Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

ČNB a odbory: Z dřívějších rivalů se nyní stali spojenci?

V poslední době Českou národní banku a odboryspojuje stejný cíl: rychlejší růst mezd. Pro odboryje přirozený a pro centrální banku je zase nadějí, jak konečně dostat inflaci z hodnot kolem nuly k jejímu dvouprocentnímu cíli. A takový růst cen je zase podmínkou pro to, aby mohli centrální bankéři příští rok konečně opustit politiku slabé koruny. Nad tímto pro mnohé nečekaným vývojem se pozastavují dnešní Hospodářské noviny.

Představitelé ČNB dokonce podle důvěryhodného zdroje povzbuzují odboráře, aby žádali o vyšší než pětiprocentní nárůst mezd. Pět procent je přitom oficiální požadavek odborůpro letošní rok. Zatímco v minulých letech se při setkání ČNB a odborářůobvykle guvernér banky pouštěl do kritiky příliš vysokých mzdových požadavků, v poslední době se vztah představitelů obou institucí viditelně zlepšil.

Guvernér ČNB Miroslav Singer na podzim nepřímo podpořil požadavky na letošní růst mezd o pět procent slovy, že se „nedá čekat, že se nyní odborybudou chovat jinak“. „Josef cítí krev,“ žertoval tehdy guvernér Singer na adresu předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly na Fóru HN, když spolu diskutovali na téma mzdya růst ekonomiky.
Jeho pravděpodobný nástupce Jiří Rusnok zase prohlásil, že si ekonomika může rychlejší růst mezd dovolit a že mzdya platynestoupají tak rychle, jak by mohly. Vůči požadavkům odborůje shovívavý také další člen bankovní rady Lubomír Lízal. „Já si myslím, že odboryplní svoji funkci. Já jim do toho mluvit nebudu, záleží na tom, co se jim podaří vyjednat,“ řekl
Hospodářským novinám Lízal.
Problémem je stále relativně slabá poptávka na západ od nás, která českým firmám nedovoluje v zájmu zachování konkurenceschopnosti zvyšovat ceny. Pokud se však odborůma zaměstnancům podaří výraznější zvýšení mezdprosadit, podniky si jej budou aspoň částečně kompenzovat v nárůstu cen, a rozhýbají tím inflaci.
Odboryjsou nyní největším spojencem ČNB, protože ty jediné dokážou se mzdamipohnout,“ říká Jiří Polanský, analytik České spořitelny. „Dokud byla inflace nad cílem, stály odborya ČNB proti sobě. Dnes, s inflací hluboko pod cílem, se ale situace otočila.“
Razantnější postup odborůnaznačuje situace ve Škodě Auto, která je nově nejziskovější českou firmou. Zde včera odborářipohrozili časově neomezenou stávkou, pokud zkrachují jednání o růstu mezd. Odboryfirmy, která je významným indikátorem mzdového vývoje v Česku, požadují osmiprocentní nárůst na následujících 12 měsíců. V minulém období přitom
vyjednaly zvýšení mezdo 3,5 procenta.
To, že by centrální banka odboryponoukala k odvážnějšímu vystupování vůči zaměstnavatelům, ale bankéř Lízal, odmítá. „Tak to není. My jen tvrdíme, že jak se zvyšuje zaměstnanost a snižuje množství dostupné pracovní síly, tak bude růst tlak na mzdy.“
Bankéř Lízal přesto přiznává, že tato teorie v praxi funguje pomaleji, než ČNB čekala, a že vzhledem k velkému množství volných pracovních míst, kterých je přes 100 tisíc, tlak na mzdyteprve přijde. Ty v posledním čtvrtletí narostly o 3,9 procenta, což bylo méně než 4,3 procenta očekávaných centrální bankou.
Tím, že se podaří požadavek odborůletos prosadit, si není jistý ani jejich hlavní makroekonom Jaroslav Ungerman. „To záleží na tom, jaké budou okolnosti. Ale asi nečekáte, že vám řeknu, že se toho nedosáhne,“ uvádí. Podle něho je však letos reálné
docílit mezd vyšších o 3,5 až 4 procenta.
Podle ekonoma Polanského, který několik let pracoval v prognostickém aparátu ČNB, je ale průměrné zvýšení mezd zhruba o čtyři procenta stále neinflační. ČNB by podle něho potřebovala nárůst platůalespoň kolem pěti procent, aby se inflace posunula blíže dvěma procentům z únorových 0,5 procenta.
ČNB
Záběr z diskusního fóra Hospodářských novin, ve kterém se utkali Miroslav Singer a Josef Středula.
 
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
IXQXU:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 4/2018

Sondy REVUE 04/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

26.04.2018 07:30

Hrozící sesuv Barevné skály uzavřel vodákům část Vltavy

Bezodkladný zásah vyžaduje část Barevné skály v Českém Krumlově, která hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a nyní také část řeky Vltavy.
26.04.2018 07:30

Ve Zlínském kraji se bude brzy natáčet

S cílem oživit filmovou tvorbu v regionu rozhodl Zlínský kraj o udělení podpory šesti filmovým projektům. Dotaci v celkovém objemu 10 milionů korun rozdělí mezi čtyři celovečerní snímky, pohádku a dětský seriál. 
26.04.2018 07:20

Ruské Su-30 zničilo u syrských břehů válečnou loď (VIDEO)

<< VIDEO >> Ruské Su-30 zničilo ve Středozemním moři válečnou loď a varovalo tak flotilu USA a NATO.
26.04.2018 07:02

Švýcarsko dodalo neznámé syrské chemičce jednu ze složek sarinu

V roce 2014 dodalo Švýcarsko do Sýrie pět tun izopropanolu, který se používá při výrobě chemických zbraní, uvedla švýcarská televize SRF, tedy v době, kdy už platily sankce EU proti Sýrii.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace