Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

V Praze jednali odboráři z nemocnic o krizi ve zdravotnictví

Největším problémem je nedostatek personálu a nízké platy
Velký sál Domu odborových svazů v Praze se dnes zaplnil odboráři z nemocnic České republiky, kteří sem přijeli jednat o kritickém nedostatku zdravotníků v nemocnicích. O tom, že je situace skutečně vážná, svědčí i účast vládních politiků. Dopoledního jednání se zúčastnil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Odpoledne pak mezi odboráře a zdravotníky přišli ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

 Celostátní poradu uspořádal Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Jeho předsedkyně, Dagmar Žitníková, na následném brífinku krizového štábu uvedla, že jednání se zúčastnili zástupci ze zhruba 120 nemocnic z jednotlivých odborových organizací. „Snažili jsme se politiky upozornit na to, že situace v nemocnicích, o které dlouhodobě hovoříme, je kritická. České a moravské nemocnice dnes ohrožuje akutní nedostatek sester, lékařů a dalšího zdravotnického personálu. Zahraniční nemocnice na západ od našich hranic pořádají v Česku personální náborové akce a nabízejí absolventům škol daleko vyšší finanční ohodnocení a lepší pracovní a vzdělávací podmínky. To jsou největší problémy, které se projevují už i tím, že některé nemocnice zavírají kvůli nedostatku personálu celá oddělní. Nedobře působí i rozdíl v odměňování personálu v krajských akciových nemocnicích a ve veřejných nemocnicích,“ uvedla Žitníková.

Odbory proto požadují po vládě víc peněz pro zdravotnictví a zlepšení pracovních podmínek zdravotníků i změny v jejich odměňování. Žádají srovnání výdělků ve státních a soukromých nemocnicích, kde lidé dostávají méně. Předáci upozorňují na nedostatek personálu v nemocnicích. Varují před dalším úbytkem sester i lékařů. Odboráři z nemocnic to dnes řekli i ministrovi financí Andreji Babišovi. Ten ale stále trvá na tom, že se ve zdravotnictví plýtvá a je nutné ho proto restrukturalizovat. A neodpustil si opět kritizovat ministra zdravotnictví Němečka.
Ministr Němeček uvedl, že Česko má špičkovou medicínu i ve srovnání s mnohem bohatšími zeměmi. "Musím říct, že mě uráží, když slyším, že máme neefektivní zdravotnictví," řekl s tím, že za 7,5 procenta HDP nikde neumějí poskytovat tak kvalitní péči. "Je to hlavně díky zdravotníkům, kteří pracují za dosavadní platy, takže systém náklady unese," vysvětlil.
Odbory žádají srovnání odměňování ve veřejných a soukromých nemocnicích a zavedení pravidel odměňování i do privátních zařízení. Platit by v nich měly stejné tarify. V soukromých zařízeních jsou výdělky nižší, pracovníci v nich vždy přidáno nedostanou.
"Všechny nemocnice mají peníze z veřejného zdravotního pojištění. Chceme zavedení platů ve všech nemocnicích," uvedla Žitníková. Podle ní se plat sester ve veřejných a soukromých zařízeních liší až o 6000 korun. Babiš přislíbil, že ANO případnou změnu legislativy o srovnání výdělků podpoří. Podle místopředsedkyně vládní KDU-ČSL Zuzany Roithové by zdravotníci měli mít samostatný zákon o odměňování, ne jen zrušení zákona o platu pro zdravotníky.
Odboráři i zaměstnavatelé kritizují také odvody státu do zdravotního pojištění i rozdílné odvody zaměstnanců a živnostníků. Stát za děti, studenty či důchodce platí měsíčně 845 korun, od ledna bude dávat 870 korun. Minimální záloha u živnostníků činí letos 1797 korun měsíčně, od příštího roku o 26 korun víc. Osoby bez příjmů letos hradí 1242 korun měsíčně.
Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly se ministři vymlouvají jeden na druhého, lidé ale posuzují kroky celé vlády. Kabinet by tedy měl jednat, míní šéf centrály. „Je třeba také vzít v úvahu, že nedostatek zdravotnického personálu má za následek, že zdravotní sestry a lékaři pracují ve velkém vypětí, jsou maximálně přetíženi a vyčerpaní, nehledě na to, že i oni bývají nemocní, ale marodit nemohou, protože se musí starat o pacienty a léčit je. Odbory mohou pomoci řešit situaci, ale je na vás, politicích, abyste nám dali větší kompetence, například, aby zástupci zaměstnanců byli členy dozorčích rad. Není od věci ani uvažovat o zavedení pouze jedné zdravotní pojišťovny.“
K jednání byli přizváni další hosté, prezident České lékařské komory Milan Kubek, předseda LOK-SČL Martin Engel, prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová, předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Solich a zástupci pacientských organizací.
Premiér Bohuslav Sobotka považuje za důležité, že se podařilo zabránit privatizaci zdravotních pojišťoven a že jeho vláda nedá prostor pro rušení okresních nemocnic, které garantují zdravotní péči v regionech. Vláda si dala za úkol prosadit do konce svého volebního období zákon o neziskových nemocnicích, na kterém se usilovně pracuje. „Podporujeme úsilí odborů i jejich akci Konec levné práce, protože bez výraznějšího růstu mezd a platů nelze dosáhnout, aby zdravotní sestry a lékaři neodcházeli za lepšími finančními i pracovními podmínkami do sousedních zemí, zejména do Německa. Je tedy naším velkým úkolem dotáhnout legislativní změny a v tom počítáme s vaší pomocí. Krize ve zdravotnictví se nedá řešit privatizací nemocnic a rušením lůžek,“ uvedl premiér.
Účastníci celostátní porady přijali usnesení, ve kterém odborový svaz žádá vládu, aby realizovala ve zdravotnictví taková opatření, která udrží stávající sítě nemocnic a rozsah poskytované péče. Navrhují, aby vláda v návrhu státního rozpočtu posílila rozpočtovou kapitolu pro úřady práce a umožnila je vyčerpat nemocnicím na zřízení nových pracovních míst pro zdravotnické profese. Tři miliardy by umožnily například vytvořit 7520 pracovních pozic pro všeobecné sestry a sanitáře. Odboráři dále žádají, aby vláda od 1. ledna 2016 zvýšila platové tarify pro zaměstnance nemocnic o 10 procent.  
Zdravotníci
Dopoledního jednání se zúčatnil ministr financí Andrej Babiš
Sobotka
Odpoledne mezi odboráře přišli ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka
sál
Dnešního jednání se záčastnili odboráři z více než 120 nemocnic
 
       
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
UWOQB:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 4/2018

Sondy REVUE 04/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

25.04.2018 20:06

Ruská protivzdušná obrana v Hmeymimu zničila několik útočících dronů!

Systémy protivzdušné obrany na ruské letecké základně Hmeymim v Sýrii sestřelily několik menších bezpilotních letadel, ke zranění či jiným škodám nedošlo, uvedl mluvčí letecké základny.
25.04.2018 20:05

Eurostat označil země EU s největším státním dluhem!

Statistický úřad Evropské unie zveřejnil údaje o členských státech EU s největším veřejným dluhem.
25.04.2018 20:04

V Kyjevě vyhlásili nutnost „zachovat závislost" Ruska na Ukrajině!

Kyjev musí „zachovat závislost Ruska na Ukrajině, pokud jde o tranzit plynu", prohlásil poslanec Nejvyšší rady Anton Geraščenko televizi 112 Ukrajina.
25.04.2018 20:03

Libération: „Hyperprezident" Macron směřuje k „absolutní monarchii"!

Politika Emmanuela Macrona, který stále častěji dává přednost jednat bez ohledu na parlament, ukazuje, že má tendenci přisvojovat si co největší pravomoci, a odebírat je u zákonodárců.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace