Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

ČMKOS důstojně oslavila 25. výročí generální stávky

Premiér Sobotka poděkoval odborům za obhajování práv zaměstnanců

Ve čtvrtek 27. listopadu se uskutečnilo v Národním domě na Smíchově v Praze zasedání 1. sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Jednání se neslo ve slavnostním duchu. Odboráři si připomněli 25. výročí listopadové generální stávky, kdy se poprvé se za „reálného socialismu“ uskutečnila velká generální stávka, která rozhodla o začátku konce totalitního režimu. Předseda ČMKOS Josef Středula přivítal na dopoledním jednání odborářů premiéra Bohuslava Sobotku.

„Ve veřejnosti je málo známo, že na přípravě generální stávky mělo velkou zásluhu Sdružení stávkových výborů, které vzniklo 24. listopadu 1989 z iniciativy devíti velkých pražských závodů, stalo se centrem stávkového hnutí v celé republice a ujalo se koordinace generální stávky. Sdružení poté sehrálo významnou roli při vytváření nových odborových svazů a jejich konfederace,“ řekl J. Středula. V uvítací řeči ocenil zájem premiéra o sociální dialog, jehož šíře a úroveň, jak zdůraznil, nemá srovnání. Vláda přistupuje k jednání se sociálními partnery, odbory a zaměstnavateli zodpovědně, o všech svých opatřeních odbory nejen včas informuje, ale také je s nimi projednává a chce znát připomínky a návrhy, které akceptuje. To se projevuje i na mimořádně efektivním jednání tripartity. Středula neopomenul ani na kritické připomínky k premiérovi i k činnosti vlády. Tvrdě odsoudil chystané zvýšení platů politiků o více, než 14 procent. „To se ve slušné společnosti nedělá. Je to neskutečný výsměch lidem,“ prohlásil Středula. Poukázal na to, že státním zaměstnancům mají vzrůst platy o 3,5 procenta a minimální mzda se od ledna také zvýší, ale jen o sedm stovek na 9200 korun měsíčně.

„Děkuji za to stanovisko. Souhlasím s tím, že to není možné,“ reagoval Sobotka. Ve vládní koalici chce vyjednat, aby se platy politiků zvýšily méně.
Středula vládu rovněž kritizoval za to, že není stanoven žádný strop hranice věku odchodu do důchodu, který závisí na tom, kdy se člověk narodil. Odbory jsou toho názoru, že by měla být hranice stanovena na 65 let. „Nelze myslet vážně a žádat po zaměstnancích vykonávajících psychicky i fyzicky náročné profese, aby pracovali do 73 let,“ řekl Středula.
„Nemůžu vám slibovat snižování věku odchodu do důchodu, protože by to nebyla pravda,“ řekl Sobotka. Rozpočet si to podle něj nemůže dovolit. Přesto bude podle premiéra vládní koalice se současnými pravidly odchodu do penze chtít něco udělat.
"Debatujeme také, jestli peníze na plošné zvýšení sociálních dávek nepoužít na aktivní politiku zaměstnanosti, aby stagnovaly sociální dávky a rychleji rostla minimální mzda," uvedl Sobotka. Dodal, že peníze by tak víc putovaly do minimální mzdy či do příspěvků na veřejně prospěšné práce, než do sociálních dávek. Dávky ale neklesnou. Diskutuje o tom jak ČSSD, tak vládní koalice.
Středula vládu rovněž kritizoval za spory ministrů a za zákon o státní službě.
Premiér naopak odborářům slíbil, že bude v koalici prosazovat, aby se alespoň částečně v prvních třech dnech nemoci vrátila nemocenská. Nyní jsou zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci doma zadarmo.
"Právě generální stávka znamenala rozhodující zlom. Sice jsme demonstrovali na náměstích - počínaje pondělkem, ale režim se neustále odvolával na to, že má podporu zaměstnanců a dělníků a že jen zmatení lidé demonstrují pod vlivem zkreslených informací," uvedl premiér. Podle něj při generální stávce nešlo už jen o reakci na zásah na Národní třídě, ale o vyjádření nespokojenosti s režimem, který "mlel z posledního" a který ztratil podporu zaměstnanců,“ zahájil své vystoupení na sněmu premiér Sobotka.
Předseda vlády míní, že listopadové události osvobodily nejen společnost, ale i odbory. Ty tak mohou naplno hájit zaměstnance. "Pokud se podíváme na to, jestli se lidé bojí angažovat v odborech, tak se velice často bojí, ačkoliv máme svobodnou společnost. Není tu politický tlak, vystřídal ho ekonomický," uvedl premiér. Podle něj má ekonomický tlak často horší důsledky a je důležité, aby představitelé státu roli odborů zdůrazňovali. Sobotka sám do odborů vstoupil před lety ještě jako ministr financí.
Po pracovní části 1. sněmu ČMKOS organizátoři připravili Slavnostní večer k příležitosti 25. výročí generální stávky. Večera se zúčastnila řada významných hostů. Členové bývalého vedení ČMKOS od roku 1990, aktivní členové listopadových událostí a zástupci stávkových výborů Igor Pleskot, Jan Uhlíř a Ladislav Velenský. Dále prezident Konfederace odborových svazů Slovenské republiky Josef Kollár, velvyslanec Slovenské republiky Peter Weis, předseda Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek a další. Pozvání přijala rovněž politická elita – Milan Štěch, předseda Senátu, Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu, první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, ministři Jan Mládek, Marcel Chládek, Jiří Dienstbier, Michaela Marksová, Karla Šlechtová a řada dalších hostů.
Hlavním bodem slavnostního večera byl koncert orchestru složený z členů – odborářů Unie orchestrálních hudebníků ČR, která je členem ČMKOS, se kterým vystoupila sólistka opery Národního divadla Marie Fajtová. Pod vedením dirigenta Karla Kučery si hosté vyslechli ve špičkovém podání skladby klasiků Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, W. A. Mozarta, ale i Jaroslava Ježka, Jiřího Srnky a Járy Beneše.           
Sobotka
Premiér Sobotka ocenil roli stávkových výborů v roce 1989 a poděkoval odborům za obhajování práv zaměstnanců
delegáti
Delegáti sněmu schvalovali důležité dokumenty
politici
Význam slavnostního večera podtrhli svojí účastí ministři Sobotkovi vlády
       
  
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
ZNYPV:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 05/2018

Sondy REVUE 05/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.05.2018 23:05

Jaroslav Bašta: Syndrom věštkyně Kassandry

Problematika nelegální migrace opustila úvodní minuty televizních zpráv a přední stránky novin. Proto v českých médiích panuje všeobecné přesvědčení, že vedení Evropské unie se podařilo tento letitý a nebezpečný jev vyřešit, píše v komentáři Jaroslav Bašta.
20.05.2018 23:04

National Interest: Jaké jsou šance F-22 v letecké bitvě s Su-57?

Američtí odborníci jsou zvyklí považovat F-22 „Raptor“ za krále oblohy, ale jeho nadřazenost se zpochybnila poté, co Rusko vyvinulo pátou generaci stíhačky Su-57, uvedl The National Interest.
20.05.2018 23:03

Porošenko vysvětlil tupým Evropanům, že je Nord Stream - 2 zničí!

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko je přesvědčen, že cílem plynovodu „Nord Stream - 2“ je „zničení Evropy“, napsal v článku pro německé noviny Frankfurter Allgemeine.
20.05.2018 23:02

Junge Welt: Nábor rezervistů v Německu jako nová operace „Barbarossa"!

Německé ministerstvo obrany hodlá dále posilovat rezervní síly Bundeswehru, zejména kvůli „napjatým vztahům s Ruskem", napsal rozčíleně Junge Welt.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace