Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Maloobchodní řetězce přidaly zaměstnancům

Platy v maloobchodních řetězcích v posledním roce rostou, přesná čísla ale nikdo sdělit nechce. Pokladní nebo prodavač má zhruba o 1000 korun víc než loni. Server Platy.cz uvádí průměrnou mzdu v ČR na pozici prodavač 15 810 korun a u pokladní 15 447 korun, loni to bylo zhruba o 1000 korun méně.

Podle Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) činí základní mzda provozních zaměstnanců v Praze v řetězcích při nástupu asi 14 tisíc korun. To ale podle řetězců neplatí, i když zároveň přesnou částku uvést nechtějí. Nicméně odbory jsou optimistické. „Mzdy se v jednotlivých obchodních řetězcích liší. Obecně lze říci, že za poslední rok se téměř všude zvýšily. V současné době vyjednáváme se zaměstnavateli o výši mezd pro příští rok a předpokládáme, že se zvýší v řádu procent,“ uvedla pro (MSM) Renáta Burianová, předsedkyně OSPO. Nejnižší možné mzdy a špatné pracovní podmínky naposledy odboráři pomáhali řešit začátkem září v českém obchodním řetězci Vesna (bytový textil, 50 prodejen a cca 200 zaměstnanců). Prodavači tam dostávali pouze zaručenou mzdu 13 200 korun hrubého.
Do Lidlu se hrnou
Jedním z těch, který se nebojí výši platů zveřejnit, je Lidl. Ten letos v březnu zvedl mzdy novým i stávajícím zaměstnancům a nástupní mzdu navýšil o čtvrtinu. „Průměrná mzda na pozici prodavač(ka)/pokladní v současnosti činí při 40hodinovém úvazku 24 897 korun. Nástupní mzda na pozicích prodavač(ka)/pokladní je v celé ČR 23 333 korun,“ uvedla Zuzana Holá, mluvčí Lidlu. Firma navíc nabízí zaměstnancům možnost kratších pracovních úvazků na 30 nebo 35 hodin týdně. Zvýšit mzdy se Lidlu vyplatilo. „Po březnovém navýšení mezd jsme oproti předcházejícím měsícům zaznamenali opravdu rekordní nárůst počtu zaslaných životopisů. V konkrétním srovnání měsíců únor-březen se jednalo o téměř stoprocentní nárůst,“ dodává Zuzana Holá.
Ostatní řetězce místo přesných částek uvádějí pouze procentuální navýšení. Od července si polepšili zaměstnanci hypermarketů Globus, a to v průměru o tisíc korun měsíčně. Celkem za poslední dva roky stouply podle údajů firmy základní mzdy v řetězci o 16 procent. Od července dostali přidáno také zaměstnanci Tesca, které zvýšilo základní tarifní mzdy v průměru o 11 procent. Kaufland zvýšil od srpna platy o 14 procent. Penny zvyšovalo letos platy dvakrát, celkem v průměru o 8,2 procenta. V Albertu dostali letos také přidáno dvakrát, celkově tak letošní průměrné navýšení mezd činí 13,5 procenta. Od září zvedla platy rovněž Billa - v průměru až o 10 procent, tedy až o 2100 korun měsíčně. Průměrné mzdy v maloobchodě ale ve většině případů zůstávají i přes navýšení nízké a zatím nedosahují průměrné české hrubé mzdy, která dělá podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 29 346 korun.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
DHWZJ:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 03/2018

Sondy REVUE 03/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.03.2018 22:06

Le Figaro: Francouzští intelektuálové se postavili proti muslimům!

Sto francouzských intelektuálů zveřejnilo na stránkách Le Figaro otevřený dopis s žádostí o zastavení šíření „islamistického separatismu" ve Francii.
20.03.2018 22:05

V Donbasu chtějí, aby se Ukrajina zodpovídala za válečné zločiny!

Iniciativní skupina právníků z Donbasu vytváří „lidový tribunál“ a navrhuje, aby lídři Ukrajiny stanuli před soudem za válečné zločiny.
20.03.2018 22:04

Ouest-Francie: Rusko je zase supervelmoc, ale ekonomika s tím nesouvisí!

Rusko zcela obnovilo své postavení vojenské a politické supervelmoci po pádu SSSR, avšak jeho ekonomická situace je i nadále křehká, poznamenal Oust-France.
20.03.2018 22:03

Roček: Ovládne Tálibán do roku 2020 Afghánistán?

Celkem všední zpráva: Tálibán je ochoten jednat o příměří (Týden, 19.3.2018). Ve zprávě se praví, že Tálibán má zájem zahájit jednání o příměří. Může ukončit 16 let trvající válku v Afghánistánu.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace