Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Stravenky v trvalém ohrožení

Le Chèque Déjeuner je francouzská společnost, která působí v řadě evropských zemí a nechybí ani v České republice. Společnost zajišťuje stravovací služby pro zaměstnance všech typů firem a organizací včetně státních, bez ohledu na jejich velikost. Mezi její hlavní produkty patří nejoblíbenější zaměstnanecký benefit – stravenky, které by současná pravicová vláda ráda zrušila. Proti je masivní podpisová akce po celém území ČR. Revue Sondy hovořila na toto téma s generálním ředitelem Le Chèque Déjeuner Ing. Jiřím KRÁČMAREM.

Myslíte si, že ministerstvo financí chce stále prosadit zrušení stravenkového systému, nebo kvůli petici již od svého záměru ustupuje?


Není žádným tajemstvím, že ministerstvo pod vedením M. Kalouska pracuje na rozsáhlé změně zákona o dani z příjmu. Pan ministr se nechal slyšet, že jeho cílem je osekání většiny výjimek – včetně té, která se vztahuje na zaměstnanecké stravování. Skutečnost, že více než 90 % zaměstnavatelů a zhruba stejné procento zaměstnanců považuje současný systém za spravedlivý a zároveň efektivní, ho zřejmě nezajímá. Pravděpodobně ho nezajímají ani názory odborníků v oblasti daní fyzických osob, kteří analyzovali předběžné návrhy ministerstva na zavedení tzv. výdajového paušálu a spočítali, že jeho zavedením by mohl zaměstnanec s průměrnou mzdou, pobírající průměrnou výši stravenek, přijít ročně o více než 6 tisíc korun. Je proto velice důležité, že se formou petice ozývají právě zaměstnanci, kteří s podobnými návrhy pana Kalouska nesouhlasí. Jestli to bude právě petice, byť v současnosti čítající již přes 50 tisíc podpisů, která způsobí, že pan ministr změní svůj dosavadní postoj – to se neodvážím tvrdit ani v nejmenším. Svůj význam má však pro uvědomění si výhod stravování v zaměstnání.

Proč se domníváte, že by zaměstnanecký výdajový paušál nebyl vhodnou alternativou k současnému systému stravenek?

Paušál sám o sobě nic neřeší. Není účelově vázán, takže kvalitu stravování zaměstnanců rozhodně nezaručí. Stát dnes podporuje veřejně prospěšné oblasti jako stravování, vzdělávání, péči o zdraví, kulturu nebo sport, protože ví, že se mu to vrátí v lepším zdravotním stavu obyvatel a produktivitě jejich práce. Zdaněním benefitů a zavedením zaměstnaneckého paušálu státní kasa nejen neušetří, ale navíc rozhodně stát zaměstnavatelům nepomůže motivovat jejich zaměstnance a nepomůže ke kvalitnímu a zdravému stravování.
Pro zaměstnance bude sice případné zavedení zaměstnaneckého výdajového paušálu znamenat určitou daňovou úsporu, na druhé straně však ztratí část svého disponibilního příjmu kvůli zrušení a omezení zaměstnaneckých benefitů. Pokud i navzdory zrušení daňového zvýhodnění budou někteří zaměstnavatelé poskytovat nějaké benefity, budou ještě podléhat odvodům pojistného. Navrhovaný paušál navíc nebude moci plně využít 690 000 zaměstnanců s nejnižšími příjmy. Z toho jej 480 000 zaměstnanců nebude moci využít vůbec. U těchto zaměstnanců by byl pokles disponibilních příjmů ještě vyšší než zmiňovaných 6000 korun.

Podpořily petici i provozovny, např. jídelny, restaurace, občerstvení, kam chodí uživatelé jídelních kuponů?

Možná víte, že podobnou aktivitu, jakou iniciovaly ve formě petice mezi zaměstnanci odbory, zorganizovali mezi restauracemi ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací i členové Asociace provozovatelů poukázkových systémů. Nebyli jsme nijak překvapeni, když se do ní zapojilo takřka šest tisíc restaurací v celé České republice. A je to logické. Průzkumy renomované výzkumné agentury GfK totiž ukázaly, že dopad na obraty restaurací – v případě zrušení stravenkového systému – by byl opravdu drastický. Restauratéři by mohli kvůli poklesu spotřeby v sektoru veřejného stravování přijít ročně až o 7,5 mld. korun. Že se této skutečnosti majitelé, ale nepochybně i zaměstnanci restaurací obávají, je nabíledni. Takto zásadní snížení obratů restaurací by vedlo i k propouštění kvalifikovaného personálu. A tím jsme zase u debaty, jestli se tento krok z pohledu veřejných příjmů státu opravdu vyplatí. Já se domnívám, že nikoliv.
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
SMWMO:
Datum: 30.3.2011 10:30:38
dle mého názoru je snaha zlikvidovat výhody obyčejných lidí signálem který jednoznačně vystihuje aroganci a necitelnost moci pánů,kteří díky svým příjmúm nemohou o této citlivé záležitosti rozhodovat oběktivně..protestní akce jsou slabé ,je to otázka naší mentality,větších protestů jsme schopni,až nám opravdu teče do bot
Datum: 30.3.2011 10:29:00
dle mého názoru je snaha zlikvidovat výhody obyčejných lidí signálem který jednoznačně vystihuje aroganci a necitelnost moci pánů,kteří díky svým příjmúm nemohou o této citlivé záležitosti rozhodovat oběktivně..protestní akce jsou slabé ,je to otázka naší mentality,větších protestů jsme schopni,až nám opravdu teče do bot

Aktuální číslo Sondy REVUE

Titul 11

Sondy REVUE 11/2016 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

03.12.2016 07:35

Telefony Trumpa světovým vůdcům zděsily americké diplomaty

Zvolený americký prezident Donald Trump uskutečnil sérii telefonických rozhovorů se zahraničními vůdci, které pocuchaly nervy amerických a zahraničních diplomatů, píše The New York Times.
03.12.2016 07:33

Jak se zachová rakouská armáda,kdyby EU napadlo Rakousko?

A je to tady, poslední den před rakouskými volbami,  mainstream je na straně kandidáta Zelených Van der Bellena a vyzdvihuje jeho přednosti, naopak u Norberta Hofera připomíná jeho neduhy a upozorňuje na zkázu Rakouska po zvolení Hofera prezidentem.
03.12.2016 07:30

Vánoční pelmel opět v Galerii SUPERMARKET wc

Potěšit, nadělit, překvapit! Originálně, bez stresu a na jednom místě!? Prodejní výstava designových dárků již za pár korun.
03.12.2016 07:30

V Pardubicích se sejdou bytosti z nebe i pekla

V pondělí 5. prosince od 16:30 do 18:30 hodin se na Pernštýnském náměstí v Pardubicích sejdou bytosti z nebe i pekla.
Aktuální vtip
Předplatné Sondy REVUE

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace