Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Boty Made in Europe se vyrábí za stejně nevyhovujíích podmínek jako v Číně

Označení Made in Europe spotřebitelé často považují za záruku kvality a dobrých pracovních podmínek. Nový výzkum mezinárodní iniciativy Change Your Shoes (česky Obuj se do toho) však ukazuje opak. Boty vyráběné v Evropě vznikají za podmínek podobným těm v Asii. Dělníci a dělnice, které naši obuv vyrábí, dostávají velmi nízké mzdy, jež jim nestačí ani na pokrytí základních potřeb. Pracují rovněž v naprosto nevyhovujícím prostředí. Výzkum zkoumal pracovní podmínky v továrnách v Albánii, Bosně a Hercegovině, Makedonii, Polsku, Rumunsku a na Slovensku. Šijí zde například značky Zara, Lowa, Deichmann, Ara, Geox, Baťa nebo Leder & Schuh.

Například mnohé boty, které si u nás kupujeme jako italské, se ve skutečnosti vyrábí v továrnách v Rumunsku (do Itálie vyváží 29 milionů párů bot ročně) nebo Albánii (11,2 milionu párů bot, tj. 99 % albánské produkce). Německé boty se mj. vyrábí na Slovensku (20 milionů páru bot) či v Polsku (14 milionů párů bot). Z výzkumu vyplývá, že dělníci a dělnice ve všech sledovaných zemích pracují ve skandálních podmínkách. Největším problémem jsou pro ně příliš nízké mzdy, které se drží většinou na úrovni zákonem dané čisté minimální mzdy. Ta byla v roce 2016 v Albánii (140 EUR), Makedonii (145 EUR), Bosně a Hercegovině (164 EUR) i Rumunsku (156 EUR) dokonce nižší než v Číně (213 EUR).
Rumunská dělnice k výši svého platu uvedla: „Úspory? Z našeho platu neušetříme nic. Můj manžel musel odjet na pár měsíců do Německa pracovat na stavbu, abychom měli nějaké peníze na topení na zimu. To jsou naše úspory.“
Aby dělníci a dělnice vůbec dosáhli na minimální mzdu, musí většinou pracovat bez ochranných pomůcek, které je chrání před lepidly a nebezpečnými chemickými látkami. Slovenská dělnice v pobočce firmy Rieker to okomentovala: „Můžu požádat o rukavice a ochrannou masku, ale s rukavicemi jsem pomalejší, takže nedokážu splnit běžné výrobní kvóty. Kvůli ochranné masce se mi hůř dýchá. Takže používám parfém a šátek, přes který dýchám.“
Velkým problémem jsou také příliš vysoké nebo příliš nízké teploty v továrnách. Slovenský dělník nám sdělil: „V létě je horko tak nesnesitelné, že jsme museli jen letos šestkrát volat záchranku.“ Tento problém nám potvrdili dělníci a dělnice z celého regionu. Dělnice z makedonské továrny, v níž pracuje okolo jednoho tisíce lidí a vyrábí se zde značky jako GEOX, Deichmann či Baťa, uvedla: „Dnes jsme topili do půl jedenácté ráno, pak nám topení vypnuli a uvnitř bylo opravdu chladno.“ Když v létě několik žen omdlelo, uvedly, že jim nebyla poskytnuta lékařská péče. Nechali je tam jen tak nebo jim pomohly až jejich spolupracovnice.
Dělnice z rumunské továrny řekla: „Záchod neskutečně smrdí. V továrně pořád používáme latríny. Představte si, jaké to asi je, když dvě stě žen používá jeden záchod. Zápach je tak silný, že ho po celém dni v práci cítíme z oblečení.“ Další dělnice doplnila: „V létě nosím pouze pracovní košili, protože v továrně je horko a všichni se potíme. K dispozici není žádná pitná voda a musíme vystačit s vodou z kohoutku, která pitná není. Uvnitř v hale je také spousta prachu.“
Dělníci mají strach organizovat se v odborech a se svými problémy se nemají na koho obrátit
V Bosně a Hercegovině rovněž uvedli, že při přímých konfliktech s vedením jsou sankcionováni srážkami z platu. „Výsledku výzkumu bohužel opět dokazují, že velké firmy pracovní podmínky ve svých dodavatelských řetězcích příliš neřeší. Musí přijmout odpovědnost a trvat na důstojných podmínkách ve výrobních továrnách. Zároveň by veřejnosti měly vysvětlit, proč pro ně není bezpečnost a důstojnost dělníků a dělnic důležitá,“ okomentoval zjištění Petr Mareš z organizace NaZemi, která výzkum v rámci kampaně Obuj se do toho vydala.
V roce 2014 se na celém světě vyrobilo 24,3 miliardy párů bot. Ačkoli globálnímu trhu vévodí Asie, v evropském odbytu hraje stále významnou roli evropská produkce. Evropa zajišťuje zhruba 3 % z celosvětové výroby (729 milionů párů bot) a přibližně 17 % z celosvětového odbytu (3,3 miliardy párů bot). Téměř 90 % všech bot, které se v Evropě vyrobí, je určeno k prodeji v evropských zemích.
V rámci výzkumu proběhly v roce 2015 rozhovory se 179 obuvnickými dělníky ve 12 továrnách
v Albánii, Bosně a Hercegovině, Makedonii (jako příklady evropských producentských zemí mimo Evropskou unii) a dále na Slovensku, v Polsku a Rumunsku. Podle informací z webových stránek a od samotných dělníků a dělnic vyrábí všechny továrny boty známých značek a prodejců, kteří působí na trhu v Evropské unii. Jedná se například o značky Zara, Lowa, Deichmann, Ara, Geox, Baťa nebo Leder & Schuh AG. Výzkum proběhl také v pobočkách CCC Shoes & Bags v Polsku a v pobočkách firem Ecco, Rieker a Gabor na Slovensku. Podle dělníků a dělnic (a naše zkušenosti to potvrzují) mají tamní problémy systémovou povahu.
Nevládní nezisková organizace NaZemi prosazuje globální vzdělávání, usiluje
o odpovědnost firem za vlastní dodavatelské řetězce a propaguje fair trade jako účinnou podporu pěstitelů a pěstitelek ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky www.nazemi.cz.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
LYIOW:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 03/2018

Sondy REVUE 03/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

19.03.2018 09:05

Ukrajinský pilot, který údajně sestřelil Boeing MH17, se zastřelil

V Nikolajevu se zastřelil ukrajinský pilot Vladislav Vološin, kterého jeho kolega Jevgenij Agapov obvinil z účasti na sestřelení malajsijského letadla Boeing 777 letu MH17. V době sebevraždy byla celá Vološinova rodina doma.
19.03.2018 09:04

Tak jak je to s nervovým plynem – Západ nebo Rusko?

Celý víkend měly západní země práci s tím, s čím má Rusko už týden bohaté zkušenosti, a to v popírání, že by právě ony vytvořily (nebo použily) nervově paralytický plyn „Novičok“.
19.03.2018 09:03

Altmaier: Německá auta jsou úspěšná všude, do USA je vozit nemusíme!

Německý ministr obchodu před svou návštěvou Washingtonu zkritizoval Trumpovo rozhodnutí zavést cla na ocel a hliník.
19.03.2018 09:02

Christopher Booker: Za ukrajinskou krizi může Západ

Za poslední roky může být a byl Vladimiru Putinovi předložen dlouhý "seznam obvinění", ale jednu krizi, podle britského komentátora The Daily Telegraph Christophera Bookera, spustil samotný Západ.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace