Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Po devadesáti letech skončil v sektoru českého bankovnictví sociální smír, odbory dnes vyhlásily stávkovou pohotovost

Roční příjmy zaměstnanců bank a pojišťoven stále klesají, odbory požadují nápravu!
Praha, 14. listopadu 2017  – Předsednictvo Odborového svazu pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví rozhodlo o vyhlášení stávkové pohotovosti v celém sektoru bankovnictví, pojišťovnictví a zdravotních pojišťoven.

Čtrnáct měsíců kolektivního vyjednávání byla dostatečně dlouhá doba na dohodu. Ze strany zaměstnavatelů nebyla ochota ke konstruktivnímu jednání, zaměřili se pouze na odmítání návrhů odborů na změny v kolektivní smlouvě vyššího stupně (KSVS). Ta je s malými obměnami prodlužována více než 20 let. Vzhledem k dynamice rozvoje nových technologií a k situaci na trhu práce odbory navrhují změny, které by pomohly personálně stabilizovat sektor.
Poslední dva roky provází finanční sektor velmi vysoká fluktuace zaměstnanců, a to odchodem zkušených zaměstnanců mimo sektor. Hlavními důvody jsou neúměrně vysoký tlak na výkon a stále se zvyšující množství a tempo práce. Požadavky na zvyšování kvalifikace bez možnosti volna na studium. Sektor finančnictví je, dle údajů Mobbing Free Institutu, čtvrtým nejhůře hodnoceným odvětvím v ČR z hlediska mobbingu a bossingu. Sektor finančnictví v ČR se potýká s nejvyšším rozdílem mezi mzdovým ohodnocením mužů a žen, a to přes 40 % v neprospěch žen. Zaměstnanci kritizují firemní kulturu a hromadně odcházejí, což se projevuje na kvalitě obsluhy klientů, především na pobočkách. Každý den subjekty tohoto sektoru, poptávají více než 700 zaměstnanců. I přes tuto skutečnost společnosti vykazují zvyšující se zisky, a to právě na úkor přetěžovaných zaměstnanců.
Zástupci zaměstnavatelů nemají skutečný zájem, aby v kolektivní smlouvě vyššího stupně byly provedeny prospěšné změny. Managementy subjektů mají mlhavou představu o tom, jak probíhá dialog na této úrovni.
OS peněžnictví a pojišťovnictví požaduje konstruktivní sociální dialog na všech úrovních, který povede k uzavření KSVS. Ta by měla zahrnovat opatření k personální stabilizaci sektoru ze strany managementů, investice do vzdělávání zaměstnanců a navýšení mezd, aby odpovídaly ziskům, případně skutečné kondici firem.

stávka

Odboroví funkcionáři z bank a pojišťoven na dnešním shromáždění vyhlásili stávkovou pohotovost.  

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
JHFDI:
Datum: 18.11.2017 8:15:44
V bance pracuji 26 let. Za tu dobu jsem zaučila spoustu nových kolegů bez nároku na jakoukoliv odměnu. Od března letošního roku mám na sebe 2 portfolia, a to proto, že kolegyně odešla do jiného obchodního místa. Po půl roce mi bylo sděleno, že nového kolegu nedostanu a od nového roku dojde k přerozdělení klientů tím způsobem, že dostanu navíc ještě i podnikatele :-( Stalo se standardem pracovat za dva s jednou výplatou. Vše, co je v článku vedené odpovídá reálu. Bohužel.
Datum: 16.11.2017 9:06:39
I když nejsem v odborech, zcela souhlasím s výše uvedeným. V KB mám odpracováno více než 25 let a je stále hůř...Velký tlak na pracovní výkon, noví nastupující zaměstnanci bez praxe a zkušeností výrazně dostanou již při nástupu výrazně vyšší mzdu, než stávající. Děkuji odborům, že pro nás vyjednáváte.

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 1/2018

Sondy REVUE 01/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

19.01.2018 23:05

Erik Best: Zeman je českým Obamou

Všichni statisticky významní poražení z prvního kola prezidentské volby (Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer a Mirek Topolánek) podpořili Jiřího Drahoše. Píše na svém blogu Erik Best.
19.01.2018 23:04

Rusko: Ukrajina se připravuje na novou válku!

V Moskvě považují ukrajinský zákon o reintegraci Donbasu důkazem o přípravách na novou válku, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
19.01.2018 23:03

Německý Stern informoval o ruských pekelných zbraních

V Rusku se objeví modifikace jedné z nejsilnějších a nejstrašlivějších zbraní – těžkého raketometu TOS-1, napsalo německé vydání Stern.
19.01.2018 23:02

DW: Mladý kancléř z Rakouska vyvolává u Merkelové bolesti hlavy!

Šéf Rakouska Sebastian Kurtz se svojí „drzou sebedůvěrou" a „populismem" je pro německou kancléřku Angelu Merkelovou nepříjemným politikem, napsaly Deutsche Welle.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace