Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Demonstraci proti zákeřným vládním reformám podpořilo 48 000 odborářů a občanů

V masový protest občanů se změnila odborářská demonstrace „Proti zákeřným reformám“, kterou dnes uspořádala v Praze na Václavském náměstí Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) společně s centrálou ASO. Po hodině a půl projevů doprovázených skandováním, pískáním a troubením skončila zpěvem české hymny. Podle odhadů organizátorů i policie se na ní sešlo na 48 000 protestujících. Demonstraci podpořili i členové občanských organizací a sdružení.

Již kolem 11. hodiny se začaly scházet u Domu odborových svazů v Praze na Žižkově tisíce odborářů, kteří sem přijeli z firem, podniků a organizací ze všech koutů republiky. Podle jednoho z organizátorů Miroslava Kosiny využilo zvláštních vlaků z Moravy až 2500 odborářů. Další přijeli autobusy. Nejpočetněji byli již tradičně zastoupeni kováci. 

Přesně za pět minut dvanáct vyrazil přes kilometr dlouhý průvod Seifertovou ulicí na pražskou magistrálu pod dohledem policie, která dohlížela na plynulý chod a pořádek a v podstatě nemusela zasahovat, protože odborářské demonstrace se již tradičně vyznačují vzornou organizací a disciplinou účastníků. Kolem půl jedné čelo průvodu dorazilo Opletalovou ulicí na Václavské náměstí, kde u sochy Svatého Václava stála připravená tribuna.
Přesně o 13.00 hodině začal program odborářské demonstrace, kterou moderovaly známá herečka Táňa Fišerová a místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová.
V hlavním projevu vystoupil předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, podle kterého vláda lidem lže ohledně důchodové reformy, s kterou nesouhlasí ani zástupci zaměstnavatelů. „Říkalo se, že nás komunisté vedou 40 let do Prčic. Tahle vláda ale našla tu pravou zkratku,“ zažertoval za mohutného pískotu a skandování Zavadil. Členové vlády podle něj lhali, když říkali, že nebudou zvedat daně. „Vždyť oni nám lžou jako komunisti před měnou, ti nám také říkali, že nebude. A byla,“ prohlásil. Vládu Zavadil nazval bratrstvem kočičí pracky, a to ještě prý toto bratrstvo uráží. „Hněv lidu se ukládá a vláda by ve svém vlastním zájmu měla naslouchat,“ uzavřel Jaroslav Zavadil.
Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek emotivně bouřil proti rušení zaměstnaneckých benefitů či plánu na zavedení nadstandardní péče ve zdravotnictví. „Režijky ani stravenky si vzít nedáme,“ zvolal Dufek. Nakonec začal skandovat: „Chceme nové volby“.
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková vyjádřila velkou nespokojenost se současným politickým děním a jednáním vlády. „Jako odborář mám právo říct svůj názor a máte na to právo i vy. Pokud reformy nezastavíme tím, že se nás tady sejde skoro 50 tisíc, tak je zastavíme jinde a jindy. Je to normální, aby zdravotně postižení lidé museli opakovaně jezdit přes celou republiku protestovat proti asociální vládě, které jim bere základní prostředky k přežití?,“ hřímala Žitníková. Zatímco v Americe prezident Obama usiluje o to, aby 61 milionů lidí dosáhlo alespoň na základní zdravotní pojištění, česká vláda usiluje o to, zpoplatnit lidem kvalitní zdravotní péči. Myslíte, že je to normální?“ ptala se opět Žitníková za mohutného skandování účastníků.
Velký ohlas a podporu mělo i vystoupení prezidenta Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy, který uvítal neslyšící, invalidy a vozíčkáře ze všech končin republiky. „Zvýšení DPH nám zvýší ceny léků a zdravotních prostředků, které potřebujeme denně. Důchody nás zaženou na okraj společnosti. Podporujeme odboráře, a proto jsme tady, abychom řekli vládě: Bojíme se vašich reforem. Diskutujme o nich. Doufám, že nás vláda uslyší,“ rozloučil se za mohutného skandování Krása.
Poté ještě vystoupili další odboráři a zazněly zdravice a vyjádření podpory od německých a slovenských odborů včetně tajemníka Evropské odborové konfederace Josefa Niemiece.  
Po hodině a půl projevů a skandování vystoupil na závěr předseda OS KOVO Josef Středula, který nejprve řekl bonmot: „Pokud máte u sebe cenné pero, buďte opatrní, Hrad není daleko“. A poté přečetl prohlášení účastníků demonstrace „Proti zákeřným reformám“. Říká se v něm, že vláda svým neodpovědným vládnutím ztratila odbornou a morální důvěru uskutečňovat reformy ve prospěch občanů ČR. Korupce za vládnutí „protikorupční vlády“ dostoupila do takového stupně, že začíná ohrožovat základy právního státu a demokracie. Účastníci odmítají důchodovou loupež – reformu prospěšnou jen pro soukromé penzijní fondy, odmítají chudinskou zdravotní péči pro většinu obyvatel, pohrdání veřejným míněním a sociálním dialogem a neustálé osekávání práv zaměstnanců a odborů. Demonstranti se shodli na tom, že nechtějí být občany třetí kategorie ani doma ani v Evropě a svá práva jsou odhodláni důsledně bránit.  
Demonstrace byla zakončena společným zpěvem české hymny.   
 čelo
Čelo nesoucí hlavní logo demonstrace vyráží přesně za pět minut dvanáct na Václavák.
zavadil
Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil ve svém vystoupení vládu nešetřil...
 dav1
a lidé mu naslouchali...
dav2
velice pozorně!
 

  

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
IMIRG:
Datum: 23.5.2011 20:23:19
Skvělá práce organizátorů,výborná atmosféra.Reakce médií se dala čekat jak řekl hned v úvodu předseda ČMKOS( dejte vlajky níž,ať neřeknou,že je nás málo) Doufám,že příště přijdou i ti slušní podnikatelé,kteří už nyní chápou,že je to bude něco stát.
Datum: 23.5.2011 17:11:05
Přijel jsem na demonstraci vlakem vypraveným z Bohumína. Cestování bylo zajištěno perfektně, každý jsme věděli předem v kterém vagonu máme své místo i to, jak se dostaneme na seřadiště a jak si máme zabezpečit pitný režim při cestě a na seřadišti. Mám velký respekt k organizátorům. Odvedli dobrou práci. To si však netroufám už tvrdit o některých politicích a novinářích, kteří nepochopili, že do slušné demokratické společnosti odbory patří. V Dánsku například mají silnou odborovou organizaci i novináři a na jejich profesionalitě a nezávislosti to je vidět. Děkuji všem, kteří se na zabezpečení demonstrace svou mravenčí prací podíleli i když jsme je na tribuně neviděli. Bez nich by však tak úspěšná nebyla.
Datum: 23.5.2011 15:53:43
1. Demonstrace byla výborná, dobře zorganizovaná. Necelých 50 tis. se zdá hodně, ale omyl. Dokud nepřijde tak milion lidí, jako tomu bylo v listopadu 1989, nebude to ono. Kde jsou všichni? 2. Vážím si všech demonstrantů, ale jistě tam bylo dost těch, co v listopadu 1989 cinkalo klíči. Je dobré, že v sobotu přišli, ale také by se měli nad sebou zamyslet. 3.Pan Krása sklidil úspěch, jak se to ostatně píše v článku, ale copak ti lidé zapomněli, že byl pravicovým poslancem od r. 1992 do r. 2002. Do r. 1996 za ODS, v tom kratším období kvůli předčasným volbám, tj. od r. 1996 do r. 1998 za ODS, US. a nakonec za US. Člověk si váží postižených, má před nimi pokoru, ale myslím, že pan Krása není tím pravým člověkem, co by měl mluvit na odborářských demonstracích.
Od: Eva
Datum: 23.5.2011 11:33:41
Byla jsem tam a překvapuje mne, že neuvádíte ve svém komentáři uplně přehled těch, kdo vystoupili, ale vybrali jste jen toho kdo se vám asi hodí a to se mně nelíbí, protože to samé dělají vlastně i všechna média.Od odborů dost podivný přístup. Eva
Datum: 23.5.2011 9:16:30
Jsem členkou naší ZO organizace, byla jsem na demonstraci však individuálně s manželem a švagrem, kteří byli také nadšení množstvím lidí a průběhem akce.A také chci poděkovat organizátorům za naprosto dokonalou organizaci, jsem připravena účastnit se všech dalších protestů i generální stávky, která asi nakonec bude nezbytná, neboť arogance vlády je skutečně neskutečná! Dobře, že alespoň ČMKOS na svých stránkách pravdivě informuje o všem, co se na nás obyčejné občany chystá. Od teď už budu číst jedině tyto zprávy, maximálně prolhaná masmédia pro sebe s nimi konfrontovat. Slavné rádio Frekence 1 ať se hanbou propadne, když v 16.00 v sobotu 21.5.2011 jeho první tzv."exkluzivní" zpráva byla, že odboráři dostali za účast na demonstraci zaplaceno! Je to urážka všech poctivých členů ZO a toto rádio už nikdy nebudu poslouchat, protože lže stejně jako nám lže tato vláda!!!. P.S. opravila jsem jen pár překlepů.
Datum: 23.5.2011 9:10:13
Jsem členkou naší ZO organizace, byla jsem na demonstraci však individuálně s manželem a švgrem, kteří byli také nadšení množstvím lidí a průběhem akce.A také chci poděkovat organizátorům za naprosto dokonalou organizaci, jsem připravena účastnit se všech dalších protestů i generální stávky, která asi nakonec bude nezbytná, neboť arogance vlády je skutečně neskutečná! Dobře, že alespoň ČMKOS na svých stránkách prsvdivě informuje o všem, co se na nás obyčejné občany chystá. Od teď už budu číst jedině tyto zprávy, maximálně prolhaná masmédia pro sebe s nimi konfrontovat. Slavné rádio Frekence 1 ať se hanbou propadne, když v 16.00 v sobotu 21.5.2011 jeho první tzv."exkluzivní" zpráva byla, že odboráři dostali za účast ma demonstraci zaplaceno! Je to urážka všech poctivých členů ZO a toto rádio už nikdy nebudu poslouchat, protože lže stejně jako nám lže tato vláda!!!..
Datum: 22.5.2011 12:01:19
Zúčastnila jsem se už třetí demonstrace v Praze, pokaždé byla atmosféra nádherná, lidi zase držej při sobě. Dávala jsem svoje fotky na FB, ale bohužel mne blokujou. Někdo nechce vidět pravdu, jen se dát manipulovat veřejnoprávními medii.Přijdu zase na další demonstraci a ta bude doufám poslední.
Datum: 21.5.2011 22:50:33
Mělo to sílu, nicméně jsem přesvědčen, že bude nutno přitvrdit, protože vláda jest značně natvrdlá. Jsem připravený se opět zůčastnit, neboť 21 roků lží, slibů a nejistoty...kdo to má vydržet !?!
Datum: 21.5.2011 18:14:43
Díky za perfektní organizaci protivládní demonstrace, doufám, že Vy i my vydržíme............ Alena Libichová

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 05/2018

Sondy REVUE 05/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

26.05.2018 10:05

Rusko: Nizozemci dokázali, že to nebyl náš "Buk", který sestřelil MH17!

Raketov motor, který ukázala holandská vyšetřovací komise k pádu malajského Boeing letu MH17 na východě Ukrajiny, byl zlikvidován po roce 2011, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
26.05.2018 10:04

Zbořil: Kdo má věřit „Francii zrádné“ a „perfidnímu Albinou“?

Celý minulý týden přicházely  zprávy o významných agentech mezinárodní politiky,  kteří ve věku elektronických médií a spojení všech se všemi a se vším, vyrazili do různých koutů světa, aby si tam potřásali rukama (někteří i objímali, a po vzoru Leonida Iljiče dokonce líbali).
26.05.2018 10:02

Poslanci navrhli ocenit 33 osobností včetně sportovců Čecha a Ledecké

"Já vím, že pan prezident nemusí naše doporučení přijmout za své, je to na něm, ale přesto je to důležitý akt Poslanecké sněmovny jako jednoho z navrhovatelů," řekl poslanec Vojtěch Pikal, když přednesl návrh Poslanecké sněmovny na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání.
26.05.2018 10:01

Rošáda ve zpravodajství ČT u Událostí až po jejich komentáře

Bývalý zpravodaj ČT v USA Martin Řezníček a čerstvá držitelka novinářské ceny Světlana Witowská budou od června moderovat Události a Události, komentáře. Ale to není jediná změna, kterou ohlásila přímo ve svých pořadech Česká televize.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace