Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

ČMKOS: Otevřete oči, jinak vás vláda vysaje

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) oficiálně zahájila mediální kampaň Otevřete oči proti návrhům vládních reforem důchodů, zdravotnictví a daní. S pomocí osmi desítek billboardů chtějí odbory dosáhnout toho, aby vláda návrhy změnila ve prospěch lidí a nikoliv proti nim. Jinak jsou připraveny zorganizovat demonstrace a případně i stávky. A není to žádný apríl, jak novinářům dnes řekl Jaroslav Zavadil, předseda největší odborové centrály v zemi.

„ČMKOS chce zaměstnancům a veřejnosti svojí kampaní Otevřít oči, jak se skutečně chová vláda tzv. rozpočtové odpovědnosti, vyvolat diskusi, nevratné kroky zastavit a podílet se na takových reformách, které budou prospěšné pro všechny obyvatele ČR, uvedl Zavadil.

"Kampaň má jednoznačný cíl - návrhy reforem zkorigovat tak, aby byly logické a oprávněné a pro lidi," doplnil předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. Podle něj kampaň může gradovat a mohou se konat hromadné protesty. Středula v plynulých týdnech navštívil základní organizace v regionech a zaznamenal nešťastné a naštvané zaměstnance, kteří stále častěji mluví o tom, že nejefektivnější reformou by byla defenestrace této vlády. "Nevzdáváme se myšlenky na stávku," dodal Středula.
Podle předsedy Zavadila, odboráři nesouhlasí třeba s tím, že by člověk mohl přesměrovat část svých odvodů ze státního důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Podle nich by pak chyběly v penzijní soustavě peníze na nynější důchody. Konfederace navrhuje místo toho reformovat současné penzijní fondy a upravit podmínky ukládání peněz na penzi v nich. Odbory se staví také proti chystanému sjednocení daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta. Jsou i proti vyšší spoluúčasti pacientů a kritizují případné zvednutí zdravotnických poplatků.

Vláda způsobila nejvyšší deficity veřejných financí v historii ČR

Hlavní makroekonom ČMKOS Martin Fassmann navrženou daňovou reformu z dílny minstra Kalouska označil za další krok k prohloubení deficitu veřejných financí. „Veřejné finance dosáhly za dva roky působení vlády tzv. rozpočtové zodpovědnosti nejvyšších deficitů v historii České republiky. Na těchto deficitech má prokazatelně nejvyšší podíl dlouhodobé, systematické snižování daní a odvodů – především u nejvyšších příjmových skupin,“ uvedl Fassmann. „ Podle prohlášení ministra financí dojde v roce 2013 oproti roku 2011 ke snížení složené daňové kvóty zhruba o 2 %, způsobí to ztrátu příjmů veřejných financí v rozsahu asi 80 miliard korun. Tento návrh přímo ohrožuje stabilitu veřejných financí,“ varoval Fassmann. „Je naprosto šokující, že efekty snižování daní jsou plně směrovány ve prospěch snížení daňového a odvodového zatížení firem a osob samostatně výdělečně činných. Kdežto u zaměstnanců dojde k výraznému zvýšení daňového a odvodového zatížení platů a mezd, doplnil makroekonoma předseda Zavadil.

O dalším postupu odborů rozhodne 21. duben

Odbory zatím vyčkávají, jak se vláda zachová a zda své reformní záměry změní ve prospěch lidí. Podle předáků bude rozhodujícím datem 21. duben, kdy se uskuteční společné jednání zástupců zaměstnanců, zaměstnavatelů a vlády. Tripartita by se měla zabývat všemi reformami. Podle místopředsedy ČMKOS Václava Pícla bude situaci vyhodnocovat odborářský krizový štáb, který navrhne další postup.

Upíři

Otevřete oči, než vás upíři Nečas a Kalousek vysají, varují odbory

Odborářské billboardy budou k vidění do konce dubna. Na jednom z nich je šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil v tričku s logem kampaně ve vyzývavém postoji rappera. Snímek doprovází text: Velkou důchodovou loupež zaplatíte i vy. Mezi návrhy byl i plakát, na němž jsou premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s upířími zuby. Vedle nich je text, že lidem reformami pustí žilou. Podle mluvčí ČMKOS Jany Kašparové tato varianta ale "neprošla", protože narazila v reklamní agentuře, montáž se ale objeví na plakátech.
„Ode dneška visí po republice osm desítek billboardů. Mají informovat, jak jsou reformy dělané a jaké budou mít dopady na obyvatelstvo. Chceme představit vlastní návrhy, upoutat pozornost lidí i vlády, aby své plány změnila. Když se to nepovede, jsme ochotni i stávkovat," uvedla Kašparová.

Reformátoři pouze tahají pacientům peníze z kapes

Na tiskové konferenci vystoupilai předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková, která uvedla, že předražené léky, pokřivená ekonomika českého zdravotnictví, černé díry, kterými ze zdravotnictví odtékají desítky miliard korun, reformáty zdravotnictví nechávají klidné. „Reformátory zajímá pouze, kolik dalších peněž vytáhnou z kapes pacientů, tím, že zavedou nucenou spoluúčast občanů na úhradě zdravotní péče. Přitom již dnes každá šestá koruna z příjmů zdravotnictví pochází ze spoluúčasti pacientů a vláda je rozhodnutá tento podíl zvyšovat,“ uvedla Žitníková.
Bojovat proti reformám z dílny vlády chtějí odbory i prostřednictvím vlastních internetových stránek, serveru esondy, komunitního serveru Facebook a časopisu Sondy revue.

Z tiskové konference ČMKOS.

Záběr z tiskové konference ČMKOS k vládním reformám. Zleva tisková mluvčí ČMKOS Jana Kašparová, předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková, předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, místopředseda ČMKOS Václav Pícl, předseda OS KOVO Josef Středula a vedoucí makroekonomického oddělení ČMKOS Martin Fassmann. (Foto: Miloš Jelínek)

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
JHZLR:
Datum: 17.9.2013 0:22:19
Dřevo ráno. Vítejte na Emirates Bank of Dubai bych chtěl informovat, že tento ušlechtilý Bank, rozdávat půjčky pro jednotlivce, rodiny, podniky a organizace, kteří jsou ve finanční nouzi vybudovat své životy, Nabízíme všechny druhy úvěrů v zájmu ve výši 2%. € 5,000 € 100.000,000 Informace nezbytné pro zpracování úvěrů: Jméno: ......................Země. ...................Pohlaví:. ..................Částka: ...................Doba trvání: .................. Všechny informace by měly být zaslány emirates_bd124@live.com, Doufáme, že vaše odpověď je to nejlepší, Společenské klienta cílem je naše pýcha. Firma: Emirates Bank of Dubai Vzhledem k tomu: Mohammed Adamu
Datum: 2.4.2011 10:32:32
Pan Středula v regionech slyšel o defenestraci. Pravil. Nepravil už, co těm lidem v regionech odpovídal k místnímu pomyšlení vraždit členy vlády, když nesplní předložené požadavky? Neb to je podstata defenestrace. Pomíjím možnost, že by nějaký bláznivý odborářský husita chtěl zavraždit ministra Kalouska proto, že je katolík.
Datum: 2.4.2011 8:03:51
DOKONČENÍ předcházejícího komentáře od REVA. Mocní si touto formou dopředu připravili cestu, jak beztrestně krást tak, aby se o tom nevědělo. Nyní začíná vznikat nový vyšetřovací aparát na bázi civilních uskupení. Jedná se opět o dosazené lídry, kteří mají zamést pod koberec vše, co by se dalo použít při vyšetřování korupčních kauz. A jejich činnost opět zaplatíme my !!! V žádném případě nejsou schopni nahradit bývalé vyšetřovatele, kteří se zabývali hospodářskou kriminalitou, spolupracovali se soudci a měli zájem kauzy došetřit a dotáhnout do konce. Tito lidé nemají ani jejich vzdělání, ani takové pravomoci. Takže je zapotřebí sledovat ve všech směrech, co se na nás opět chystá a co nám vytáhne z kapes další peníze, které budou vynaloženy zbytečně a neúčelně jen proto, aby si posílila z další strany vládní garnitura svoje pozice. Navrhuji stmelit se, nebýt lhostejní ke špinavé politice mocných a za pomocí odborů, se kterými vláda sice nechce, ale musí vyjednávat, tuto neúnosnou situaci jednoznačně a radikálně řešit. RE
Datum: 2.4.2011 7:28:37
Souhlasím s paní Lenkou Doubravskou. Zorganizovat celostátní generální stávku !!! Sjednotit se ! Velmi důraznou formou vyjádřit nedůvěru vládě. Je zapotřebí, aby odbory rozpoutaly kampaň a daly o chystaných akcích vědět v rádiu, televizi, novinách a na internetu, Bilbordy sice upozorní na to, že se odborům něco nelíbí, ale nic to neřeší, jsou to zbytečně vyhozené peníze. Navrhuji, aby nově vzniklé skupiny, které bojují proti korupci a nesmyslným reformám, netříštily síly a utvořily jednu velkou silnou koalici a pod vedením těch nejschopnějších, šly do předčasných voleb. A především lidi by si měli uvědomit, že každý, kdo nejde volit, nahrává těm největším darebákům, kteří se díky tomu, drží dvacet let v politických funkcích a dělají si z nás nevolníky bez vlastního názoru a bez jakéhokoli práva na slušný a kulturní život ! Do ulic musí vyjít všichni společně a hlavně mladí by si měli uvědomit, že jich se to týká nejvíce. Jim se totiž nejedná jen o důchody, ale o celý jejich život. Pokud nezastaví tento proces rozkrádání a doslova ožebračování nás všech, nejen, že nebudou mít na vlastní zabezpečení, ale nebudou moci zakládat rodiny, protože mít dítě, bude pro ně velký nadstandart a budou si to moci dovolit jen Ti, z nejvyšších vrstev. Já sice píši o budoucím čase, ale ta situace bohužel už nastala. Sametová revoluce byla jen zástěrka pro to, aby se k moci dostali dlouho připravovaní agenti, kteří jsou stále placeni, aby dělali to, co se jim nařídí. Jsou uměle udržováni ve vysokých politických funkcích a jejich úkolem je totální devastace Česka. Je zapotřebí bojovat proti korupci podáváním trestních oznámení na konkrétní osoby a nechat je zaplatit úniky financí. Za hospodaření se státním rozpočtem a za rozhodnutí, jak s financemi naložit, jsou vždy odpovědné konkrétní osoby. Navrhuji obnovit funkce vyšetřovatelů u policie, které byly zrušeny, Mccní si touto formou dopředu připravili cestu, jak beztrestně krást tak, aby se o tom nevědělo. Nyní začínají vznikat n
Datum: 1.4.2011 19:43:51
Dobrý den, oči už máme otevřené dávno, ale proč nejsou zorganizované společné demonstrace? Proč demonstrují zvlášť odboráři, zvlášť policisté, zvlášť státní zaměstnanci, zvlášť postižení lidé, zvlášť ostatní lidé např. s ProAltem? Pak je to voda na mlýn zdejší propagandě - pokaždé říkají, že nás tam bylo jen pár! Na demonstraci v pracovní den ve 14.00 nebo ještě dřív taky nikdo nemůže - nikoho jen tak neuvolní z práce. Nejlepší byla demonstrace odborů, když se konala v sobotu (už si nepamatuji datum). Ale to zase byly "jen" odboráři z ČMKOS. Pochopte, že musíme vyjít do ulic všichni společně, jinak se nám zase vysmějí a podaří se jim to ututlat. Ale už se musí něco zorganizovat - tisková prohlášení a články v novinách nám nepomůžou, lidi se musí spojit. Např. s ProAltem 5.března t.r. šli společně mladí, staří, obyčejní lidé, politici... Ale nevím, jestli o té demonstraci tehdy věděli všichni, já se dozvěděla náhodou...
Od: Martin
Datum: 1.4.2011 17:37:14
Je nejviší čas . Jsem ze Severní Moravy . Myslím , že žiju v zapomenutém kraji a vláda podle mě ani neví , kde na mapě leží. Myslím , že defenestrace je to nejvístižnějši slovo které jsem zde četl. Není na co čekat , pořád se něco řeší ,ale toť vše.

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 05/2018

Sondy REVUE 05/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.05.2018 23:05

Jaroslav Bašta: Syndrom věštkyně Kassandry

Problematika nelegální migrace opustila úvodní minuty televizních zpráv a přední stránky novin. Proto v českých médiích panuje všeobecné přesvědčení, že vedení Evropské unie se podařilo tento letitý a nebezpečný jev vyřešit, píše v komentáři Jaroslav Bašta.
20.05.2018 23:04

National Interest: Jaké jsou šance F-22 v letecké bitvě s Su-57?

Američtí odborníci jsou zvyklí považovat F-22 „Raptor“ za krále oblohy, ale jeho nadřazenost se zpochybnila poté, co Rusko vyvinulo pátou generaci stíhačky Su-57, uvedl The National Interest.
20.05.2018 23:03

Porošenko vysvětlil tupým Evropanům, že je Nord Stream - 2 zničí!

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko je přesvědčen, že cílem plynovodu „Nord Stream - 2“ je „zničení Evropy“, napsal v článku pro německé noviny Frankfurter Allgemeine.
20.05.2018 23:02

Junge Welt: Nábor rezervistů v Německu jako nová operace „Barbarossa"!

Německé ministerstvo obrany hodlá dále posilovat rezervní síly Bundeswehru, zejména kvůli „napjatým vztahům s Ruskem", napsal rozčíleně Junge Welt.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace