Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Odboráři DP Brno žádají zvýšit mzdy zaměstnanců o 5000 korun

Odboráři z brněnského dopravního podniku požadují zvýšení mezd všem zaměstnancům od příštího roku měsíčně o 5000 korun, v průměru to je o 15 procent. Vedení podniku uvedlo, že by to znamenalo zvýšit výdaje na mzdy ročně o 220 milionů korun, s dalšími požadavky by to bylo více než 300 milionů korun, řekl generální ředitel Miloš Havránek. Na včerejším třetím jednání, kde vedení poprvé předložilo protinávrh, se strany na podobě nové kolektivní smlouvy nedohodly. Další jednání je 25. září.

Nynější kolektivní smlouva přestane platit 31. prosince. „Jak dlouho bude platit nová, zatím není zřejmé," řekl předseda dopravních odborů Libor Weinstein.
Vedení podniku přišlo s návrhem růstu mezd tři až pět procent. „Při započtení předpokládané inflace dvě procenta je to málo. Náš požadavek může podle nás v současné situaci minimálně udržet stávající zaměstnance v nedostatkových profesích, což jsou řidiči a mechanici, ale může i přilákat nové," uvedl Weinstein. Přidání každému o stejnou částku má podle něj zabránit rozevírajícím se platovým nůžkám.
Průměrná mzda řidičů je dnes v podniku téměř 30 500 korun při započtení přesčasů a různých příplatků. „Vypočítali jsme, že tento plat průměrně odpovídá pracovní době osm a tři čtvrtě hodiny denně," uvedl Havránek. Podle Weinsteina je průměrný plat při přepočtení na standardní osmihodinovou pracovní dobu kolem 23 000 až 24 000 korun.
Podle Havránka si nejen řidiči zaslouží zvýšení mezd, je však třeba vycházet z možnosti finančních zdrojů. „Tržby z jízdného dlouhodobě stagnují a nelze očekávat, že by nám město zvýšilo kompenzaci dle požadavků odborářů. Prvního jednání se kvůli tomu účastnil i primátor," doplnil Havránek.
Odboráři také požadují například vyšší příplatky za přesčasy, k nimž se podnik snaží řidiče motivovat kvůli tomu, že mu chybí do ideálního stavu 100 řidičů. Proto musí neobsazené služby vykrývat přesčasy, brigádníky či jinými zaměstnanci s řidičským průkazem. Z 2700 zaměstnanců je 1300 řidičů.
„Je to práce náročná, obzvláště v podmínkách brněnského provozu, a chápu, že jsou zaměstnanci unavení. Snažíme se však uspořádat motivační složky tak, aby si řidiči mohli vydělat i více než dalších 5000 za měsíc," řekl Havránek.
Aby podnik odstranil dlouhodobý podstav řidičů a odboráři si nestěžovali na nutné přesčasy, snaží se získat do svých služeb řidiče z Ukrajiny, několik už jich má.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
CDHCD:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 1/2018

Sondy REVUE 01/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

19.01.2018 23:05

Erik Best: Zeman je českým Obamou

Všichni statisticky významní poražení z prvního kola prezidentské volby (Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer a Mirek Topolánek) podpořili Jiřího Drahoše. Píše na svém blogu Erik Best.
19.01.2018 23:04

Rusko: Ukrajina se připravuje na novou válku!

V Moskvě považují ukrajinský zákon o reintegraci Donbasu důkazem o přípravách na novou válku, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
19.01.2018 23:03

Německý Stern informoval o ruských pekelných zbraních

V Rusku se objeví modifikace jedné z nejsilnějších a nejstrašlivějších zbraní – těžkého raketometu TOS-1, napsalo německé vydání Stern.
19.01.2018 23:02

DW: Mladý kancléř z Rakouska vyvolává u Merkelové bolesti hlavy!

Šéf Rakouska Sebastian Kurtz se svojí „drzou sebedůvěrou" a „populismem" je pro německou kancléřku Angelu Merkelovou nepříjemným politikem, napsaly Deutsche Welle.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace