Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Odbory: Postup vlády ohrožuje sociální smír a stabilitu veřejných služeb a správy

Pokud platy neporostu od 1. listopadu, odbory připraví protesty
Odboráři z rozpočtové a příspěvkové sféry jsou připraveni uspořádat protestní akce, pokud vláda nepřijme jejich dlouhodobý požadavek na růst platů ve veřejném sektoru. Trvají na přidání učitelům o 15 procent a ostatním o deset procent, a to od listopadu. Na mimořádném jednání v Praze se na tom shodly dvě stovky zástupců dvanácti odborových svazů v rozpočtové a příspěvkové sféře, kteří zastupují na 600 tisíc zaměstnanců. Podklady k připravovanému vládnímu nařízení o zvýšení platů obsahují ještě další dvě varianty – růst o čtyři procenta pro všechny, nebo o 12 procent pro učitele a o sedm pro ostatní.

Odborářskou variantu podporuje premiér Bohuslav Sobotka a jeho ČSSD, ostatní strany mají jiné představy. "Musíme se dohodnout s koaličními stranami. Měla by to být pokud možno dohoda napříč vládní koalicí, abychom se nepřehlasovávali," uvedl premiér. Podle něj jsou návrhy koaličních partnerů k růstu platů zatím "poněkud obecnější".
Podle mluvčího odborových svazů veřejného sektoru a šéfa Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře předáci letos zahájili vyjednávání s vládou dřív než obvykle. S premiérem Sobotkou a ministryní práce Michaelou Marksovou se sešli koncem dubna. Původně žádali přidání o 10 procent od září. Po červnovém jednání se členy vlády a lídry koaličních stran mluvili o listopadu. Další schůzka s kabinetem se měla konat koncem července, vláda ji ale zrušila. Vyjednávání pokračovalo pak 21. srpna. „Na něm premiér Sobotka podpořil požadavek odborů na zvýšení platů již od 1. listopadu u všech zaměstnanců o 10 a u pedagogů o 15 %. Místopředseda hnutí ANO Richard Brabec nechtěl závěr komentovat, požádal o čas k projednání v rámci hnutí ANO i v rámci vládní koalice. Podpořil navýšení platů učitelům. První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka podpořil zvýšení platů učitelů. Požádal však o stanovisko Asociace krajů ČR a řekl, že vládní koalice ještě musí diskutovat o předložených variantách. Ministři Brabec a Jurečka přišli na jednání evidentně zcela nepřipraveni,“ řekl účastníkům Pavel Bednář.
Odboráři očekávali, že o zvýšení výdělků kantorů, hasičů, policistů, pracovníků v kultuře a sociálních službách či zdravotníků bude jasno už v červenci. „Začali jsme vyjednávat včas. První jednání byla velmi optimistická. Nyní se přelila do pesimismu,“ řekl Bednář.
„Požadovali jsme původně růst platů od září. Už jsme ustoupili, nemáme kam dál ustupovat. Jsme připraveni uspořádat protestní akce. Není to náš cíl, chceme se dohodnout. Protesty se nemusí konat, bude záležet na dohodě s vládou,“ řekl na jednání předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Konkrétní termín případného protestu odboráři zatím nestanovili. Měl by ale následovat bezprostředně po jednání s vládou, pokud nedojde k dohodě. Dnešního mimořádného jednání se zúčastnilo na 200 zástupců odborových organizací z celé republiky. Na výzvu předsedy Středuly účastníci hlasováním přislíbili, že se případné odborové demonstrace zúčastní a vyzvou k účasti i své kolegy.
Odboráři očekávali, že o zvýšení výdělků kantorů, hasičů, policistů, pracovníků v kultuře a sociálních službách či zdravotníků bude jasno už v červenci. „Začali jsme vyjednávat včas. Odboráři přístup některých členů vlády i celého kabinetu označili za „neochotu dostát slibům“. Podle odborů se jednání o platech vzhledem k harmonogramu přípravy rozpočtu na příští rok dostává do časové tísně. Vnímají to jako ohrožení sociálního smíru. Odboráři to uvedli ve svém usnesení, které jednohlasně schválili. Dokument zašlou premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, lídrům vládních stran, ministrům a dalším vedoucím pracovníkům. V prohlášení se mimo jiného praví: „S ohledem na harmonogram projednávání státního rozpočtu se vyjednávání o výši platů dostává do časové tísně, která však není způsobena odbory. Odbory považují postup vlády v období příznivého vývoje ekonomiky za narušování sociálního smíru, které může vést ke snižování stability a konkurenceschopnosti veřejných služeb a správy. Rovněž i k zásadním u propadu atraktivity a kvality veřejné správy a služeb oproti soukromému sektoru a tím i k destabilizaci celé rozpočtové sféry. Odbory proto požadují navýšení platových tarifů všech zaměstnanců veřejných služeb a správy o 10 % a zvýšení platových tarifů pedagogických pracovníků regionálního školství o 15 % již od 1. listopadu 2017.“
V diskusi vyjádřili účastníci mimořádného jednání názor, že si vláda z odborářů utahuje.
Vláda by o návrhu rozpočtu měla jednat v pondělí 4. září. V následujících dnech by se pak mělo konat další kolo vyjednávání s odbory. Podle výsledku odboráři zvolí postup. Případný protest by se mohl konat před sídlem vlády, nebo před ministerstvem financí. Tripartita by se podobou státní pokladny na příští rok měla zabývat 18. září. Sněmovna by pak návrh zákona o rozpočtu měla dostat do konce září.
Ministerstvo práce propočítávalo několik variant. V návrhu vládního nařízení, které kabinet zveřejnil na svém webu, jsou nyní modely tři – čtyři procenta, pak 12 procent pro učitele a sedm procent pro ostatní a odborářský s 15 procenty pro kantory a deseti procenty pro ostatní. Zatím také není jasné, zda by zvýšení mělo být už od listopadu, nebo až od ledna.
Toto pondělí dopoledne se sešli zástupci školských odborů, akademici a zástupci profesních asociací ve vzdělávání i vysokých škol v malé aule Karolina Karlovy univerzity, aby domluvili průběh a podobu protestního shromáždění, které se uskuteční tento pátek v Betlémské kapli. Ten chystají kvůli platům učitelů. Jestli bude stávka, zatím není jasné.

foto1

Požadavky jsou srozumitelné a odbory z nich nehodlají ustupovat. Na snímku Pavel Bednář a Josef Středula.

foto2

Odboráři jednoznačně vyjádřili odhodlání zúčastnit se případných demonstrací.

foto3

Na brífinku seznámili předsedové odborových svazů novináře se svými požadavky vůči vládě.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
KKWAG:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.09.2018 08:30

Miroslav Poche se smířil s tím, že nebude ministrem zahraničních věcí

Miroslav Poche už ministrem nebude, neboť ČSSD objevila náměstka na Ministerstvu zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Prozradil Miroslav Poche, donedávna kandidát ČSSD do Černínského paláce v pořadu Interview na ČT24, který se vysílal třetí zářijovou středu, proč se tak stalo?
20.09.2018 08:30

Ani víkend zábavy nezmírnil kontrolu skládek

Po nabitých Dnech města Kladna o víkendu čekalo Kladeňáky dvoudenní open air festival KladFest. Třetí zářijový víkend nabídnul průřez kapel.
20.09.2018 08:30

Nový sčítač chodců a cyklistů pomůže zmapovat dopravu

Nový sčítač chodců a cyklistů v Podolí pomůže lépe zmapovat potřeby bezmotorové dopravy.
20.09.2018 08:04

Maďarský konzulát vydává pasy Ukrajincům, ale ti musí o tom mlčet

<< VIDEO >> V Berehovu v Zakarpatské oblasti na maďarském konzulátu jsou vystavovány Ukrajincům maďarské pasy .
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace