Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Odbory odmítají diskriminaci a propady platů ve školství

Diskriminace a propady platů ve školství. Na to si v poslední době nejvíce stěžují školské odbory. Českomoravský odborový svazu pracovníků školství nepřistoupí na propad platů a diskriminaci starších a zkušených učitelů. Kvůli tomu dnes uspořádal v Domě odborových svazů v Praze tiskovou konferenci. Odborářům se nelíbí, že ačkoliv bylo od ledna na platy přidáno 2,1 miliardy korun, učitelé s dlouholetou praxí si polepšili jen nepatrně. Nesouhlasí ani s oficiálními statistikami ministerstva školství o výši platu učitelů, kteří ve skutečnosti berou méně peněz.

Vláda ČR se v programovém prohlášení zavázala navýšit v roce 2011 objem prostředků na platy pedagogických pracovníků v regionálním školství o 2,1 miliardy korun a v roce 2012 o další čtyři miliardy korun. To umožnilo zvýšit v letošním roce tarifní platy nastupujícím vysokoškolsky vzdělaným pedagogům na 20 000 korun. Rozhodnutí vlády však lze podle školských odborů považovat pouze za první krok k nápravě neutěšeného stavu v odměňování pedagogických pracovníků. „Opatřením vlády se na druhou stranu výrazně prohloubil nesoulad v odměňování začínajících pedagogů vůči zkušeným kantorům s dlouholetou praxí“, upozornil novináře předseda svazu František Dobšík.

„Nemůžeme souhlasit ani se způsobem stanovení platového tarifu pro pedagogické pracovníky bez vysokoškolského vzdělání, kteří ale splňují zákonem stanovenou odbornou kvalifikaci, jako například učitelky v mateřských školách apod. Vzniká tak významný diskriminační rozdíl použitím dvou tarifních tabulek pro odměňování pedagogů za výkon stejné plně kvalifikované práce“, upozornilas místopředsedkyně svazu Markéta Vondráčková.
Za zcela pochybné rozhodnutí vlády pak školské odbory považují snížení objemu prostředků na platy pro nepedagogické pracovníky škol a školských zařízení v letošním roce o 10 procent. V praxi to znamená snížení platů školníků, kuchařek a administrativních pracovníků o 15 – 30 % při zachování stejného rozsahu stanovené práce. „Nepedagogičtí pracovníci svoji prací umožňují uskutečňovat výchovně vzdělávací proces, jsou jeho nedílnou součástí, a jsou pro nás nepostradatelní,“ řekl esondám František Dobšík. „Ministerstvo nemůže šetřit finanční prostředky tím, že těmto zaměstnancům bude drasticky snižovat již tak nízké platy, které činí kolem 13 000 korun hrubého, nebo tyto lidi propouštět a vykazovat to jako úsporu,“ doplnila předsedu místopředsedkyně Vondráčková.
O uvedených problémech jednal minulý týden i VI. odborový sjezd školáků. Delegáti na něm schválili výzvu Vládě ČR, ve které mimo jiného žádají, aby vláda neprodleně odstranila všechny nerovnosti a diskriminace pedagogických i nepedagogických pracovníků ve školství a dorovnala objem mzdových prostředků na platy těchto pracovníků alespoň na úroveň roku 2010 a znovu obnovila závazné platové stupně podle délky praxe.
„V minulosti jsme si museli každé navýšení platů nebo zlepšení práce zaměstnanců ve školství tvrdě vydobýt i za cenu demonstrací a dalších protestů. Školské odbory nebudou váhat tak učinit i v případě, pokud vláda nebude plnit své sliby zapracované ve vlastním programovém prohlášení. V opačném případě bude vládu čekat po horkém jaru i horký podzim,“ uzavřela místopředsedkyně Markéta Vondráčková.
 
Tisková konference

Na snímku zleva místopředsedkyně ČMOS PŠ Markéta Vondráčková, předseda František Dobšík
a tisková mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.
Text: (lev), foto: Miloš Jelínek

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
THPWQ:
Datum: 12.5.2011 15:07:27
Ony snad u nás jsou nějaké odbory, které si nestěžují? V poslednch dvou létech to dopadá na zaměstnance tzv. ropo sféry jak kladivo. Vláda je mydlí hlava nehlava. Demonstrováním a pochody Prahou "pět minut před dvanáctvou"(!) nic nevyřešíme. Tahle vláda už si dávno vzala zaměstnance za rukojmí. Je jediné řešení, zapřít se natvrdo a na delší dobu. Všichni, odborář, neodborář, konečně ukázat, že nejsme pokakánkové, kteří stále omílají to známé "oni by nás mohli vyhodit", vyčkejme a jednejme. Ale s kým? S touto profláknutou vládní gariturou, která ani neví kolik miliard nás stály panduří obrnšnce?. ¨ . Jenomže, semknutost a solidarita se u nás vytrtatila a tak jen ti "kingové" co skáčí na náměstí ch a řvou o skákání Čechů a chystají případné oslavy "mistrů" jsou možnou hrozbou. Žel jen tím, že někde vybijí pár oken a zltučou někoho, kdo skákat nebude.

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 1/2017

Sondy REVUE 1/2017 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

24.01.2017 05:20

Výzvy Islámského státu do Španělska: Útok, útok, útok!

Španělské bezpečnostní síly detekují stále více zpráv vyzývající k teroristickým útokům na území Španělska.
24.01.2017 04:20

National Interest: Zhoršení vztahů zavinil Washington více, než Moskva

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy zkysly ne najednou, neboť napětí mezi nimi zesilovalo v posledních dvou desetiletích, uvádí vědecký pracovník Cato institutu Ted Galen Carpenter.
24.01.2017 01:15

Fox News: Clintonová prozradila tajemství jaderného kufříku

V televizní debatě na Fox News Hillary Clintonová uvedla, že časový interval mezi povelem ke spuštění jaderných zbraní a jeho realizaci trvá 4 minuty.
24.01.2017 01:14

Times: Co se stane když selžou rakety Trident s jadernými hlavicemi?

Systém raket Trident je navržen tak, aby v případě napadení Londýna byl schopen jaderné odvety, ale poslední testy zklamaly.
Aktuální vtip
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace