Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Odboráři se loučili se Zavadilem kyticí a potleskem ve stoje

Předseda největší odborové centrály v zemi Jaroslav Zavadil rezignoval dnes na jednání sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů na svoji funkci. Chce se věnovat povinnostem poslance. Vedení konfederace převzal její první místopředseda Václav Pícl. Centrálu bude řídit do konce dubna příštího roku, kdy si odboráři na svém sjezdu zvolí nové vedení. Pícl dnes řekl, že pokud by ho někdo do čela ČMKOS nominoval, nabídku by neodmítl.

"Úterní jednání sněmu ocenilo práci pana Zavadila, mimo jiné dlouhým potleskem ve stoje," uvedla na tiskové konferenci mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.

Jaroslav Zavadil dostal jako poděkování kytici a část odborářů ho ještě před úterním jednáním sněmu přemlouvala, aby zůstal ve funkci předsedy až do dubna, kdy bude řádný sjezd ČMKOS. To on ale odmítl a v pátek jako předseda definitivně skončí.
"K dnešnímu dni jsem abdikoval, do pátku 22. listopadu předám některé věci a budu se věnovat naplno záležitostem, které souvisí se zvolením poslancem," uvedl Zavadil.
Zavadil vykonával funkci místopředsedy nebo předsedy konfederace od roku 1997. Předtím byl i ve vedení Odborového svazu KOVO. V předčasných volbách do Sněmovny se stal poslancem za ČSSD, strana jej postavila do čela pražské kandidátky.
"Z funkce odcházím se smíšenými pocity, přece jen jsem byl v čele odborů 17 let a v odborech přes 20 let. Funkce poslance nic nemění na tom, že v srdci stále zůstávám odborářem,“ svěřil se novinářům Zavadil. Odstupující předseda odborovou centrálu navíc úplně neopustí. V jejím sídle v Praze na Žižkově co nejdřív otevře svou poslaneckou kancelář. 
Na jednání sněmu oznámil svoji kandidaturu na předsedu ČMKOS předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula.
Delegáti sněmu se dohodli na tom, že budou chtít, aby programové prohlášení budoucí vlády bylo projednáno na tripartitě. Ve středu se proto zástupci svazů sejdou s představiteli vyjednávacího týmu ČSSD. V dalším týdnu pak s lidovci a hnutím ANO. Později budou jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny.
ČMKOS požadují po parlamentních politických stranách, aby zajistily růst reálných mezd zaměstnanců o jedno procento. "Žádali jsme navýšení mezd, které pokryje nejen inflaci, ale zajistí také nárůst reálných mezd minimálně o jedno procento," uvedl na brífinku první místopředseda ČMKOS Pícl.
Sněm také projednával zprávu o průběhu kolektivního vyjednávání v roce 2012 a 2013.
„Podle odborného šetření, nedošlo ani v žádné podnikové kolektivní smlouvě k poklesu zaměstnaneckých mezd. Průměrná měsíční hodnota minimální mzda sjednaná za rok 2012 v kolektivních smlouvách činí 9889 korun. Průměrná mzda celkem v podnicích s kolektivní smlouvou bylo o 11 procent, to je o 2849 korun vyšší, než ve firmách kde odbory a ani kolektivní smlouva nejsou. Celoročně to představovalo částku 34 188 korun navíc ke mzdám zaměstnanců. Zkrácení pracovní doby je dlouhodobě vyjednáno asi v 94 procentech kolektivních smluv. Šetření znovu potvrzuje, že existence kolektivní smlouvy ve firmách v době krize ještě výrazněji než v době růstu pozitivně ovlivňuje výdělkovou úroveň zaměstnanců, a to především zvyšováním mezd zaměstnanců v nízkých a středních příjmových kategoriích,“ uvedl místopředseda Pícl.
Sněm rovněž projednával rozhodnutí České národní banky, která minulý týden intervenovala a oslabila korunu. Zavadil k tomu řekl, že odbory nevěří, že se naplní slova guvernéra Miroslava Singera o snížení nezaměstnanosti.
Tématem jednání byla opět i aktuální situace ve zdravotnictví. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková řekla, že letošní navýšení příjmu systému o 1,5 miliardy korun na platbách za pojištěnce a půjčkou pro VZP je naprosto nedostatečné, protože systému jen letos chybí deset miliard. Podle ní bez zásahu politiků situace povede ke krachu značné části regionálních nemocnic.
"Návrh úhradové vyhlášky dává finance zejména velkým nemocnicím, specializovaným centrům, ale ne těm regionálním," varovala Žitníková.
Sněm
Jaroslav Zavadil naposledy na jednání sněmu jako předseda ČMKOS
Brífink
Na dnešním brífinku informovali představitelé ČMKOS, zleva Dagmar Žitníková, Václav Pícl, Jaroslav Zavadil a Jana Kašparová, novináře o průběhu a výsledcích jednání sněmu ČMKOS
 
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
LKPQW:
Od: Eva
Datum: 20.11.2013 6:52:38
Kdo se loučil?Papaláš se konečně dostal na další teplé a lépe placené místečko.

Aktuální číslo Sondy REVUE

 titul 6

Sondy REVUE 06/2016

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

01.07.2016 05:20

Paul Craig Roberts: Odchod Británie z EU zabrání 3.světové válce!

Doufejme, že výsledek Brexitu bude znamenat rozpad EU a NATO, říká  Paul Craig Roberts, americký novinář a politolog.
01.07.2016 04:20

WP: Obama nabídl Rusku nový plán vojenské spolupráce v Sýrii!

USA slibují, že spojí úsilí s ruským letectvem a společně budou postupovat při rozsáhlých bombardování Fronty an-Nusrá, syrské buňky Al-Káidy, uvedl The Washington Post s odkazem na zástupce americké administrativy.
01.07.2016 01:15

Ivan David: Nejvyšší úředník zdejšího režimu překvapil. Nehorázně!

Premiér Sobotka opravdu mluvil nahlas o provaze v domě oběšencově. I když je ve funkcích od dětství, takovou míru odtržení od reality jsem nepředpokládal. Řekl, že Cameron udělal chybu, když referendum vypsal. zde
01.07.2016 01:14

Lotyši v šoku: Britové říkají lotyšským gastarbeitrům „Vypadněte!"

Bezprostředně po referendu o vystoupení Británie z EU, čelí migranti z východní Evropy, zejména z Lotyšska, bezprecedentní vlně nepřátelství ve Spojeném království: jsou vyzýváni, aby se sbalili a vypadli.
Aktuální vtip
Předplatné Sondy REVUE

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace