Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Zeman přijal na Hradě předáky odborových svazů

 Prezident se s odboráři shodl na potřebě růstu reálných mezd

Prezident Miloš Zeman přijal včera na Pražském hradě předáky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Při asi hodinovém jednání se s odboráři shodl na nutnosti růstu reálných mezd v soukromém sektoru. Rozdílný názor měli naopak na zvýšení životního minima. Prezident Zeman rovněž podporuje růst starobních důchodů a v této souvislosti se vyslovil pro změnu zákona tak, aby zajistil trvalý růst důchodů. Předáky odborových svazů přijal prezident už potřetí.

 Odboráři se s prezidentem shodli na potřebě zvyšování reálných mezd v době růstu ekonomiky, a to i v soukromém sektoru. Se Zemanem se odbory shodují i v pohledu na intervence České národní banky. Předáci udržování slabého kurzu koruny dlouhodobě kritizují.

Prezident se kriticky, ale přátelsky, jak uvedl, vyjádřil k úbytku členů v odborech. ČMKOS zastřešuje 29 odborových svazů s asi 370 000 členy. V roce 2007 měla konfederace 33 svazů s 600 000 členy. Předseda ČMKOS Josef Středula uvedl, že odborové svazy vyvíjejí maximální úsilí k přijímání nových členů a zakládání odborových organizací ve firmách.  Narážejí přitom na odpor manažerů a vlastníků firem. Zaměstnancům, kteří chtějí založit odborovou organizaci, v lepším případě vyhrožují, v tom horším je pod různými záminkami propouštějí.  „I přes tyto překážky odbory hledají nové způsoby, které by vedly k získávání nových členů. Jen loni odborové svazy přijaly přes 11 000 nových členů a založily víc než stovku organizací ve firmách,“ informoval odborový předák Zemana. Prezidenta to příjemně překvapilo a popřál odborům, aby se tento trend dařilo dále rozvíjet. „Přeji odborům trvalý příliv nových členů, více kolektivních smluv vyššího stupně a především, aby rostly mzdy zaměstnanců v podnikatelském sektoru,“ uvedl prezident Zeman.  
Prezident byl naopak kritický k nabírání nových pracovníků ve veřejné správě. "Pan prezident se nevyjádřil pozitivně k našim požadavkům na zvýšení životního minima. My jsme vysvětlili, že z našeho pohledu to je stejný cíl, to znamená udělat vše pro to, aby bylo více motivační pracovat, ale my k tomu volíme jinou metodu, ne zastavení růstu životního minima, ale výrazné zvýšení mezd," řekl Středula novinářům na tiskové konferenci.
Josef Středula poděkoval prezidentovi za jeho mimořádnou podporu růstu mezd, kterou projevuje při návštěvách regionů a krajů i za to, že při návštěvách firem jedná nejen s manažery, ale i s odboráři.  
Předseda Odborového svazu KOVO Jaromír Souček informoval prezidenta o potížích kolem skupiny Volkswagen a obavách, že by to mohlo mít dopady i na Českou republiku.
O situaci v daných odvětvích prezidenta informoval i předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík, předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
Prezident Zeman odborářům řekl, že dvacet let podporuje účast zástupců zaměstnanců v dozorčích radách firem a i nyní podporuje možnost vyšší míry spolurozhodování odborových organizací v ČR, aby byl větší dohled nad firmami. Středula v této souvislosti upozornil prezidenta na obrovské vyvádění zisků ze zahraničních firem působících v České republice mimo území republiky. „Tyto firmy přitom dostaly od státu nemalé investiční pobídky, proto by část těchto peněz měla jít na růst mezd zaměstnanců,“ řekl Josef Středula.
Zeman přijal odboráře na Hradě poprvé krátce po svém zvolení v březnu 2013. S odbory má prezident dlouhodobě, jak sám uvedl, přátelské vztahy. Odborová centrála také před druhým kolem prezidentské volby doporučila voličům, aby svůj hlas dali Miloši Zemanovi.
Podruhé šli předsedové odborových svazů na Hrad za hlavou státu loni v srpnu. Ještě předtím prezident Zeman vystoupil na sjezdu ČMKOS. Účastní se příležitostně i jednání tripartity.
Další setkání se uskuteční v blízké době. „Prezidentovi jsme předali novou ekonomickou studii týkající se třeba odborářského pohledu na produktivitu práce a nabídli mu k ní odbornou konzultaci. Pan prezident nabídku přijal. Sejdeme se určitě v dohledné době po oficiálním zveřejnění studie 19. listopadu," řekl Josef Středula novinářům na tiskové konferenci.
Hrad
Hrad
Odboroví předáci na Pražském hradě před příchodem hlavy státu
Hrad2
Jednání s prezidentem začalo...
Hrad3
Společná fotografie odborářů s prezidentem Milošem Zemanem
 
 
 
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
IEAIY:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 05/2018

Sondy REVUE 05/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

26.05.2018 09:05

Rusko: Nizozemci dokázali, že to nebyl náš "Buk", který sestřelil MH17!

Raketov motor, který ukázala holandská vyšetřovací komise k pádu malajského Boeing letu MH17 na východě Ukrajiny, byl zlikvidován po roce 2011, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
26.05.2018 09:04

Zbořil: Kdo má věřit „Francii zrádné“ a „perfidnímu Albinou“?

Celý minulý týden přicházely  zprávy o významných agentech mezinárodní politiky,  kteří ve věku elektronických médií a spojení všech se všemi a se vším, vyrazili do různých koutů světa, aby si tam potřásali rukama (někteří i objímali, a po vzoru Leonida Iljiče dokonce líbali).
26.05.2018 09:02

Poslanci navrhli ocenit 33 osobností včetně sportovců Čecha a Ledecké

"Já vím, že pan prezident nemusí naše doporučení přijmout za své, je to na něm, ale přesto je to důležitý akt Poslanecké sněmovny jako jednoho z navrhovatelů," řekl poslanec Vojtěch Pikal, když přednesl návrh Poslanecké sněmovny na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání.
26.05.2018 09:01

Rošáda ve zpravodajství ČT u Událostí až po jejich komentáře

Bývalý zpravodaj ČT v USA Martin Řezníček a čerstvá držitelka novinářské ceny Světlana Witowská budou od června moderovat Události a Události, komentáře. Ale to není jediná změna, kterou ohlásila přímo ve svých pořadech Česká televize.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace