Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Předseda Senátu Milan Štěch jednal dnes s předáky ČMKOS

Odbory: Pokud vláda nezvýší platy o 3,5 pct všem zaměstnancům, přijdou na řadu protesty

Předseda Senátu Milan Štěch přijal dnes dopoledne k pracovnímu jednání šéfy odborových svazů největší odborové ústředny v zemi. Jednání bylo velice vstřícné a přátelské, což je dáno i tím, že Milan Štěch sám řadu let vedl Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) a jak sám uvedl, srdcem je stále odborář.

V úvodu Štěch ujistil přítomné předsedy a předsedkyně, že dění v odborech stále sleduje, čte odborový magazín Sondy Revue a je připraven pomáhat a spolupracovat na problémech, které odbory trápí. Řekl také, že jak koaliční vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), tak i senátoři mají plné ruce práce s nápravou škod, které této zemi a jejím občanům, tedy i zaměstnancům, způsobilo vládnutí pravicové koalice Petra Nečase (ODS). Dobrou zprávou je, že se například podařilo obnovit valorizaci starobních důchodů. Problémem a velkou výzvou je čerpání peněz z fondů EU, zákon o státní službě a občanský zákoník.  

Předseda ČMKOS Josef Středula ocenil snahu Milana Štěcha a jeho kolegů ze Senátu, kteří předložili návrh na omezení prodejní doby ve svátcích. Označil návrh za vstřícný kompromis směrem k zaměstnancům obchodů. Zejména velké obchodní řetězce však jakoukoliv regulaci odmítají, přestože návrh je mírným kompromisem a nepočítá s uzavřením obchodů v neděle nebo všechny svátky, ale jen v sedmi vybraných dní v roce.
Předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová vyjádřila obavy o osud zákona, který bude schvalovat právě Senát, protože potravinové řetězce lobují proti jeho přijetí.  
„V sousedním Německu neexistuje možnost nakupovat během nedělí, i ve svátky zůstávají obchody zavřené. U nás jsme zvolili kompromis, který je velmi mírný. To je elementární vstřícnost směrem k zaměstnancům, kteří jsou mnohdy nuceni pracovat během nedělí i svátečních dní,“ řekl předseda Senátu a slíbil odborářům, že i v dalších fázích legislativního procesu bude návrh hájit a prosazovat jeho stávající podobu.
Josef Středula pochválil vládu za výrazné zlepšení spolupráce v rámci tripartity. „Spolupráce se zlepšila skokově, nelze mluvit o procentech, ale o znásobení kvality komunikace a důvěry,“ řekl Středula.
Odbory nekompromisně trvají na tom, aby platy státních zaměstnanců vzrostly od 1. listopadu tohoto roku skutečně o dohodnutá 3,5 procenta. „Obáváme se, že růst platů nebude spravedlivý a platy řadových státních zaměstnanců se ve skutečnosti zvýší jen o procento a že si ze slíbené částky na zvýšení platů přilepší jen některé profese a pracovníci. To je pro nás naprosto nepřijatelné a v krajním případě jsme připraveni zorganizovat na podzim protestní akce, pokud nedostanou příští rok přidáno všichni státní zaměstnanci o celá 3,5 procenta. Předseda Senátu Milan Štěch požadavky odborů podporuje a bude podporovat i nadále.
O zajištění dostatečného množství financí na růst platů chtějí odbory s vládou jednat koncem července na tripartitě. Téma chtějí probrat i při diskusi o státním rozpočtu začátkem září. Ministryni práce předáci požádali, aby jim zprostředkovala schůzku se šéfem resortu financí.
Odboráři také informovali předsedu Senátu o snaze ministerstva financí zrušit zvýhodnění zdanění zaměstnaneckých benefitů. Přestože vláda nakonec ustoupila a souhlasila se zachováním stávajícího stavu, požádal Středula senátory, aby urychlili legislativní cestu zákona, který tuto oblast upravuje. Hrozí podle něj obstrukce některých opozičních poslanců, které by mohly zkomplikovat včasné přijetí tohoto zákona.
Dalšími tématy jednání byla například novela obchodního zákoníku a také obsazování dozorčích rad firem, kde předseda Senátu a také sociální demokracie jako vládní strana požadují, aby byla uzákoněna povinnost obsazovat třetinu členů dozorčích rad zástupci zaměstnanců firem.
Josef Středula pozval Milana Štěcha na zasedání Sněmu ČMKOS, který se uskuteční 27. listopadu, na kterém bude slavnostně vzpomenuto, že letos uplyne 25 let od generální stávky vyhlášené a organizované odbory, která definitivním způsobem rozhodla o změně politického systému v této zemi.
Předseda Senátu pozvání přijal a vyzval odboráře, aby nyní, kdy vláda i politické strany chtějí s odbory jednat, se je snažili přesvědčit k větší politické odvaze. „Pokud bude každoročně odtékat z této země kolem 300 miliard korun ze zisků zahraničních firem působících v Česku a pokud nedojde k pravidelnému zvyšování mezd a platů zaměstnanců, nemáme šanci dohnat v dohledné době životní úroveň občanů vyspělých Evropských zemí. Politici by měli mít větší odvahu k rychlejšímu přidávání. Je potřeba, aby ministr financí peníze na růst platů našel,“ uzavřel Milan Štěch dnešní setkání odboráři.
1.IMG
Milan Štěch vítá odborové předáky na půdě Senátu
3. IMG
Josef Středula hovoří o problémech, které odboráře nejvíce trápí
IMG62
Bylo i o čem přemýšlet
4. IMG
Celé setkání a jednání se neslo v přátelském duchu a vzájemném porozumění
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
FTRCO:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REV|UE 12/2017

Sondy REVUE 12/2017 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

15.12.2017 15:05

Jak USA oklamaly SSSR s nerozšiřováním NATO!

Nedávno americký archiv Národní bezpečnosti zveřejnil dokumenty 1990-1991, pokud jde o otázky sjednocení Německa a přítomnost NATO ve východní Evropě.
15.12.2017 15:04

PM: Nové ruské ponorky přijaly západní technologii, ale nejsou kopií!

Atomové ponorky třídy Borey přijaly konstrukční prvky ponorek NATO, které zvyšují účinnost ponorek i jejich schopnost zůstat bez povšimnutí.
15.12.2017 15:03

Telesur: Před zmizením sledoval argentinskou ponorku britský vrtulník!

Krátce před zmizením ponorky argentinského námořnictva San Juan ji sledoval vrtulník britského námořnictva a chilská loď.
15.12.2017 15:02

NI: Moskva a Tokio utajují jednání o Kurilech před nacionalisty!

Japonsko a Rusko rozšiřují vojensko-hospodářskou spolupráci a blíží se řešení teritoriálního sporu.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace