Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Odborový svaz státních orgánů a organizací povede Pavel Bednář

Ve dnech 13. a 14. března 2015 se v odborářském hotelu Olšanka v Praze konal VII. sjezd Odborového svazu státních orgánů a organizací (OSSOO). Delegáti sjezdu hodnotili činnost odborového svazu za uplynulé období a rokovali o návrhu programu svazu na volební období 2015 – 2019.

O činnosti svazu hovořil jeho předseda Jan Rovenský. Připomněl, že svaz se v uplynulém období potýkal především s restriktivní politikou pravicové koaliční vlády Petra Nečase, která sama sebe nazvala vládou rozpočtové odpovědnosti a vytkla si za cíl stabilizaci veřejných rozpočtů. Tento cíl si vykládala svérázným způsobem. Úspory ve státním rozpočtu hledala pouze na výdajové stránce rozpočtu a to ještě převážně v segmentu výdajů na mzdy státních zaměstnanců. Kromě toho si vytkla za cíl snížit počet zaměstnanců o 24 tisíc. Oba tyto cíle se jí podařilo téměř stoprocentně naplnit. Zaměstnancům snížila objem mzdových prostředků o 10 % a jako vlajkovou loď ve snížení počtu zaměstnanců si tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) vybral Úřady práce, které se mu podařilo zdecimovat tak, že je proměnil na sociální účtárnu, která neměla zásadní možnost kontroly vyplácených finančních prostředků.

Odborový svaz vyvíjel maximální možnou snahu o eliminaci těch nejhorších dopadů na zaměstnance. Po předčasných volbách v roce 2013 a ustavení nové vládní koalice se podařilo nastartovat určitou stabilizaci v oblasti výkonu státní správy. Podařilo se nastartovat některé změny, zejména poprvé od roku 2009 navýšit nárokovou část mezd o 3,5 % od 1. listopadu 2014, stabilizaci některých správních úřadů apod. Náprava situace, která byla v období let 2010 – 2013, nebude jednoduchá a bude představovat velké úsilí v příštím období k celkové nápravě. Odborový svaz přesto úspěšně působil v zájmu svých členů a zaměstnanců jak na úrovni státních orgánů a organizací tak i v Českomoravské konfederaci odborových svazů, zejména v oblasti rozpočtové a příspěvkové sféry. V průběhu volebního období byl předseda svazu mluvčím odborových svazů v rozpočtové a příspěvkové sféře. Hlavní činností byla koordinace postupů jednotlivých odborových svazů v oblasti platů a mezd, v odborné poradenské činnosti svazu, v kolektivním vyjednávání, bezpečnosti práce, svazové rodinné rekreaci v majetkových aktivitách.        
Sjezdu se zúčastnila řada významných hostů. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) informoval delegáty o činnosti vlády a nejaktuálnějších záměrech a opatřeních, například o zavádění elektronické kontroly tržeb a zdůraznil význam a potřebu sociálního dialogu.
Náměstek ministra vnitra pro státní správu Josef Postránecký bude šest let řídit státní správu, pod kterou spadá asi 70 tisíc úředníků, a vyjednávat v Evropské unii.  Delegáty sjezdu ve svém vystoupení informoval o hlavních prioritách státní služby, kterými budou předpisy, které zajímají Evropskou komisi, zejména předpis, který se týká odměňování zaměstnanců. Platy státních úředníků vláda dosud nemá vyřešené. Zatímco ministerstvo práce a sociálních věcí by chtělo přidat plošně všem, ministerstvo financí chce odměňování navázat i na výkony. Změna způsobu odměňování je jednou z podmínek Evropské komise pro schválení českých dotačních programů. Do konce června má být ukončen přechod veřejné správy do státní služby.
V tomto duchu bude náměstek Postránecký úzce spolupracovat s novým vedením odborového svazu. V následujících měsících musí vybrat státní tajemníky na všechna ministerstva.
Sjezdu se dále zúčastnili představitelé partnerského Odborového svazu SLOVES ze Slovenska, místopředsedové ČMKOS Vít Samek a Radka Sokolová, generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.
Odpoledního jednání sezúčastnil předseda ČMKOS Josef Středula. Delegáty informoval o činnosti odborové centrály, o jednání se sociálními partnery v tripartitě. Vyzdvihl působení odborového svazu státních orgánů v rámci ČMKOS a poděkoval funkcionářům svazu za obětavou práci ve prospěch nejen členů, ale všech státních zaměstnanců a ujistil je podporou odborové centrály. V závěru svého vystoupení poděkoval odstupujícímu předsedovi Janu Rovenskému za dlouholetou a obětavou práci.
Delegáti sjezdu v tajné volbě zvolili nové vedení odborového svazu. Předsedou OSSOO se stal dosavadní první místopředseda Pavel Bednář, sjezd zvolil i místopředsedy svazu, kterými jsou Rudolf Pospíšil a Břetislav Dvořák.
Bednár
Na snímku jsou nově zvolený a odstupující předseda OSSOO Pavel Bednář a Jan Rovenský
sál
Jednání VII. sjezdu bylo zahájeno
hlasování
Delegáti schvalují program sjezdu
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
ATDHC:

Aktuální číslo Sondy REVUE

 

Sondy REVUE 05/2016

Sondy REVUE 05/2016

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

29.05.2016 13:05

Konec neutrality: NATO táhne Švédsko do studené války s Ruskem!

Švédský parlament uzavřel dohodu s NATO, podle kterého země poskytne Alianci právo umístit na svém území vojenské sily a provádět cvičení, uvedl list Deutsche Wirtschafts Nachrichten.
29.05.2016 13:04

Rusko má mnohem více pravdy, než Západ

To, co Rusko říká o provokující Evropě a agresivnímu NATO, které porušuje předchozí dohody a leze do „ruské kuchyně" není jen důvodem k obavám - z pohledu Západu, ale také čistá pravda.
29.05.2016 13:03

Odtrhne se Gibraltar v případě Brexistu od Velké Británie?

Britské zámořské území Gibraltar, o nějž vede spor Španělsko, může vznést otázku připojení se k němu v případě, že Británie vystoupí z Evropské unie, řekl hlavní ministr teritoria Fabian Picardo.
29.05.2016 13:02

WSJ: USA hodlají čelit Rusku elektromagnetickým dělem

Washingtonu usiluje o vytvoření zcela nového typu zbraně, s níž hodlá Pentagon zadržovat nejen Rusko, ale také Čínu, píší americké noviny The Wall Street Journal.
Aktuální vtip
Předplatné Sondy REVUE

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace