Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Vláda proti lidem, lidé proti vládě

Občanská iniciativa ProAlt je hlavním organizátorem další demonstrace proti asociální politice vládní koalice. Pod heslem Vláda proti lidem, lidé proti vládě se v sobotu 7. května bude od 14.00 hod. konat v Praze na náměstí Jana Palacha srocení nespokojených občanů, mezi kterými nebudou chybět ani zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů. Pražská demonstrace je jednou z mnoha, které v současné době zaplavují Evropu i USA.

Minulý měsíc například v Londýně demonstrovalo kolem půl milionu lidí v ulicích proti vládním škrtům. Odbory ve vlnách celospolečenského odporu, jak kupříkladu v Anglii či u nás, představují nenahraditelnou a klíčovou sílu. Americký kritický lingvista Noam Chomský dokonce říká, že „jsou jediným aktérem, který se může účinně postavit velkým korporacím. A obě strany to začínají chápat.“

Současnou situaci je tedy možné vnímat tak, že se přibližuje další historické kolo střetnutí mezi prací a kapitálem, kde práce – tedy drtivá většina obyvatel – musí obhajovat své požadavky a sociální jistoty prostřednictvím vlastní – nezastupitelné – aktivity.
Kam zmizela skutečnost, že sociální stát by měl být zárukou spravedlivějšího – rovnějšího – uspořádání jako sítě zachytávající nejhůře postavené? ptá se řada politologů i filosofů, hledajících odpovědi na otázku, kdo a proč stojí za nadnárodně řízeným ožebračováním pracujících.Jedná se o kapitalistickou revoluci?
Demonstrace iniciativy ProAlt či ČMKOS z minulých měsíců rovněž ukázaly, že jejich účastníci hledí dál, než jen k bezprostředním krátkodobým zájmům občanů. Hesla jako „Za spravedlivou společnost“ odkazují ke třetímu rozměru francouzské revoluce, tedy k solidaritě a bratrství. Společnost tak nemá být pouhou sumou jedinců, ale vyváženým celkem. Všechny složky jsou nezbytné a zároveň si nikdo nezaslouží trpět. Život jedinců je natolik vzájemně propojený, že nelze vyvozovat individuální odpovědnost - a to ani v úspěchu, ani v nezdarech či selháních.
Demonstrace ProAlt 7. května v Praze tedy rovněž ukáže, že nestačí se současnou vládní politikou nesouhlasit, ale že je potřeba nabídnout vlastní odpověď na otázku, jak má společnost vypadat - zda má být společností konkurujících si individualit, nebo uvědomělým souborem spolupracujících lidí.
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
ODKJG:
Datum: 30.4.2012 8:10:46
Vidím to tak, že Pražanům o nic nejde, ti mají své platy a jistoty. Zbytek národa na tom ale tak dobře není a nemá ani takové možnosti se do Prahy dopravit. Proto vynechme Prahu a organizujme odpor v krajských městech, a to pravidelně každý týden, až do odchodu všech GAUNERŮ z vlády. Jinou možnost nevidím.
Od: Karel
Datum: 27.4.2011 8:47:58
V této zemi mohou pomoci už jenom odbory a generální stávka. Jak dlouho si český lid může nechat kálet na hlavu a nechat se hnát jako slepé stádo ovcí někam do kouta. Opravdu budu vydělávat jenom na to, aby byla z čeho zaplacena důchodová, zdravotní reforma ? pak mi zvednou DPH, sníží státní podporu na stavebním spoření, zvýší daně, sníží plat ...... a takhle bychom mohli pokračovat ať už táhnou k čertu pakáž jedna
Datum: 27.4.2011 7:54:37
Dobrý den, ten článek je docela pravdivý. Nevím na co lidé u nás čekají. Je třeba tu zkorumpovanou bandu už konečně povyhazovat. Stejně nic jiného nedělají,než se žerou o dobře placená místa. Myslela jsem si ,že pan Nečas je férový chlap , ale je stejný jako každý,kdo má koryto . Stále se obrací na zahraničí, ale například v Řecku neožebračují děti, v Německu si za měsíční mzdu mohou koupit např. sedačku do bytu, pořádnou velkou televizi atd. ( a to nejsou manažeři,ale např. prodavačka či pracovník ve stavebnictví). U nás Vám sotva vyjde výplata na jídlo a nájem.Vůbec se nedivím,že plno mladých lidí od nás utíká, tady totiž není budoucnost a nikdo nechce živit ty naše darmožrouty.
Datum: 26.4.2011 23:58:10
Konečně přímá slova, která mluví spoustě lidem z duše - malá poznámka lidé žijí nejen v Praze , kde je největší koncentrace kmotrů a zazobanců - všude jinde lidé skoro chcípají hlady tam je třeba je taky oslovit...

Aktuální číslo Sondy REVUE

Rondy REVUE 08/2017

Sondy REVUE 08/2017 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.08.2017 07:30

Muž bez domova opakovaně porušuje městskou vyhlášku

Ve čtvrtek odpoledne posedával muž bez domova na lavičce v parku Na Sadech a popíjel alkohol. Strážníci ho přistihli při své obvyklé pochůzce v půl šesté večer.
20.08.2017 07:30

Noblesa historických sporťáků ale i Velorexů v Hamzově léčebně

Přijďte a obdivujte  unikátní stroje s vůní benzínu. Luxus, snoubící se s noblesou historických sporťáků, limuzín, ale i legendárních Velorexů bude k vidění v Hamzově léčebně krátce po poledni dne 19. srpna.
20.08.2017 07:30

Nárůst návštěvníků Karlových Varů pokračoval i ve druhém čvrtletí

Příznivý trend meziročního nárůstu návštěvnosti Karlových Varů pokračoval i ve druhém čtvrtletí letošního roku.
20.08.2017 07:02

Jaroslav Bašta: Krvavé plody politiky dvojího metru

Dlouho jsem si myslel, že některé myšlenkové stereotypy a z nich vyplývající krvavé historické události zůstávají po trpkých zkušenostech dvacátého století v rámci evropské civilizace omezeny jen na oblast Kavkazu a Balkánu.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace