připustit“, konstatoval Martin Engel, předseda LOK-ČSL.
Na paradox provázející chod nemocnic upozornil Eduard Sohlich, předseda AČMN. Zatímco nemocnicím se letos snižují úhrady o dvě procenta, ale prakticky o šest procent, tak například Všeobecná zdravotní pojišťovna počítá se zvýšením příjmu o dvě procenta. „V malých a středních nemocnicích nejsou žádné rezervy, neboť 60 % nákladů jde na mzdy a 30 % na provoz. Akutně ohrožena je tak péče u deseti tisíc lůžek po celé republice. Máme posílat pacienty, aby hledali pomoc v okolních státech?“ - zeptal se Eduard Sohlich.
„Tím, že se na výzvě se shodli partneři někdy až s protichůdnými požadavky, jen ukazuje závažnost situace. Lékaři nepracují 180 hodin měsíčně, ale 360, špatně hodnoceni jsou i laboranti, sestry a ostatní zdravotnický personál. Tři miliardy na jejich platy se nenajdou, ale 27 miliard ročně ze systému mizí jinam“, zdůraznila Dagmar Žitníková, předsedkyně OS ZSP ČR.
Zdravotnictví je v krizi. Proto byla přijata veřejná výzva politikům i občanům, kterou esondy zveřejňují v plném znění.
 
VÝZVA POLITIKŮM A OBČANŮM:
ZABRAŇME ROZPADU NAŠEHO ZDRAVOTNICTVÍ!
Asociace českých a moravských nemocnic
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR
Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů
Svaz pacientů ČR
společně vyzývají občany:
-          Nenechte sepodvést tvrzeními, že při odchodu cca třetiny lékařů se nic nestane, protože péči budou schopna zajistit jiná oddělení, jiné nemocnice, případně problém vyřeší záchranná služba. Vedení krajů, vedení nemocnic a lékaři, kteří nepodali výpověď, už nad veškerou pochybnost potvrdili, že to není pravda. Situace je tak vyhrocená, že v některých místech republiky nebude možné zajistit ani nejakutnější péči.
-          Nenechte se zmást mediálním zkreslováním situace a nepodléhejme rozdmýchávání závisti a nenávisti. České zdravotnictví se 20 let buduje a vylepšuje na úkor platů jeho zaměstnanců. Ty neodpovídají ani vzdělání, ani náročnosti a zodpovědnosti práce lékařů a dalších profesí a údaje o nich jsou zkreslovány obrovským množstvím přesčasů. Hodinový plat zkušeného lékaře je často nižší než hodinový plat nekvalifikovaného brigádníka.
-          Podpořte protestující lékaře, kteří nebojují nejen za své platy, ale zároveň i proti korupci, nejrůznějším parazitům a lobby ve zdravotnictví, které odčerpávají peníze určené na zdravotní péči. Bojují proti obrovským přesčasům, jejichž vinou o životě a zdraví pacientů často rozhoduje unavený a nevyspalý lékař. Žádají prosazení takové reformy zdravotnictví, která bude garantovat dostupnou, kvalitní zdravotní péči pacientům.
-          Nedopusťte zneužití současné situace ke zrušení téměř třetiny českých a moravských nemocnic. To by znamenalo nejen zhoršení dostupnosti zdravotní péče, ale i propouštění dalších zaměstnanců, což by mělo velmi negativní dopad do sociální sféry. V okresních a dalších městech jsou většinou nemocnice také největším zaměstnavatelem.
-          Nedopusťte poškození svého města a svého kraje tím, že zavření nemocnice způsobí v místě velkou nezaměstnanost, která s sebou vzápětí přinese krachy drobných živnostníků a jejich provozoven.
Společně vyzývají ministra zdravotnictví a vládu:
-          Najděte okamžité řešení, jak vyhovět oprávněným požadavkům lékařů a zabraňte jejich odchodu.
-          Přestaňte bagatelizovat situaci a říkejte pravdu o současném stavu zdravotnictví a o rozvratu, který během nejbližších týdnů hrozí.
-          Neprodleně novelizujte úhradovou vyhlášku na rok 2011 a navýšením úhrad nemocnicím z disponibilních zdrojů veřejného zdravotního pojištění umožněte plnění mzdových požadavků lékařů.
-          Garantujte veřejným příslibemdalší konkrétní kroky ke zvýšení platů a mezd lékařů, sester a ostatních zaměstnanců ve zdravotnictví v letech 2012 a 2013.
-          Distancujte se veřejným prohlášením od záměru řešit problémy českého zdravotnictví živelným rušením nemocnic a jejich částí.
-          Zajistěte takovou reformu zdravotnictví, která bude pacientům v celé České republice garantovat kvalitní a dostupnou zdravotní péči.
Výzvě vyjádřila podporu Česká lékařská komora
TK
Záběr z tiskové konference. Zleva  jsou Luboš Olejár,
Radka Sokolová, Martin Engel, Dagmar Žitníková,
Eduard Sohlich a Jana Kašparová. 
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
TBVHV:
Datum: 25.12.2017 19:09:24
Dobrý den, pane / paní. Jsme společnost soukromého investora a nabízíme 2% úrokové půjčky a nabízíme různé úvěry, jako jsou osobní půjčky, podnikatelské úvěry, konsolidační úvěry, zajištěné a nezajištěné úvěry, vánoční půjčky, Děkujeme, že jste si přečetli tuto reklamu a požádali o její půjčku. Další informace a dotazy nám můžete zaslat na adrese mehmethakan117@gmail.com
Datum: 24.11.2017 12:40:43
Potřebujete půjčky na projekt, investice, osobní půjčky, úvěry na podnikání, půjčky na bydlení, studentské půjčky, konsolidační úvěry a křesťanské půjčky? Potřebujete půjčku k zahájení malého, středního nebo velkého podnikání? Potřebujete úvěr na vybudování domu nebo úvěru na auto? Potřebujete úvěr na nákup vybavení pro práci? Získejte odpověď na všechny vaše problémy a získejte svůj kredit dnes s úrokovou sazbou 2% a naše transakce jsou rychlé, bezpečné a pohodlné a 100% záruka, email přes klanovskyemil@gmail.com
Datum: 2.2.2011 17:55:26
Víte, soudruzi, nemohu si pomoci, ale těm doktorům jde přeci jen a jenom o prachy. Nechtějí se dělit ani se sestřičkami. A to mi připadá celkem divné. Víte, tady si každá¨ý Kašpar může plácat co chce a škodit lidem. Víte, co by to chtělo? Nakopat vyděračské doktůrky do jejich z úplatků pozlacených análů a vzít sem doktory z východu. To by každý pořádný ministr zdravotnictví udělal. Ať si odejdou a nikdy, NIKDY! se nevracejí.
Od: Eva
Datum: 24.1.2011 11:40:20
Tak se mi zdá ,že lékaři chtějí krach, aby mohla konečně začít privatizace zdravotnictví a potom budou mít platy jaké budou chtít. To je ono. Eva
Datum: 23.1.2011 22:42:11
Že se nestydí dékaři - vystudovali za peníze všech, nyní budou léčit v cizině? AŤ jdou. Ať vychutnají být v cizině cizincem, jejich děti školy platit budou,naše zdravotnictví ať přijme lékaře ze Slovenska, Ukrajiny a školství ať studenti platí! Tak jak ve zdravotnictví není vše sladěno, jak by mělo, není i jinde, kdyby všichni odcházeli, pak by i lékaři museli šlapat do ciziny pěšky, protože letadla nebudou létat, potřraviny nebude nikdo vyrábět i prodávat, atd.... Zdravotnictví se musí připravit na změny, musí být lepší organizace, ale tlak lékařů je nesmysl. Nevhodné je i od p.Olejára za svaz pacientů se ohánět, že za tento svaz hovoří!!!! Pokud chtějí být prospěšní, ať se chytnou třeba nedobrou prací ve zdravotnictví například i lékařů!!! Ve zdravotnictví , zdravotnických zařízeních se usídlily bakterie,kterých je třeba se zbavit!!! Umírají pacienti vinou těchto bakterií, nikdo se však toho jaksi nevšímá. Je to podstatnější problém než co jiného, p.Olejár! Poptejte se pacientů.
Od: Ivka
Datum: 22.1.2011 9:53:34
A proč by je platili? To by pak musel platit všichni podnikatelé (manažeři) co vystudovali třeba VŠ ekonomickou atd.. Ti taky mají běžně firmy v zahraničí... Právnici studují za naše daně a pak nás doslova "dřou z kůže".. To vám nevadí a doktoři jo? Když už, tak všem stejnou měrou...
Od: Eva
Datum: 21.1.2011 19:11:41
Ať si lékaři odejdou, ale ať nejdříve zaplatí náklady na studia, jinak je to od nich podlý čin.

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 05/2018

Sondy REVUE 05/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

27.05.2018 07:00

Ve Cvikově vyroste díky Lučině nová květnatá louka

V České republice dlouhodobě kvůli zemědělskému zpracování půdy a nadměrnému používání dusíkatých hnojiv a pesticidů mizí z krajiny tradiční květnaté louky.
27.05.2018 07:00

Město podpoří projekty protidrogové prevence a prevence kriminality

Zastupitelstvo města Plzně schválilo poskytnutí dotací z rozpočtu Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně.
27.05.2018 07:00

Litvínovský letní stadion hostil sportovní hry seniorů kraje

Na čtyři stovky seniorů z celého Ústeckého kraje si dalo dostaveníčko v Litvínově, kde se pořádaly 31. sportovní hry seniorů. Při tomto tradičním klání měřilo síly v nejrůznějších disciplínách 32 družstev.
27.05.2018 06:42

Putin varuje Západ, aby vůči Rusku nepřekročil „červenou čáru"!

Prezident Vladimir Putin vyzval západní země, aby nepřekračovaly ve vztazích s Ruskem  „červenou čáru".
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace