Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Příští rok mohou mzdy růst až dvakrát rychleji

Pro letošní rok žádali odboráři zvyšování platů v soukromých firmách alespoň o pět procent. Toho se dočkali. Pro rok 2018 chtějí vyjednat ještě více. „Požadavek bude určitě vyšší,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Číslo zveřejní ve čtvrtek na velkém setkání odborářů, kterého se zúčastní i hosté z Německa, Rakouska nebgo Slovenska.

Podle informací HN budou zástupci zaměstnanců chtít po firmách přidat osm až deset procent. Znamenalo by to až dvakrát rychlejší růst proti letošnímu, už tak rekordnímu roku. Návrh odborářů přichází v době, kdy se ve firmách začíná vyjednávat o nových kolektivních smlouvách. Pokud zaměstnavatelé požadavkům na vyšší platy nevyhoví, jsou odboráři připraveni začít stávkovat. „Za 27 let jsme to dopracovali k jedněm z nejnižších mezd v Evropě, takže stávky mohou být častější než dříve,“ prohlašuje Středula. Přednost však dává tomu, aby se obě strany dohodly bez stávek a demonstrací. Právě hrozba stávky letos zabrala na vedení společnosti Mitas. Odbory gumárenské firmy využily příznivé ekonomické situace a dohodly pro zaměstnance zlínského závodu zvýšení platů o 24 procent. Úspěšní byli také odboráři na Slovensku. V bratislavské továrně Volkswagenu si během šestidenní stávky vymohli vyšší mzdy o 14 procent. Výsledek by mohl ovlivnit dohady o platech v mladoboleslavské Škodě, která rovněž patří do německého koncernu. Středulovi se nelíbí, že její zaměstnanci pracují za méně, než je minimální mzda v Německu.
Platy by podle Hospodářské komory mohly růst rychleji, pokud by stát snížil odvody zaměstnavatelů. Firmy za zaměstnance odvádějí na zdravotním a sociálním pojištění 34 procent hrubé mzdy, což je po Slovensku nejvíce ze zemí střední a jihovýchodní Evropy. O snižování odvodů ale nechce slyšet Středula. Podle něj není jasné, zda by vedlo ke zvyšování mezd, nebo by si peníze ponechaly firmy.
Letos rostly mzdy rekordně. V druhém čtvrtletí se průměrný plat meziročně zvýšil o 7,6 procenta na 29 346 korun. Po odečtení inflace rostly mzdy o 5,3 procenta, zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2074 korun. Vysokému růstu nahrává situace na trhu práce. Uchazečů o práci bylo v srpnu nejméně od roku 1998, počet volných míst naopak roste. Firmy trápí nedostatek pracovníků, o ty stávající nechtějí přijít, a jsou proto ochotny výrazně jim přidat. Již od listopadu si polepší také státní zaměstnanci. Platy učitelů vzrostou o 15 procent, ostatní dostanou přidáno deset procent. Od ledna se navíc o 1200 korun zvýší minimální mzda, nově bude dosahovat 12 200 korun.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
LSYBK:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 11/2017

Sondy REVUE 11/2017 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

18.11.2017 18:05

Polsko vyzvalo ostatní země, aby opustily ruský plyn!

Varšava vyzývá ostatní země Evropy, aby opustily ruský plyn, řekl ministr zahraničí Witold Waszczykowský v rozhovoru pro Polskie radio.
18.11.2017 18:04

Daily Mail: Nové důkazy padělání přistání Američanů na Měsíci!?

Skeptici tvrdili, že let Američanů na Měsíc v roce 1969 byl zfalšován. Na internetu se objevily nové "důkazy", že agentura NASA padělala „lunární" misi Spojených států a příznivci spiknutí dostali nový impuls.
18.11.2017 18:04

Spiegel: Německou vládu podráždila slova šéfa rozvědky o Krymu

Nedávno Bruno Kahl, když hovořil o sjednocení poloostrova s Ruskou federací, řekl, že „již není třebat živit naději“ o návratu Krymu Ukrajině
18.11.2017 18:04

Nation: Je pro Američany strašné slyšet jiné názory než ze CNN, MSNBC?

Rozhodnutí ministerstva spravedlnosti USA zařadit kanál RT America coby „zahraničního agenta“ je „bezdůvodný políček do tváře“ Rusku, s nímž Washington bude v každém případě vést dialog.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace