Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Koalice dnes schválila zvýšení platů učitelů i veřejných zaměstnanců

Před Úřadem vlády se politikům připomněli odboráři, akademici a doktorandi
Platy učitelů se od 1. listopadu zvýší o 15 procent, platy ostatních zaměstnanců ve státní správě o 10 procent. Dnes ráno se na tom shodla vládní koalice. Na twitteru to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dohodnuté zvýšení i jeho termín je v souladu s požadavky odborů.

Vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) pro ČT po koaličním jednání uvedl, že peníze na navýšení platů půjdou z rozpočtů jednotlivých rezortů. Mělo by jít zhruba o 25 procent nevyčerpaných výdajů, což představuje přibližně 10 miliard korun.
Zatím není jasné, jaká je dohoda o zvýšení peněz pro vysoké školy. Rektoři žádali vládu o dodatečných 4,5 miliardy korun. Po jednání koalice se bude návrhem státního rozpočtu na příští rok věnovat vláda, neočekává se, že by dnes kabinet návrh definitivně schválil. Příští pondělí chce návrh představit na zasedání tripartity. Sněmovně musí vláda návrh rozpočtu podle zákona odevzdat do konce září.
Se zhruba dvěma desítkami odborářů promluvili šéf hnutí ANO Andrej Babiš, volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr financí Ivan Pilný (ANO). Dohodnuté zvýšení i jeho termín odpovídá požadavkům odborů ve veřejné sféře. I Pilný míní, že by učitelé měli dostat přidáno už na podzim 15 procent.
Před jednáním koalice čekali na přicházející politiky již o půl osmé ráno šéfové a členové odborových svazů z rozpočtové a příspěvkové sféry. V rukou měli letáky s nápisem „Stávková pohotovost ve veřejné správě“. Doktorandi a akademici se prezentovali transparenty s nápisy „Nejsme levná pracovní síla“, „Je to k pláči“ apod.
Jako prvního se odboráři dočkali předsedy a místopředsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Richarda Brabce. V diskusi předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula bývalého ministra financí upozornil, že peníze na požadované navýšení platů od 1. listopadu vláda k dispozici má a může je použít, aniž by došlo ke zvýšení schodku veřejného rozpočtu. O tom vláda věděla už 4. září a přesto na koaličním jednání k dohodě nedošlo. Středula Babiše i další politiky ujistil, že na zvýšení platů bude i v příštím roce peněz dost, a to proto, že podle odborů poroste ekonomika ještě více, než odhaduje ministerstvo financí - asi o 3,5 procenta, ne o 3,1 procenta. A také letošní rozpočet skončí díky vývoji ekonomiky a průběžné bilanci rozpočtu o desítky miliard korun lépe, než byl schválen. Babiš odborářům oznámil, že on i hnutí ANO dnes na koaličním jednání požadované navýšení platů podpoří. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková Babišovi sdělila, že zaměstnanci budou mít jistotu vyšších platů, pokud jejich případné navýšení půjde do tarifů.
Zástupci vysokých škol přinesli politikům kapesníky s uzly, aby při rozhodování nezapomněli ani na slib zvýšení rozpočtu vysokých škol. Na tom se zatím koalice nedohodla. Podle Zaorálka je dolní hranice, kterou by měly vysoké školy navíc dostat, 2,5 miliardy. „Byl bych rád, kdyby navýšení vysokým školám činilo minimálně tři miliardy korun,“ řekl po koaličním jednání Sobotka.
„Až to bude černé na bílém, tak tomu uvěřím. Stávkovou pohotovost zatím odvolávat nebudeme,“ řekl v reakci na dohodu koalice šéf školských odborů František Dobšík.

foto1

Jako první absolvoval diskusi s odboráři Andrej Babiš.

foto2

Od Dadmar Žitníkové dostal předseda Babiš i leták s nápisem stávková pohotovost. Na oplátku přislíbil, že požadavky odborářů na koaličním jednání podpoří.

foto3

Ministr Lubormír Zaorálek přišel odboráře ujistit, že jejich požadavky ČSSD od počátku podporuje.

foto4

Koalice zvýšení platů nakonec schválila, ale dokud to nebude černé na bílém, stávková pohotovost ve veřejné správě trvá.

 

 

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
GXEVQ:
Datum: 12.9.2017 14:12:30
Velký dík patří především panu Středulovi a panu Bednářovi, jsou to lidé na správném místě. Rétorika a hlavně připravenost pana Středuli je obdivuhodná. Důležitá je podpora a jednotnost všech zaměstnanců veřejné správy. Nemůžeme sedět v koutě a čekat jestli to někdo nevyřeší za nás.

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 06/2018

Sondy REVUE 06/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

25.06.2018 21:24

Figaro: Štědrost EU pro migranty a lhostejnost k jejich vlastním národům!

V důsledku mimořádné velkorysosti Evropské unie vůči přistěhovalcům byly zapomenuty národy a státy, které podporují EU, napsal komentátor Le Figaro Ivan Rioufol.
25.06.2018 21:23

Petro Porošenko mění ukrajinské dějiny podle své potřeby

V dubnu Petro Porošenko podpořil žádost místní menšinové ortodoxní církve k patriarchovi Konstantinopole, oddělit pravoslavné věřící od legitimního patriarchátu Moskvy a celého Ruska.
25.06.2018 21:22

Třeba rádoby ministr čehokoliv Poche na Hradě vadí místem, kde se narodil

Sluníčkář, vítač, lobbista, kmotr, ale také europoslanec a vlivný a všehoschopný člen ČSSD Miroslav Poche je málo přijatelný coby ministr čehokoliv pro ty státníky, kteří by jej měli navrhnout nebo podepsat do rodící se vlády. Důvodem je překvapivě Pocheho rodiště. Že nevíte, kde se Poche narodil?
25.06.2018 21:21

Britský ministr obrany byl obviněn z organizování vzpoury proti Mayové

Britská premiérka Theresa Mayová čelí konzervativním poslancům, kteří požadují, aby se zvýšily výdaje na obranu, uvádí The Times. Za tímto útokem stojí podle některých politiků současný ministr obrany Gavin Williamson.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace