Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Středočeské firmy automobilového průmyslu zvyšují mzdy

Průměrná mzda dělníka bude i 33 tisíc korun
Středočeské firmy, které působí v oblasti automobilového průmyslu, zvýšily nebo budou zvyšovat mzdy svým zaměstnancům. V obou velkých středočeských automobilkách, v mladoboleslavské Škoda Auto i kolínské TPCA, se nyní o růstu mezd jedná, v brandýském Continentalu již vyjednávání skončilo. Automobilky navíc podle manažera marketingu a náboru agentury ManpowerGroup Jiřího Halbrštáta udávají tempo zbytku trhu práce.

Dělnická mzda bude v průměru 33 tisíc
Výrobce součástek pro automobily Continental Automotive Czech Republic, který působí v Brandýse nad Labem, zvýší zaměstnancům v brandýském závodě mzdy o 8 procent. Zvýšení platné od ledna 2018 je výsledkem jednání firmy s odbory. Průměrná mzda v dělnických pozicích tím stoupne na téměř 33 000 korun. U technicko-hospodářských pracovníků a administrativních pozic bez středního a top managementu bude průměrná mzda zhruba 53 000 korun. Zároveň stoupne výše odměn za počet odpracovaných let a nově budou tyto odměny vypláceny již po třech letech, dříve byla první odměna vyplácena až po deseti letech.
Continental, který nyní zaměstnává asi 2900 lidí, stále hledá nové zaměstnance, v tuto chvíli mu chybí více než sto pracovníků. Nabízí zejména místa ve výrobě a skladu, ale i další technické, inženýrské a administrativní místa. Nové pozice otevírá v souvislosti s rostoucí poptávkou po svých produktech. Od ledna 2016 Continental svým zaměstnancům zvýšil mzdy již o 26,7 procenta, nabízí zároveň řadu benefitů, jako je příspěvek na sport, kulturu a relaxaci, kdy zaměstnanec od firmy obdrží finanční obnos a sám si může vybrat, na co jej použije.
Mzdám ve Škodovce je těžké konkurovat
Kolektivní vyjednávání začalo také v kolínské automobilce Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA). Odboráři podle předsedy odborové organizace KOVO Iva Navalaného požadují růst mezd o 10 procent. „Je to ale jen návrh, který jsme předložili automobilce,“ řekl
Navalaný. „TPCA obdržela návrh od odborových organizací a rovněž jim předložila svůj návrh do kolektivního vyjednávání. Cílem obou stran je dohodnout se do konce prosince, kdy končí platnost současné kolektivní smlouvy. Diskutovat budeme o více oblastech než jen o mzdovém navýšení,“ řekl mluvčí TPCA Marek Hovorka. Průměrná dělnicka mzda v TPCA činí v současnosti 32 500 korun bez benefitů.
O mzdách vyjednávají odbory také v mladoboleslavské Škodě. Předseda podnikové rady Jaroslav Povšík řekl, že odboráři požadují dvouciferný růst, čímž ale podle něj není myšleno jen deset procent. Průměrná dělnická mzda ve Škodě činí zhruba 36 000 korun.
Kromě mzdového navýšení řeší odbory také pracovní dobu a vícesměnné systémy. Automobilka chce v Mladé Boleslavi zavést šestnáctisměnný a následně osmnáctisměnný systém práce, což odboráři odmítají.
Podle Halbrštáta je Středočeský kraj na třetím místě za Karlovarským a Plzeňským v rychlosti růstu mezd, který přesahuje meziročně devět procent. „Nejrychleji rostou odměny na výplatních páskách ve veřejném sektoru a ubytování, stravování. To jsou oblasti, které zaostávají v odměňování za zbytkem ekonomiky a musí hodně dohánět, aby přilákaly a udržely zaměstnance,“ řekl Halbrštát z agentury ManpowerGroup.
Průměrná hrubá mzda Středočechů stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o devět procent na 30.668 korun. Lidem tak přibylo na výplatních páskách v průměru 2537 Kč. Reálně, po zohlednění inflace, se výdělky zvýšily zhruba o 6,6 procenta. Průměrný výdělek ve středních Čechách je nadále druhý nejvyšší po hlavním městě, kde lidé berou v průměru 37 046 korun hrubého.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
XYCWZ:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 03/2018

Sondy REVUE 03/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

21.03.2018 03:20

Proč Boston kupuje ruský plyn. když je přitom USA vývozcem plynu?

Proč stojí zahraniční lodě s ruským plynem v bostonském  přístavu, když Spojené státy jsou přitom velkým exportérem zemního plynu?
21.03.2018 01:15

Le Figaro: Francouzští intelektuálové se postavili proti muslimům!

Sto francouzských intelektuálů zveřejnilo na stránkách Le Figaro otevřený dopis s žádostí o zastavení šíření „islamistického separatismu" ve Francii.
21.03.2018 01:14

Zatáhněte za záchrannou brzdu než „vozík“ narazí do zdi!

Samozřejmě, v Rusku není demokracie, jak ji chápeme, ale když nyní Norbert Röttgen, předseda Výboru pro zahraniční věci v Bundestagu, poukazuje na to, že ruské volby nebyly svobodné, tak se člověk ptá, jestli si předtím myslel něco jiného.
21.03.2018 01:13

Připomenou, že Rusko je zaostalá země. To je blbci oblíbený stereotyp

"Proto ten tlak na cenzuru "sociálních sítí" a proto ty útoky na šiřitele nezávislých informací a názorů. Opakuji - nezávislých informací a názorů," píše komentátor současného dění Ivan David, když se zaposlouchal do pořadu Českého rozhlasu. 
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace