Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Bakala místo pomoci OKD utekl, kritizují jeho odchod z NWR odbory

Den po vyhlášení stávkovépohotovosti přichází společnost NWR s výsledky hospodaření. Hlavní akcionáři NWR Zdeněk Bakala a Peter Kadas se rozhodli z firmy odejít. Jejich podíl převzali věřitelé společnosti, kteří se tak stanou většinovými akcionáři. Zprávu zveřejnila společnost NWR společně s hospodářskými výsledky. Majitel dolů OKD loni prohloubil ztrátu zhruba na 6 miliard korun.

 Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že Bakala místo pomoci firmě prostě utekl. „Jestli tady někdo získal obrovské množství peněz a teď je potřeba pomoci, tak se neutíká, a firmě se pomůže, jednoduše řečeno,“ řekl Pytlík.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly oznámení o změně akcionářské struktury NWR nemusí znamenat pro OKD vůbec nic. „Byl bych v hodnocení tohoto kroku opatrný. Není totiž jisté, že Bakala z firmy skutečně vycouvá. Pan Bakala by hlavně měl do firmy vrátit miliardy, které z ní vybral,“ uvedl Středula.  „První co mi přišlo na mysl, když jsem si přečetl zprávu, že Bakala vycouval z NWR, byl určitý obraz. Vvbavil jsem si záběry z filmu, když se potápěl Titanic a jistá malá zvířátka jako první opouštěla palubu, nebo v dole, když ta samá zvířátka cítí, že něco hrozí, tak prchnou. Pan Bakala usoudil, že z OKD už nemůže víc vydolovat, tak nastal správný čas k opuštění firmy. Ta zpráva přišla v den, kdy se měla objevit zpráva o hospodaření OKD, o funkčnosti či nefunkčnosti NWR. I to je podle mého soudu významná souvislost. Odboráři mají z předchozích zkušeností takovou důvěru v NWR i vedení OKD,  že v pátek na svém sněmu zřejmě vyhlásí Sdružení hornických odborů stávkovou pohotovost pro celý revír. Důvěra odborů v NWR a kohokoliv z vlastníků či věřitelů je v tomto případě je nulová. Pokud šéf OKD veřejně vyhlásí, že firma propustí polovinu zaměstnanců a bude zavírat provozy a za několik dnů tuto informaci další šéf odvolá, tak to vypovídá o absolutní sociální nezodpovědnosti této firmy. Místo toho pan Bakala však odchází a za ním zůstává něco, co se dá přirovnat k potopě, zhodnotil počínání finančníka Bakaly předseda ČMKOS Josef Středula.“  
Také podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) se Bakala i ostatní akcionáři, kteří v minulosti formou dividend v hojných letech vytahovali zisky, měli zachovat jako zodpovědní vlastníci a v době krize část prostředků vložit zpět do firmy. „To je samozřejmě princip zodpovědného vlastníka. Ale asi tady nikdo není přesvědčen o tom, že pan Bakala někdy zodpovědným vlastníkem byl,“ řekl Novák.
NWR vlastní těžební společnost OKD, která je jediným producentem černého uhlí v ČR. Ta se ale zejména kvůli propadu světových cen uhlí potýká v posledních letech s těžkými problémy, situací se opakovaně zabývala i česká vláda.
V roce 2008 byly akcie NWR uvedeny na českou, polskou a londýnskou burzu, celkovým objemem se emise stala největším primárním úpisem českého kapitálového trhu. Akcie začínaly na úrovni 425,8 koruny za kus, za dva měsíce vzrostla jejich cena na 624 korun, o další čtyři měsíce později se ale hodnota propadla na úroveň 60 korun za kus. Později se ještě nakrátko vzpamatovaly, nyní se akcie obchodují za několik haléřů.
Firma se v roce 2013 propadla do čisté ztráty 970,27 milionu eur (zhruba 26,7 miliardy korun), předloni snížila ztrátu na 21 milionů eur (tehdy zhruba 576 milionů korun). Za rok 2015 firma vykázala 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun). Tržby NWR loni klesly o sedm procent na 630 milionů eur (přibližně 17 miliard korun).
NWR po dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl Bakala. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři. Dnes NWR uvedla že CERCL Mining Holdings převede svůj podíl na ostatní akcionáře NWR, aby usnadnila restrukturalizaci majitele černouhelných dolů OKD, který se kvůli propadu světových cen uhlí potýká s těžkými problémy.
Odboráři na Dole Paskov v úterý vyhlásili stávkovou pohotovost. Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša dnes řekl, že vedení OKD je s odboráři v pravidelném a standardním kontaktu. "Hrozba stávky neznamená stávku. Časový prostor, který byl představen, je od úterý až do 30. dubna. Společnost věří, že v tomto časovém horizontu bude schopná představit jak pro OKD, tak pro Důl Paskov řešení," dodal.
 
 
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
RUGKK:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REV|UE 12/2017

Sondy REVUE 12/2017 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

18.12.2017 10:00

Od začátku zimy se posypalo přes 14 tisíc kilometrů silnic

Během listopadu se v celém kraji rozběhla zimní údržba silnic. Nejčastěji musely sypače vyjíždět na Vsetínsku. Už se posypalo přes 14 tisíc kilometrů silnic II. a III. třídy.
18.12.2017 09:30

Vejmělek: Událostí týdne v Evropě jsou čtvrteční volby v Katalánsku

Světový ekonomický kalendář se pomalu připravuje na blížící se vánoční svátky. Pozornost investorů bude mířit především na politické události – v Evropě na čtvrteční volby v Katalánsku, ve Spojených státech na prezidenta Trumpa.
18.12.2017 09:05

Globalist: Rusko se stalo „démonem č. 2" v americkém „pokoji hrůz"!

Rusko se stalo „démonem číslo dvě“ po globálním terorismu v americkém „pokoji hrůz“, napsal na stránkách The Globalist profesor University of Pittsburgh Michael Brenner a vysvětluje proč.
18.12.2017 09:04

Ženy před sexuálními útoky ochrání speciální náramky

Henriette Rekerová, starostka Kolína nad Rýnem chce ženám distribuovat „zázračný náramek“,  který by měl zabránit sexuálním útokům.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace