Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

V EU se délka pracovního života stále prodlužuje

Nejdéle pracují Švédové, nejkratší dobu Italové
Počet let strávených na pracovním trhu postupně roste. Průměr v Evropské unii se v roce 2016 vyšplhal na 35,5 roku. Ze členských zemí budou nejdéle pracovat Švédové, které čeká důchod po více než 41 letech. Naopak nejdříve práci opustí Italové po necelých dvaatřiceti letech. Oba extrémy ale přesahují země mimo EU. Turkům například stačí odpracovat 28,5 roku, zatímco Islanďany čeká více než 47 let pracovních povinností. Česká republika se podobným extrémům vyhýbá. Délkou pracovního života se totiž téměř kryje se samotným průměrem Evropské unie.

Mezi lety 2006 a 2016 se předpokládaná délka pracovního života prodloužila téměř u všech států Evropské unie, ačkoliv v různém rozsahu. Největší nárůst byl zaznamenán na Maltě (+ 5,1 roku), následně v Maďarsku a v Litvě. Obyvatelé obou zemí stráví v zaměstnání více než o čtyři roky déle. V Polsku, Estonsku a Rakousku se pak tato doba protáhne o více než tři roky.
V Irsku a Portugalsku se situace téměř nezměnila. V obou zemích se pracovní život prodlouží o 0,3 roku. Na Kypru se pak dokonce velmi nepatrně zkrátí. Lidé si odpracují o 0,1 roku méně.
Celkové prodloužení pracovního života napříč členskými státy EU je obecně dáno změnou délky pracovního života žen. Doba, po kterou se očekává, že budou pracovat, vzrostla mezi lety 2006 a 2016 u všech zemí EU kromě Rumunska. Největší změnu pak zaznamenali na Maltě, kde se ženám oddálil odchod do důchodu o 9 let.
O více než čtyři roky se prodloužil také pracovní život žen v Litvě, Španělsku a Maďarsku. O více než tři roky pak v Lucembursku a Rakousku.
Délka pracovního života u mužů se oproti tomu v pěti zemích zkrátila. O 2,4 roku dříve půjdou do důchodu muži na Kypru, více než o rok si pobyt na pracovním trhu zkrátí také Řekové a Irové.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
BWEDR:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 07/2018

Sondy REVUE 07/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

19.07.2018 04:20

Stern nevěří, že Trump kritizoval Nord Stream-2 starostí o německý lid!

Donald Trump nalezl nové oblíbené téma pro útoky na Německo, napsal německý časopis Stern.
19.07.2018 01:15

Rusko se zbavilo další třetiny amerických dluhopisů!

Rusko vypadlo ze seznamu největších držitelů amerických státních dluhopisů, neboť se zbavilo další třetiny cenných papírů, vyplývá z květnových údajů amerického ministerstva financí.
19.07.2018 01:14

Trump: „Lživý hon na čarodějnice“ vrazil klín mezi Rusko a USA!

Vyšetřování zvláštního prokurátora Roberta Muellera tzv. „ruské intervence“ vrazilo klín mezi Washington a Moskvu.
19.07.2018 01:13

Guardian: Londýn nedovolil Haagu soudit své vůdce za válečné zločiny!

Británie byla zařazena do seznamu zemí, které odmítly ratifikovat novou novelu Mezinárodního trestního soudu, napsal The Guardian. Poukázal tak na pokryteckost lídrů země, kteří stále mluví o spravedlnosti.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace