Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Zaměstnavatelé jsou opatrní, nabíraní zaměstnanců nebude velké

Zaměstnavatelé jsou opatrní. Generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová těmito slovy okomentovala výsledek průzkumu Index trhu práce po čtvrté čtvrtletí 2017, který společnost pravidelně každé čtvrtletí provádí. Vybranému reprezentativnímu vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR byla položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2017 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Jaké jsou výsledky? Zaměstnavatelé hlásí zpomalování náborových aktivit a pouze mírný nárůst. Žádné změny nepředpokládá 93 % zaměstnavatelů, nárůst počtu pracovních sil předpokládají 4 % zaměstnavatelů, snížení 3 %. Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro poslední čtvrtletí 2017 vykazuje hodnotu +1 %. „Situace u jednotlivých typů zaměstnavatelů vykazuje velké rozdíly. Zatímco většina velkých firem v automobilovém, logistickém a maloobchodním sektoru nabírá stále nové zaměstnance ve velkém, malé firmy již neplánují další nárůst zaměstnanců,“ uvedla Rezlerová. I tak ale podle jejích slov bude pro uchazeče o práci pokračovat jedno z nejpříznivějších období. Nezaměstnanost se drží kolem čtyř procent.
Největší náběr zaměstnanců zaměstnavatelé předpovídají v odvětví ubytování a stravování (Čistý index trhu práce +7 %), dále v odvětví velkoobchod a maloobchod (index +5 %) a stavebnictví (index +2 %). Naopak největší pokles počtu zaměstnanců očekávají zaměstnavatelé v odvětví zpracovatelský průmysl (index +8 %) a těžba nerostných surovin (-3 %). Největší nárůst počtu pracovníků je očekáván v Praze (index +5 %), mínusové to naopak bude v českých regionech (index -2 %). Dobře na tom, co se týče náboru zaměstnanců, Česká republika není v mezinárodním srovnání. S indexem +1 % je třetí odspoda, stejně je na tom Brazílie, na nule je Švýcarsko. Naopak první příčky obsadily Japonsko, Tchaj-wan, Kostarika, Indie a Maďarsko.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
OKTWE:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 05/2018

Sondy REVUE 05/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

28.05.2018 07:02

Jan Schneider: Skutečně originální brexit!

Současná britská pozice není tuctová, a málokdo jí rozumí, včetně Britů samotných. Odchází sice z EU, ale celý ten dlouhý proces pouze ilustruje význam rčení, že to „nemá kraja konca“.Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.
28.05.2018 07:00

Do centra Křimic se v budoucnu vrátí rybník

Po 138 dnech prací, přerušených několikaměsíční zimní přestávkou, společnost Swietelsky stavební ukončila projekt nazvaný Dokončení Zámeckého náměstí a Tlumené ulice v plzeňské části Křimice.
28.05.2018 06:42

Rusko našlo „rukopis SBU" ve zprávě Bellingcatu o pádu MH17!

Ruské ministerstvo obrany se obeznámilo se zprávou skupiny Bellingcat o tragédii Boeingu na východě Ukrajiny v roce 2014, a našlo v textu „rukopis SBU“, tedy ukrajinské tajné služby.
28.05.2018 06:20

Focus: Putin přemění Krym na nedobytnou pevnost

Vojáci, pobřežní dělostřelectvo, dvě divize  S-400, fregaty a ponorky, Rusko zvyšuje svůj vojenský potenciál na Krymu, píše Focus.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace