Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Zdravotnické odbory se ohrazují: Drábek o sociální reformě opět lže

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR se ostře ohradil proti nepřijatelným praktikám Ministerstva práce a sociálních věcí. MPSV totiž v dnešní tiskové zprávě uvádí, že sociální reforma má širokou podporu a jediný, kdo proti ní protestuje, jsou odbory, které prý k věcným otázkám přidávají politikum a demagogii. Tato tvrzení ministerstva jsou podle vyjádření zdravotnických odborů lživá. Jak včera e-sondy informovaly, jednali o vládním návrhu tzv. sociální reformy u kulatého stolu zástupci Svazu města a obcí ČR, Asociace krajů ČR, Unie zaměstnavatelských svazů ČR, Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR i Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a dalších občanských sdružení a iniciativ. Na jednání jednoznačně zaznělo: návrh reformy je špatný a nepřijatelný pro všechny. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR poskytl dnes e-sondám vyjádření k praktikám MPSV. Jeho text zveřejňujeme celý.

Proč jsou tvrzení MPSV lživá

1) Sociální reforma šla do vlády s největším množstvím připomínek ze všech reformních návrhů.
2) Připomínky k ní měli všichni zainteresování zástupci – z krajů, obcí, Unie zaměstnavatelských svazů, Národní rady zdravotně postižených a dalších občanských organizací a iniciativ.
3) Odbory vystoupily proti reformě nikoliv z politických, ale výhradně z věcných důvodů. Mezi nejzávažnější patří tyto:
● Před reformou nebyla provedena analýza současného stavu, nebyly vytipované kritické oblasti, nikdo se nezabýval celkovou ekonomickou náročností reformy a tím, kdo co zaplatí. (Např. sociální karty, odstupné propuštěným zaměstnancům, nákup nových prostředků pro úřady práce, aby mohly vykonávat činnosti, které vykonávaly obce.)
● Reforma nemá jasný smysl a cíl, není zřejmé, co má být jejím výsledkem. Na konkrétní dotazy odborů nedokázalo MPSV podat odpovídající vysvětlení.
● Reforma nepřispěje ke zlepšení postavení občanů ČR, kteří jsou v sociálně tíživé situaci a zhorší dostupnost sociální pomoci.
● Reforma není jen reformou sociální, ale je reformou veřejné správy. Její nový směr je v rozporu s dosavadním směřováním sdílené veřejné správy.
● Reforma popírá princip subsidiarity – veřejná správa a s ní související úkony, včetně sociální pomoci potřebným občanům, jim má být co nejblíže. Přesunutím činností z obcí na úřady práce se velmi významně zhorší dostupnost sociální pomoci.
● V souvislosti s reformou veřejné správy nejsou vyjasněné kompetence obcí a úřadů práce.
● Reforma ohrožuje víc než 10 000 zaměstnanců ztrátou pracovního místa. Nejsou vyřešené otázky související s delimitací zaměstnanců.
● MPSV se spolu se zaměstnavateli, odbory, kraji a obcemi účastní stomilionového projektu, který měl navrhnout východiska pro reformu, na kterých by byla široká shoda. Přesto se reforma chystá překotně bez znalosti těchto a jakýchkoliv dalších pro úspěšnou reformu zcela nezbytných dat. Projekt dnes představuje zbytečně vynaložené finance.  
Odbory nejsou proti reformám, ale reformovat se má to, co nefunguje. Výsledkem každé reformy má být zlepšení současného stavu. Již od prvních fází reformy je nezbytné znát, jaký je její cíl a jaké je její finanční zajištění.
Návrh sociální reformy současný stav zhoršuje a slibované úspory jsou jen nerealistickým přáním. Proto se proti reformě se vytvořila široká koalice zástupců různých institucí, kteří požadují její zásadní přepracování.
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
RIFYU:
Datum: 21.5.2011 9:15:30
Dobrý den, s Vašimi připomínkami plně souhlasím. Jsem sociální pracovnicí agendy Příspěvku na péči. Sociální reforma se mě osobně dotýká. Reforma je neefektivní, spíše nesmyslná, zbytečná. Ministr Drábek je se svým vzděláním ekonomického zaměření zcela mimo realitu. Vůbec nechápe termín Sociální případ, Sociální událost. Ve svých projevecha názoŕech je velmi necitlivý, neetický. Na pracovišti máme všichni obavy o práci. Pokud budeme delimitací převedeni na Úřady práce, náš příjem se rapidně sníží, cca 5 000-7 000 Kč. Pro rozpočet rodiny s dětmi je tento propad příjmu až fatální. Podle zákona o sociálních službách jsme byli nuceni mít vysokoškolské vzdělání. Vloni jsme úspěšně odstátnicovali a po příchodu do práce jsme se dozvěděli, že o práci přijdeme. Jako všechno u nás v republice je jakékoliv "snažení" našich politiků nesmyslné!!!! Náklady na delimitaci jsou obrovské. Např. v placení pronájmů na stávajících Obecních úřadech s rozšířenou působností, nákupů aut potřebných k vykonávání sociálního šetření, obálky, hlavičky, telefonní linky, odstupné atd. Není provedena žádná ekonomická studie efektivnosti sociální reformy. Je to pochopitelkné, že není, protože už teď je jasné, že k ušetření finančních prostředků nedojde, opak je pravdou. Sociální práce je bohužel v České republice velmi podceňována, i když je tak potřebná. Sociálních pracovníků je potřeba mnohem více v různých pobytových, ambulatních zařízeních. Bohužel příjmy těchto pracovníků jsou tak nízké, že většina sociálních pracovníků, lidí s "otevřeným srdcem" z oboru odchází z důvodů existenčních potíží. Sociální reforma tyto problémy ještě prohloubí. Bohužel jsme vydáni napospas osobám, které nemají patřičné vzdělání a ani si nenechají poradit od odborníků. Jejich arogance je nám denně servírována. Pro zajímavost: Pracovnicí z MPSV nám bylo doporučeno odejít z oboru, abychom se uživili. Není nad dobrou radu. sociální pracovnice
Datum: 20.5.2011 21:57:06
Jsem samoživitelka s těžce postiženým synem, který je zcela závislý na cizí péči, takže poslední 2 měsíce intenzivně sleduji dění kolem reforem, zejména sociální, týkající se osob se zdrav postižením. Nechápu, na základě čeho ministr Drábek neustále, jak papoušek, a bez studu lže lidem "do oči" na demonstraci a v médiích o tom, že životní úrovně handicapovaných se sociální reforma nijak nedotkne, naopak se prý život těchto lidí ZCELA A JEDNOZNAČNĚ ZLEPŠÍ, jak tvrdil v rozhovoru na Radiožurnálu. To je přece lež! Snížili těmto lidem příspěvek na mobilitu, chtějí zrušit sociální příspěvek na postižené dítě!. Jenom tyto 2 změny dělají v mém případě ztrátu 20% současného příjmu. A hlavně, ministrovi vůbec nejde o lepší život těchto lidí, mně v mailu napsal, že když mi pravidla nového sociálního systému nebudou vyhovovat, MÁM DÁT DÍTĚ DO ÚSTAVU a zapojit se do pracovního režimu. Já si ale myslím, že i nemocné děti mají právo vyrůstat v domácím prostředí a dostávat lásku rodičů, nebo aspoň jednoho z nich. Prosím, nedovolte vládě takovéto reformy schválit!

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 02/2017

Sondy REVUE 02/2017 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

27.02.2017 09:30

Možná, že jsme odezírali z fotografií v týdnu (20.-26.2.2017) chybně

Týden od 20. do 26. února 2017 byl v ČR rušný na události, při kterých Prvnizpravy.cz pořídily desítky fotografií. Pokusili jsme se na šesti vybraných snímcích odhadnout  u zobrazených osob hlášky odezírané z fotografií pořízených v týdnu 20. - 26.2.2017).
27.02.2017 09:05

Lekce z historie: Ukrajina anektovala Krym už v devadesátých letech

Až s neuvěřitelnou lehkostí používají politici, diplomati a političtí komentátoři slova a slovní spojení známá z mezinárodního práva a mezinárodní politiky. Právě v souvislosti s ukrajinskou krizí a s novodobou existencí jen domněle „národního státu“ jednoduše nazývaného Ukrajinská republika.
27.02.2017 09:04

Na obzoru válka? Řecko: „Turkova noha nevstoupí na řecké ostrovy!"

Ministr národní obrany Řecka Panos Kammenos řekl o Turcích, že „jejich noha nevkročí na řecké ostrovy", a Turecko se střetne s odporem v případě nových provokací.
27.02.2017 09:03

Avakov: Až budeme mít Krym zpět, tak ho možná Moskvě pronajmeme

Kyjev má konkrétní plán pro vrácení Krymu a Donbasu pod svou kontrolou, uvedl ukrajinský ministr vnitra Arsenij Avakov v rozhovoru pro ukrajinskou TV „1+1“.
Aktuální vtip
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace