Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

V EU se délka pracovního života stále prodlužuje

Nejdéle pracují Švédové, nejkratší dobu Italové
Počet let strávených na pracovním trhu postupně roste. Průměr v Evropské unii se v roce 2016 vyšplhal na 35,5 roku. Ze členských zemí budou nejdéle pracovat Švédové, které čeká důchod po více než 41 letech. Naopak nejdříve práci opustí Italové po necelých dvaatřiceti letech. Oba extrémy ale přesahují země mimo EU. Turkům například stačí odpracovat 28,5 roku, zatímco Islanďany čeká více než 47 let pracovních povinností. Česká republika se podobným extrémům vyhýbá. Délkou pracovního života se totiž téměř kryje se samotným průměrem Evropské unie.

Mezi lety 2006 a 2016 se předpokládaná délka pracovního života prodloužila téměř u všech států Evropské unie, ačkoliv v různém rozsahu. Největší nárůst byl zaznamenán na Maltě (+ 5,1 roku), následně v Maďarsku a v Litvě. Obyvatelé obou zemí stráví v zaměstnání více než o čtyři roky déle. V Polsku, Estonsku a Rakousku se pak tato doba protáhne o více než tři roky.
V Irsku a Portugalsku se situace téměř nezměnila. V obou zemích se pracovní život prodlouží o 0,3 roku. Na Kypru se pak dokonce velmi nepatrně zkrátí. Lidé si odpracují o 0,1 roku méně.
Celkové prodloužení pracovního života napříč členskými státy EU je obecně dáno změnou délky pracovního života žen. Doba, po kterou se očekává, že budou pracovat, vzrostla mezi lety 2006 a 2016 u všech zemí EU kromě Rumunska. Největší změnu pak zaznamenali na Maltě, kde se ženám oddálil odchod do důchodu o 9 let.
O více než čtyři roky se prodloužil také pracovní život žen v Litvě, Španělsku a Maďarsku. O více než tři roky pak v Lucembursku a Rakousku.
Délka pracovního života u mužů se oproti tomu v pěti zemích zkrátila. O 2,4 roku dříve půjdou do důchodu muži na Kypru, více než o rok si pobyt na pracovním trhu zkrátí také Řekové a Irové.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
AFKKX:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy Revue 10/2017

Sondy REVUE 10/2017 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

19.10.2017 16:05

KLDR hrozí, že uskuteční „nečekaný a neuvěřitelný" úder na USA!

Pchjongjang vyhrožoval Washingtonu "nepředstavitelným" úderem v nejvíce "neočekávaném" okamžiku.
19.10.2017 16:04

Ukrajinský politik: Krym se může vrátit až po zničení Ruska!

Náměstek ukrajinského ministra pro dočasně okupovaná území a vnitřně vysídlených osob Georgij Tuka uvedl, že Kyjev nebude schopen znovu získat Krym bez „zničení Ruska jako státu".
19.10.2017 16:03

Vědci oznámili začátek „ekologického Armagedonu"!

Skupina výzkumných pracovníků ze Spolkové republiky Německo, Nizozemska a Spojeného království zaznamenala snížení o tři čtvrtiny počtu okřídleného hmyzu po celém Německu.
19.10.2017 16:02

Washington Times: Hlavním problémem NATO není Putin, ale Erdogan!

Hlavním hrozbu NATO nepředstavuje Vladimír Putin, ale „islamista ve vlastních řadách" - „diktátor Turecka" Recep Tayyip Erdogan, napsal Daniel Pipes, autor materiálu pro The Washington Times.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace