Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Stávková pohotovost v Z-Group Steel Holding trvá

V úterý 5. září byla vyhlášena stávková pohotovost v Železárnách Veselí nad Moravou, které jsou součástí společnosti Z-Group Steel Holding. Předseda tamní ZO OS KOVO Stanislav Malušek k tomu řekl: „Nezbývalo nic jiného, protože jsme doposud neuzavřeli kolektivní smlouvu, jejíž návrh jsme předložili 27. října 2016. Od té doby se uskutečnila jen dvě jednání, na kterých jsme nedospěli k dohodě.“

Největším sporným tématem je navýšení mezd, které se nás naposled konalo v roce 2012, kdy došlo ke zvýšení tarifů o 200 Kč. Jinými slovy: vlivem inflace naše reálná mzda klesá. Do jednání byl proto zapojen zprostředkovatel MPSV. I toto jednání bylo neúspěšné, kvůli tomu, že zprostředkovatel do dvaceti dnů nenavrhl řešení, jak to stanovuje zákon. Když následně padl návrh na další jednání, zaměstnavatel uvedl, že to považuje za bezpředmětné, protože nebyl dodržen zákon o kolektivním vyjednávání.“
Odborářům, kteří se podle předsedy Maluška nadále snaží o to, aby se dopracovali k nové kolektivní smlouvě, tak nezbylo nic jiného, než aby začali zvažovat i důraznější prostředky k prosazení svého cíle. Zákonnou cestu k nim otevřel neúspěch jednání před zprostředkovatelem. Zatím vyhlásili stávkovou pohotovost, kterou zaměstnavateli naznačují i to, že by mohli jít i do ostré stávky. Upřednostňují však to, aby jejich akce vedla k uzavření nové kolektivní smlouvy, ve které je vlastně jediným sporným bodem růst mezd.
Podobně jako v Železárnách Veselí nad Moravou, jsou na tom odboráři i v dalších závodech holdingu, v Železárnách Hrádek u Rokycan a ve Válcovnách trub v Chomutově. Mají sice jiné zaměstnavatele, ale kolektivní smlouvu vyjednávají společně, všechny tři podniky spojuje osoba jejich majitele. I pro Hrádek a Chomutov platí, že kolektivní vyjednávání ztroskotala stejně jako ve Veselí na mzdách. Na jejich výši a někde i na jejich opožděném vyplácení. Jak uvedl předseda ZO OS KOVO Válcovny trub Josef Maršálek, v Chomutově byla proto 6. září vyhlášena stávková pohotovost a odboráři v Hrádku se přidali 12. září.
Jak oznámil předseda ZO OS KOVO v Železárnách Hrádek Petr Horčic, pro stávkovou pohotovost se jednomyslně vyslovili všichni členové výboru ZO. Předsedové ZO OS KOVO ze všech tří závodů Z-Group Steel Holding, které jsou nyní ve stávkové pohotovosti, plánovali na okraji mítinku ČMKOS „Konec levné práce“ 14. září v Praze schůzku, na které se chtěli dohodnout a koordinovat svůj další postup. Společným cílem je uzavření nové kolektivní smlouvy, ve které bude zakotveno zvýšení mezd.
Svoji plnou podporu odborářům ve Veselí nad Moravou, Chomutově a v Hrádku nad Nisou už vyjádřilo vedení Odborového svazu KOVO a přidávají se i další organizace.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
LNAHK:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REV|UE 12/2017

Sondy REVUE 12/2017 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

17.12.2017 01:15

Newsweek: Peking zahaleně odmítl Ameriku a dal přednost Moskvě!

Partnerství mezi Ruskem a Čínou je nejdůležitějším dvoustranným vztahem ve světě a dnes je to nejlepší příklad spolupráce mezi dvěma velkými mocnostmi.
17.12.2017 01:14

Zbořil: Vládci velmocí jsou stejně nečitelní jako kterýkoli z Kimů

Zdeněk Zbořil v komentáři pro Prvnizpravy.cz rozebírá současnou situaci na Korejském poloostrově.
17.12.2017 01:13

Times: Neberte telefon a nepijte vodku - Johnsona připravují na Moskvu!

Britský ministr zahraničí Boris Johnson by měl přijet na oficiální návštěvou do Ruska, a při této příležitosti zveřejnily The Times otevřený dopis poslance Chrise Bryanta.
17.12.2017 01:12

Černochová dala ministryni Šlechtové polní lopatku, aby se vyhrabala

V Poslanecké sněmovně bylo třetí prosincový pátek rušno a o zpestření se postarala často vystupující poslankyně Jana Černochová, která při projednávání rozpočtu se odhodlala předat stejně rázné ženě jako ona sama ministryni obrany Karle Šlechtové dárek. Co  tím dárkem bylo?
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace