Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Příští rok mohou mzdy růst až dvakrát rychleji

Pro letošní rok žádali odboráři zvyšování platů v soukromých firmách alespoň o pět procent. Toho se dočkali. Pro rok 2018 chtějí vyjednat ještě více. „Požadavek bude určitě vyšší,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Číslo zveřejní ve čtvrtek na velkém setkání odborářů, kterého se zúčastní i hosté z Německa, Rakouska nebgo Slovenska.

Podle informací HN budou zástupci zaměstnanců chtít po firmách přidat osm až deset procent. Znamenalo by to až dvakrát rychlejší růst proti letošnímu, už tak rekordnímu roku. Návrh odborářů přichází v době, kdy se ve firmách začíná vyjednávat o nových kolektivních smlouvách. Pokud zaměstnavatelé požadavkům na vyšší platy nevyhoví, jsou odboráři připraveni začít stávkovat. „Za 27 let jsme to dopracovali k jedněm z nejnižších mezd v Evropě, takže stávky mohou být častější než dříve,“ prohlašuje Středula. Přednost však dává tomu, aby se obě strany dohodly bez stávek a demonstrací. Právě hrozba stávky letos zabrala na vedení společnosti Mitas. Odbory gumárenské firmy využily příznivé ekonomické situace a dohodly pro zaměstnance zlínského závodu zvýšení platů o 24 procent. Úspěšní byli také odboráři na Slovensku. V bratislavské továrně Volkswagenu si během šestidenní stávky vymohli vyšší mzdy o 14 procent. Výsledek by mohl ovlivnit dohady o platech v mladoboleslavské Škodě, která rovněž patří do německého koncernu. Středulovi se nelíbí, že její zaměstnanci pracují za méně, než je minimální mzda v Německu.
Platy by podle Hospodářské komory mohly růst rychleji, pokud by stát snížil odvody zaměstnavatelů. Firmy za zaměstnance odvádějí na zdravotním a sociálním pojištění 34 procent hrubé mzdy, což je po Slovensku nejvíce ze zemí střední a jihovýchodní Evropy. O snižování odvodů ale nechce slyšet Středula. Podle něj není jasné, zda by vedlo ke zvyšování mezd, nebo by si peníze ponechaly firmy.
Letos rostly mzdy rekordně. V druhém čtvrtletí se průměrný plat meziročně zvýšil o 7,6 procenta na 29 346 korun. Po odečtení inflace rostly mzdy o 5,3 procenta, zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2074 korun. Vysokému růstu nahrává situace na trhu práce. Uchazečů o práci bylo v srpnu nejméně od roku 1998, počet volných míst naopak roste. Firmy trápí nedostatek pracovníků, o ty stávající nechtějí přijít, a jsou proto ochotny výrazně jim přidat. Již od listopadu si polepší také státní zaměstnanci. Platy učitelů vzrostou o 15 procent, ostatní dostanou přidáno deset procent. Od ledna se navíc o 1200 korun zvýší minimální mzda, nově bude dosahovat 12 200 korun.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
TSYBL:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sonddy REVUE 09/2017

Sondy REVUE 09/2017 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

21.09.2017 07:02

Beatrix von Storch: Angela Merkelová pošlapala německou vlajku!

Ulice všude zdobí volební plakáty CDU s národními barvami. Angela Merkelová stojí před černo-červeno-zlatým pozadím. Vzhledem k její politice je to čisté pokrytectví, tvrdí Beatrix von Storch, europoslankyně a předsedkyně AFD.
21.09.2017 07:00

Plzeň dokončila 11 nových komunitních bytů

Plzeň vybudovala 11 nových komunitních bytů pro seniory a zdravotně znevýhodněné, vznikly v nástavbě části východního traktu objektu U Jam 23 v Plzni – Bolevci.
21.09.2017 07:00

Na platy pracovníků v kultuře přidá Liberecký kraj přes tři miliony

Pracovníci v kulturních zařízeních mají podle nařízení vlády od letošního 1. července vyšší platy. Polepšili si o 9,4 procenta.
21.09.2017 06:42

CHT: Moskva označila projev Trumpa v OSN „extrémně nebezpečným"!

Rusko považuje za velmi nebezpečné prohlášení Donalda Trumpa o připravenosti „úplně zničit Severní Koreu" a vystoupit z „nejhorší pro USA hanebné dohody o Íránu".
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace