Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Tripartita jednala o odměňování zaměstnanců v kultuře a změně financování vysokých škol

Sociální partneři kritizovali vládu za agendu Průmysl 4.0  
Na Úřadu vlády se včera uskutečnilo 126. zasedání Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Členové vlády se zástupci zaměstnavatelských svazů a představitelů odborových konfederací a svazů jednali mimo jiné o odměňování zaměstnanců v kultuře, principech změn financování vysokých škol, realizaci Akčního plánu cestovního ruchu, o opatření vlády v oblasti digitální agendy, Národní iniciativě Průmysl 4.0, stavu čerpání prostředků Evropské unie. Členové tripartity diskutovali také o přípravě novelizace stavebního zákona a související problematice EIA

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) bude jednat o desetiprocentním navýšení platů státních zaměstnanců v kultuře při skládání rozpočtu na příští rok. Řekl, že po vyjednávání s ministerstvem financí Andreje Babiše (ANO) nepokládá za nereálné splnění požadavku odborů na desetiprocentní růst. Na potřebě zvýšení odměn v kultuře se shodli všichni členové tripartity.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula po jednání tripartity uvedl, že vedle navýšení mezd požadují odbory také zrušení tabulky, která obsahuje platy pod úrovní minimální mzdy. Pro naplnění požadavků bude podle něho třeba necelých 800 milionů korun ročně. V případě financování regionální kultury žádají odbory zajištění toho, aby obce a kraje skutečně použily dotace z centra na platy. Platy pracovníků v kultuře v gesci ministerstva, kterých je kolem 6500, jsou i po nedávném čtyřprocentním navýšení stále zhruba 2500 korun pod celostátním průměrem. Většina z těchto lidí má vysokoškolské vzdělání.
Ministryně školství Kateřina Valachová seznámila sociální partnery s  principy změn financování vysokých škol. Představila nový materiál, který obsahuje základní principy modelu, s jehož využitím by bylo zajištěno kontinuální financování veřejných vysokých škol v příštích letech.
Situace ve vysokém školství je podle odborů vážná. Za posledních pět let zde došlo ke snížení reálných výdajů o 17 procent. „Pokud chceme být úspěšní v mezinárodním srovnání, tak ten trend musí být opačný, výdaje se musí pravidelně navyšovat. Například sousední Německo zvýšilo výdaje na vysoké školství o více než 30 procent. Politici musí říct, jaké absolventy vysokých škol chceme a měli by v tom úzce spolupracovat se zaměstnavateli. Měli by to být absolventi, kteří obstojí v mezinárodní konkurenci, kteří jsou schopni adaptovat se na překotné změny. Musíme však vysokoškolským profesorům a doktorandům dál lepší finanční ohodnocení. V opačném případě, podobně jako ve zdravotnictví, hrozí odchod doktorandů do zahraničí, kde jim nabídnou daleko lepší pracovní podmínky. Společně se zaměstnavateli požadujeme, aby bylo zabezpečeno kontinuální financování vysokého školství,“ řekl na tiskové konferenci Josef Středula.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek seznámil sociální partnery se současným vývojem a dalším postupem v oblasti rozvoje vysokorychlostního internetu v ČR a s aktivitami ministerstva v oblasti online platforem, včetně Národní iniciativy Průmysl 4.0. Sklidil za to kritiku od zaměstnavatelů i odborů. Nelíbí se jim, že po několika letech, kdy občané kvůli digitalizaci televizního vysílání museli kupovat nové televizory, nebo konvertory, si to opět zopakují. Stávající televizory nebudou schopné přijímat opět nově digitalizovaný signál. „To je nebezpečné zahrávání si s důvěrou a trpělivostí občanů, které čekají další nemalé výdaje, pokud budou chtít sledovat televizi,“ uvedl Josef Středula. Pokud se týká Průmyslu 4.0, odbory požádaly vládu a ministra Mládka, aby při přípravě a projednávání ministerských  materiálů nebyli ignorování sociální partneři.
Členové tripartity dále diskutovali o stavu přípravy novelizace stavebního zákona a související problematice EIA. Vláda by měla podle odborového předáka J. Středuly přijmout razantní opatření pro ochranu finančních prostředků a předložit sociálním partnerům návrh, jakým způsobem dobudujeme dopravní infrastrukturu a propojení dálniční sítě, což je pro národní hospodářství klíčová otázka. „Největší díl zodpovědnosti, že jsme nesplnili požadavky EIA a nebudeme moci vyčerpat evropské finance v řádu asi 90 miliard korun na budování dopravní infrastruktury, leží na minulých vládách, které to zanedbaly,“ řekl na tiskové konferenci předseda ČMKOS Josef Středula.
Tripartita 
Záběr z jednání tripartity na Úřadu vlády.
Tripartita 2
Z tiskové konference po jednání tripartity. Zleva prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a předseda ČMKOS Josef Středula.  
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
BADVX:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Titul 11

Sondy REVUE 11/2016 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

03.12.2016 07:35

Telefony Trumpa světovým vůdcům zděsily americké diplomaty

Zvolený americký prezident Donald Trump uskutečnil sérii telefonických rozhovorů se zahraničními vůdci, které pocuchaly nervy amerických a zahraničních diplomatů, píše The New York Times.
03.12.2016 07:33

Jak se zachová rakouská armáda,kdyby EU napadlo Rakousko?

A je to tady, poslední den před rakouskými volbami,  mainstream je na straně kandidáta Zelených Van der Bellena a vyzdvihuje jeho přednosti, naopak u Norberta Hofera připomíná jeho neduhy a upozorňuje na zkázu Rakouska po zvolení Hofera prezidentem.
03.12.2016 07:30

Vánoční pelmel opět v Galerii SUPERMARKET wc

Potěšit, nadělit, překvapit! Originálně, bez stresu a na jednom místě!? Prodejní výstava designových dárků již za pár korun.
03.12.2016 07:30

V Pardubicích se sejdou bytosti z nebe i pekla

V pondělí 5. prosince od 16:30 do 18:30 hodin se na Pernštýnském náměstí v Pardubicích sejdou bytosti z nebe i pekla.
Aktuální vtip
Předplatné Sondy REVUE

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace