Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Pod Svatým Václavem demonstrovali odpůrci vládních reforem

Na Václavském náměstí začala dnes od 15. hodin demonstrace iniciativy ProAlt a dalších občanských hnutí proti podobě vládních reforem. Policisté, kteří byli na místě, uvedli, že akci přišlo podpořit asi 2000 lidí, pořadatelé odhadli počet demonstrantů na víc než 4000. Na začátku k nim promluvil světoznámý slovinský filozof Slavoj Žižek. Demonstraci vyjádřila podporu i Českomoravská konfederace odborových svazů. Proti reformám se demonstrovalo také v jiných českých městech.

Žižek, který je označován za jednoho z nejvýznamnějších společenských vědců současné východní Evropy a duchovního otce celosvětového hnutí nespokojených, shromážděným řekl, že lidé musejí akceptovat, že socialismus byl pouhou iluzí. „Současné dění od Egypta až po Wall Street však říká, že boj neskončil, ale pokračuje,“ uvedl.

Podle něj si tradiční demokracie neumí poradit s nadnárodním kapitálem, protože jej nemůže kontrolovat. „Pamatujete si, že v mládí se bojovalo za socialismus s lidskou tváří, ale to se nepodařilo. Fungovat nebude ani globální kapitalismus s lidskou tváří,“ prohlásil Slavoj Žižek, který ve svých teoriích mimo jiné vychází z filozofických tradic Marxe a Hegela.
Ironií podle něj je to, že kapitalismus funguje stále lépe bez demokracie a že kapitalismus bez demokracie je nejefektivnější. Jako příklad uvedl Čínu, kde kapitalistické podnikání řídí komunisté. Největší ohlas a potlesk shromážděných vyvolal Slavoj Žižek, když prohlásil, že demokracie už existuje, ale platí jen pro bohaté.
K demonstrantům promluvil za ČMKOS předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv. Odsoudil antisociální vládní reformy, které dál prohloubí nerovnost mezi občany. Vyzval přítomné, aby občanská společnost podpořila odborové akce proti reformám, protože postihnou nejen nejchudší, ale i střední vrstvy. Vyzval vládu k demisi. Přítomní jeho slova kvitovali a hromadně vyzývali Nečasův kabinet k odstoupení. Několikrát se skandovalo také slovo ‚hanba‘.
Prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech uvedl, že vláda nemá žádné propracované vize, jak školství reformovat. „Upadla péče o veřejný zájem, to je doslova hanebné selhání a chyba všech politiků,“ řekl Štech. Podle něho korunu všemu nasazuje současné vedení ministerstva školství v čele s ministrem Josefem Dobešem.
„Úspěch jednoho procenta lidí je na úkor těch 99 procent ostatních," řekl na demonstraci místopředseda odborového svazu policie Daniel Bláha. „Tato vláda ohrožuje základní demokratické hodnoty, ke kterým nepochybně patří bezpečnost občanů, protože její takzvané úsporné kroky vedou k destabilizaci Policie ČR,“ uvedl Bláha.
Akce na Václavském náměstí si udržela na rozdíl od předchozího shromáždění na Staroměstském náměstí alternativní charakter a přítomní nedovolili, aby si ho „přisvojili“ politici ČSSD a KSČM.
Pod sochou svatého Václava byl les hesel protestujících proti Nečasově vládě a stavu české politiky 22 let po Listopadu 1989. „Politici, chcete šetřit? Přestaňte krást a bude dost pro všechny!“ stálo na jednom z nich. Jeden z dalších sloganů hlásal v souladu s tím, o čem mluvil i Bláha: „Konec vlády 1 %. Společnost se škrtnout nedá“.
Po hodině protestu se demonstranti vydali na pochod na náměstí Jana Palacha k Rudolfinu, kde byl Hyde Park, kde mohl každý říci svůj názor.
Příchozí podepisovali petice proti důchodové reformě a za referendum o změnách, které prosazuje Nečasova vláda.
Demonstranti
Záběr na demosntranty, kteří se sešli pod sochou Svatého Václava v Praze
 
Žižek
Světoznámý filozof Slavoj Žižek se chystá na své vystoupení před demonstranty. 
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
PKCRF:
Od: Eva
Datum: 21.11.2011 6:44:26
Na stránkách proalt.cz je celá diskuse s Žížkem a novináři v Doxu. Je to moc zajímavé a poučné. Eva

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 4/2018

Sondy REVUE 04/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

26.04.2018 07:20

Ruské Su-30 zničilo u syrských břehů válečnou loď (VIDEO)

<< VIDEO >> Ruské Su-30 zničilo ve Středozemním moři válečnou loď a varovalo tak flotilu USA a NATO.
26.04.2018 07:02

Švýcarsko dodalo neznámé syrské chemičce jednu ze složek sarinu

V roce 2014 dodalo Švýcarsko do Sýrie pět tun izopropanolu, který se používá při výrobě chemických zbraní, uvedla švýcarská televize SRF, tedy v době, kdy už platily sankce EU proti Sýrii.
26.04.2018 07:00

Ve třetím plzeňském obvodu začne první seč

V souvislosti s péčí o životní prostředí probíhají v centrálním plzeňském obvodu seče travnatých ploch.
26.04.2018 06:42

Ruský generální štáb: Syrská vzdušná obrana zničila 46 raket!

Syrská vzdušná obrana sestřelila 46 raket, které USA a spojenci vypustili na Damašek a okolí 14. dubna. Informoval o tom velitel operačního centra generálního štábu RF generál-plukovník Sergej Rudskoj.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace