Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Odbory k veřejnosti: Otevřete oči!

Sobota 19. února byla ve znamení celostátního protestního shromáždění zástupců odborových organizací v pražském Kongresovém centru. Sešlo se zde více než tisíc předsedů základních organizací odborových svazů, kteří se radili o společném postupu proti návrhu vládních reforem. Odboráři chtějí své požadavky cíleně prosazovat především v oblastech důchodové reformy, reformy zdravotnictví, zákoníku práce a občanského zákoníku k daňové reformě a benefitů.

Odbory se na svém protestním shromáždění, v jehož závěru se konal sněm ČMKOS, vyslovily proti důchodové reformě, na které se 17. února dohodli ekonomičtí ministři. ČMKOS je proti vyvedení části pojistného ze státního pilíře do soukromých fondů a proti jednotné dani DPH, která zhorší životní úroveň rodin s dětmi, důchodců a zdravotně postižených. Podle odborů navýšení DPH není nutné, pokud se z průběžného systému zabrání odčerpávání peněz. Návrh reformy schválený ministry podle odborářů znamená, že někdo chce z tohoto systému vyvést desítky miliard korun penzijním společnostem. Za 30 let to budou až dva biliony korun, které však již ke svým původním střadatelům zpět nedoputují.
Kampaň Otevřete oči!
Odbory se v postupu proti reformám, jak je navrhuje pravicová vláda, nebrání ani nejradikálnějším akcím, včetně generální stávky, bude-li třeba. V tomto případě je ale nutné mít podporu většiny společnosti. Proto chce ČMKOS přesvědčit občany o svých argumentech kampaní nazvanou „Otevřete oči“. Působit na veřejnost chtějí odboráři nejenom prostřednictvím médií, ale například i přes sociální síť Facebook.
“Vláda se chová hůř než Alibaba a čtyřicet loupežníků,“ konstatoval na protestním shromáždění předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. „Lidé si musí uvědomit, že navrhované reformy dopadnou především na obyčejné lidi, kterých je však naprostá většina. Musíme společně vystoupit v zájmu všech a říci, že se každá vláda chová tak, jak jí občané dovolí, a proto zastavme hazard s osudy lidí, dokud to ještě jde. Později bude již naprosto pozdě!“
Reformy pro lidi, ne proti nim
Zavadilova slova shromáždění připomněla, že budou-li vládní reformy přijaty, bude se většinou jednat o změny nezvratitelné. Odbory mají vlastní alternativy reforem. Chtějí reformy pro lidi, ne proti nim. V následující diskuzi vystoupily tři desítky řečníků.
„Prvním krokem je zvýšit komunikaci s veřejností a říci všem a otevřeně, co se chystá,“ vyjádřil se k následujícímu postupu odborů předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula.
ČMKOS přitom bude vycházet z materiálů připravených jejími odborníky. Odbory se ale nebrání jiným krokům, než je pouze kampaň.
„V diskusi se hovořilo o generální stávce nevídaně častěji, než kdykoliv jindy předtím,“ řekl esondám předseda Středula. Podle něho to znamená, že se společnost radikalizuje.
V závěru protestního shromáždění se uskutečnil sněm ČMKOS, který přijal společné prohlášení nazvané „Zastavme hazard s osudy lidí“ a výzvu k vládě a veřejnosti, které přinášíme v plném znění.
             
                                                       Zastavme hazard s osudy lidí!
                                                                    PROHLÁŠENÍ
                                                      Protestního shromáždění zástupců
                                                                odborových organizací
  Praha – 19. února 2011

 
ü Posledních deset let zažívá ČR nepřetržitě reformy veřejných financí s cílem snížit zadlužování. Výsledkem je loňský deficit 200 miliard korun! Za poslední tři roky vzrostl státní dluh dokonce o 650 miliard korun!
 
ü ČMKOS ve všech svých analýzách odhalovala, že nejde o žádné reformy, které sníží zadlužování, zabrání daňovým únikům, ale jde o závody ve snižování daní nejbohatším občanům a firmám. ČMKOS varovala, že v tzv. reformách, které spočívaly jen ve škrtech na příjmech státu, byly nebezpečně skryty i nevratné kroky – privatizace veřejných služeb, zdravotnictví, důchodů.
 
ü Vládní koalice chce převahou 118 hlasů všechny restriktivní záměry co nejrychleji dokonat.
 
ü Prvním důkazem jsou vládní restrikce, které vážně dopadají na nejzranitelnější skupiny obyvatelstva: zdravotně postižené, rodiny s dětmi, občany s nižšími příjmy a nezaměstnané!
 
Před čím odbory varují? Před další zradou na voličích!
 
Ve volebních programech koaličních stran se nedočtete nic o tom, že:
 
ü Důchodový systém, který byl poslední jistotou ve stáří, se změní na povinné placení do fondů v držení soukromého byznysu, navíc se ztrátou záruky! Významní ekonomové tyto záměry označují za podvod tisíciletí.
 
ü Zdravotnictví se má změnit na poskytování nejisté úrovně standardní péče. Na velkou část dnešní zdravotní péče hrazené ze zdravotního pojištění si bude muset každý připlatit. V souvislosti s reformou zdravotnictví se hovoří o tom, že základní péče bude dokonce částečně řešena svépomocí. Na zdravotní péči, kterou si budeme nuceni nakupovat, naše peněženka stačit nebude.
 
ü Zaměstnanecké výhody mají být likvidovány.
 
ü Právní ochrana zaměstnanců, ale i občanů se zhorší. Nový občanský zákoník chce výrazně zvýšit závislost občanů na pomoci advokátů. Odbory mají být degradovány na spolek.
 
 
Odmítáme platit dluhy za špatné vládnutí!
   
 
Účastníci Protestního shromáždění
      zástupců odborových organizací
vyzývají
       vládu ČR, poslance a senátory
Parlamentu ČR, prezidenta ČR:
 
ü Nemrhejte penězi za předražené státní zakázky, zastavte konečně státní korupci!
ü Neschvalujte takové reformy, které přivedou většinu občanů do nejistoty v práci, v nemoci a ve stáří!
ü Zastavte cílený rozvrat veřejných služeb se záměrem je privatizovat!
ü Nesměrujte Českou republiku na cestu nízkých mezd a platů!
ü Zachovejte evropský sociální model!
ü Nevládněte jen ve prospěch privilegovaných skupin!
ü Vládněte pro hospodářský růst!
ü Nelžete, že restrikce jsou ve prospěch všech!
 
                         veřejnost:
 
             Každá vláda se chová tak, jak ji občané dovolí!
 
ü Nedopusťme zneužívání krize k dalším restrikcím na občanech!
ü Braňme úroveň svých mezd a platů!
ü Postavme se proti likvidaci dostupného zdravotnictví a důchodového systému!
ü Nepodléhejme mediálnímu zkreslování situace v ČR a snahám rozpoutat mezi jednotlivými skupinami občanů závist a nenávist!
 
Podpořte snahy ČMKOS zastavit hazard s osudy lidí!
 
V Praze 19. února 2011
 
 
 
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
OULIF:
Datum: 3.3.2011 22:39:21
A kdy vlastně pořádají odbory nějakou masovou demonstraci? Až bude pozdě a mocipáni tohoto režimu rozhodnou a podniknou nevratné kroky? Nechápu, jak to, že ještě žádná demonstrace není svolaná. A je nesmysl svolávat demonstrace v pracovní dny 14 hodin, to nikdo nepřijde - všichni musí makat. Proč nejsou demonstrace od 16ti hodin? To už si každý dokáže zařídit, aby tam byl.
Od: Vláďa
Datum: 2.3.2011 20:41:04
Jak se dostanu na ten "odborový" Facebook?
Datum: 1.3.2011 17:57:07
Protestry jsou oprávněné a nezbytné. To co si dovoluje tato vláda nemá v Evropě obdoby. Demonstrací by seměly zúčastnit statisíce lidí. Nezapomeňte pozvat i nás důchodce. Vládní důchodové reforma vůbec nebere v úvahu, že na jedné straně sice klesá podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva, ale na straně druhé za posledních 50 let produktivita práce vzrostla na trojnásobek!!! Proti nezaměstnanosti lze bojovat i zkracováním pracovní doby, pochopitelně při zachování stávajících mezd. To říkal již Albert Einstein. Pravdu má i Jiří Hanák, když poukazuje na to, že pokud se zvýší DPH, nejsou žádné soukromé penzijní fondy potřeba, stačí z takto vybraných peněz posílit stávající státní důchodový fond. Fondy zbytečně budou ujídat z vybraného pojistného své zisky. Zdraví Vás J.Obermajer
Od: dolfa
Datum: 1.3.2011 16:04:45
držím palce odborům,už je toho příliš.
Od: Rostislav
Datum: 28.2.2011 22:04:27
Vývoj ve společnosti dospěl do kritického bodu. Pravicoví bossové umí jen čtyři věci, lhát,krást,zdražovat a korumpovat. Jejich politika je ku prospěchu pouze zbohatlíkům,z nichž mnozí si nakradli miliony v divoké privatizaci pod taktovkou otce-zakladatele mafiánského kapitalismu.který dnes sedí na Hradě místo toho,aby se soudně zodpovídal za největší krádež státního majetku od Bílé hory! Pokud budou mít odbory podporu většiny občanů,pak to bude síla.která dokáže zastavit pravicové dobrodruhy,kteří nedělají pro občany nic dobrého,hrabou pouze do svých kapes.Nastal čas pro nejtvrdší odpověď lidí formou generální stávky!
Datum: 28.2.2011 12:32:40
Když odhlédnu od některých "detailů" (např. upřílišňování lékařů na úkor ostatních obyvatel), v zásadě s Vámi souhlasím. Mám dojem, že už po několik desetiletí je "náš" středoevropský prostor rájem pro stále více dobře financovaných přespolních parazitů a "odborníků" na všechno a jejich domácích poskoků, zatímco domorodé obyvatelstvo je degradováno na pokusné králíky a živitele těchto parazitů. Jako nezaměstnaného mě však příliš nenapadá, jak mohu přispět Vašim snahám, a tím snad i sobě a dalším chudým domorodcům? Lidé nezaměstnaní nebo bez domova asi generální stávku vyhlašovat nebudou ...
Datum: 28.2.2011 11:33:50
Odbory nemohou být degradovány na spolek, pokud se nedegradují sami odboráři a jejich příznivci. Potřebujeme akční a silné odbory. Lékaři ukázali, že i nenávistná kampaň vládních stran je nemůže zlomit a rozdělit. Byl to na naše poměry nevídaný projev akceschopnosti a solidarity. Odboráři, máte vzor!
Datum: 28.2.2011 11:30:25
Není potřeba žádné jejich t.zv. reformy ani v důchodovám zabezpečení ani ve zdravotnictví,jsou jiné možnosti jak zajistit potřebné finance.Co se děje ve školství je hrůza.Tato vládnoucí garnitura zběsile vydává jednu vyhlášku za druhou a ničí vše dobré ve všech odvětvích hospodářství.Měli by stanout před soudem počínaje Klausem a jeho přisluhovači.
Datum: 22.2.2011 22:02:54
Se vším souhlasím. Je třeba těm nahoře ukázat, že toho už máme dost!!
Od: Michal
Datum: 22.2.2011 17:16:17
Lidé je čas jít do ulic a připomenout si rok 1989 - 10 miliónu lidí proti vládě .... je čas na změnu
Datum: 22.2.2011 12:46:44
odbory jsou dost silne na to,aby mohli pomoct vetsine lidi v teto zemi,zamezit okradani lidi,jejih zivoreni a take rozkradani statu.pokud by odbory vyhlasily generalni stavku,pridaji se tisice dalsich obcanu.
Datum: 22.2.2011 12:09:07
Podporuji odbory, díky.
Datum: 21.2.2011 21:11:47
odbory zastupují jen počtem silné pracující skupiny. To je špatně! Každým vystávkováním i jen drobné výhody ožebračují nás ostatní,to jest drobné žívnostníky. Nelze si jen vydobývat něco na úkor ostatních! To platí i pro nenažrané doktory! Korupční vláda silou,vy množstvím! Úžasně spravedlivé! Ostatní ať pojdou! Děkujeme dopředu..a prosíme! Zanikněte,škodíte!!! Snadné kecy pane Gotvalde-Zavadile-Alibabo!
Datum: 21.2.2011 18:06:25
Tak1.nejde o žádné reformy ale pouze a to podotýkám již více než 15roků se jen zdražuje aby se takzvaně naplnil státní rozpočet,který se opět v budoucnu vytuneluje a prohospodaří. 2.z čeho chtějí naplnit státní pokladnu když hned v počátku devadesátých let dusili rozvíjející domácí podnikatele živnostníky, zatímco nadnárodním společnostem dali danové prázdniny! 3.vždy se tady zavádí to co jinde se neosvědčilo,a opět to nemá komplexní řešení,silně pochybuju o tom že jsou tady nějací ekonomové spíš tak pokus omyl.
Datum: 21.2.2011 17:04:32
Před časem jsem vystoupil z odborů proto, že jejich představitelé na všech úrovních nebojovali za zájmy všech pracujících ale jen za to co se hodilo. Dnes je načase zase něco udělat pro pracující bez rozdílu ať je to dělník či technik, lékař nebo hasič. Pokud se ČMKOS odhodlá ke generální stávce, má moji podporu a změním na odbory svůj názor.
Datum: 21.2.2011 16:13:41
Pan předseda Zavadil má samozřejmě pravdu, když mluví o čtyřiceti loupežnících. Kdo ale řekne: "Zorganizujte se a klaďte odpor", měl by přijít s kvalitním návrhem řešení. Návrhem nesrovnatelně lepším, než je ten, který prosazuje vláda P. Nečase. Udělat to takovým způsobem, jako nedávno odbory ve Francii (právě v souvislosti s důchodovou reformou), je poukázkou na prohru. Francouzské odbory jen protestovaly. Říkat jenom NE a nepředložit žádný vlastní návrh řešení je prostě málo. Státní mašinérie si proto prosadila své. Jak to bude u nás?

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 05/2018

Sondy REVUE 05/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

26.05.2018 10:05

Rusko: Nizozemci dokázali, že to nebyl náš "Buk", který sestřelil MH17!

Raketov motor, který ukázala holandská vyšetřovací komise k pádu malajského Boeing letu MH17 na východě Ukrajiny, byl zlikvidován po roce 2011, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
26.05.2018 10:04

Zbořil: Kdo má věřit „Francii zrádné“ a „perfidnímu Albinou“?

Celý minulý týden přicházely  zprávy o významných agentech mezinárodní politiky,  kteří ve věku elektronických médií a spojení všech se všemi a se vším, vyrazili do různých koutů světa, aby si tam potřásali rukama (někteří i objímali, a po vzoru Leonida Iljiče dokonce líbali).
26.05.2018 10:02

Poslanci navrhli ocenit 33 osobností včetně sportovců Čecha a Ledecké

"Já vím, že pan prezident nemusí naše doporučení přijmout za své, je to na něm, ale přesto je to důležitý akt Poslanecké sněmovny jako jednoho z navrhovatelů," řekl poslanec Vojtěch Pikal, když přednesl návrh Poslanecké sněmovny na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání.
26.05.2018 10:01

Rošáda ve zpravodajství ČT u Událostí až po jejich komentáře

Bývalý zpravodaj ČT v USA Martin Řezníček a čerstvá držitelka novinářské ceny Světlana Witowská budou od června moderovat Události a Události, komentáře. Ale to není jediná změna, kterou ohlásila přímo ve svých pořadech Česká televize.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace