Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Jenom desetina lidí, zejména junioři, nechce pracovat se zaměstnanci seniory

Častým tématem v personalistice je zaměstnávání seniorů. Ačkoli to nikdo nahlas nepřizná, spousta firem nemá zájem o starší zaměstnance. Je k tomu ale reálný důvod? Podle průzkumu, který realizovala agentura STEM/MARK pro personální společnost Předvýběr.CZ, naprostá většina zaměstnanců oceňuje, pokud jsou součástí firemního týmu i seniorní kolegové.

„Celkem sedmaosmdesát procent respondentů uvedlo, že by chtěli pracovat se starším kolegou,“ shrnuje závěry průzkumu František Boudný, obchodní ředitel Předvýběru.CZ. Konkrétněji: určitě ano odpovědělo 30 % dotázaných, spíše ano 57 % lidí a jen třináct procent účastníků průzkumu odpovědělo spíše ne. Variantu určitě ne neuvedl nikdo.
Seniorní zaměstnanci (ve věku 50-65 let) jsou podle potenciálních kolegů stejně výkonní, míní 58 % dotázaných. Osmnáct procent populace se dokonce domnívá, že senioři jsou výkonnější než mladí. Naopak 24 % respondentů míní, že starší zaměstnanci jsou méně výkonní.
Faktory, které ovlivňují mínění veřejnosti o pracovní výkonnosti starších zaměstnanců, jsou především jejich nabyté zkušenosti (65 %) a jiné pracovní návyky (42 %). „Z upřesňujících odpovědí ale vyplývá, že tyto faktory mají především kladný význam,“ dodává Boudný. Podle respondentů jsou starší zaměstnanci ‚zpravidla zodpovědnější a pečlivější a proto úkolům věnují více času‘, ‚váží si toho, že mají práci‘, ‚mají větší motivaci‘, protože ‚se musí bát o svoje místo navzdory letitým zkušenostem‘ a koneckonců ‚jsou stará škola, takže respektují nadřízeného, vedení a firmu‘.
Negativní obraz seniorních zaměstnanců vytvářejí junioři ve věku 18-29 let. Ti výrazně častěji (37 %) než zbytek populace uváděli, že starší zaměstnanci jsou méně výkonní, případné nedostatky v jejich práci připisovali vyššímu věku častěji (ve 36 % případů) než celý dotazovaný vzorek (22 %) a také významně větší podíl (19 %) jich spíše nechce pracovat se starším kolegou.
„Zjištění představují významné argumenty pro zaměstnavatele. Ti mají často strach, že senioři nejsou stejně výkonní a nezapadnou do mladšího týmu. Rozumní personalisté vědí, že je to nesmysl - a nyní to potvrzují i výsledky výzkumu. Zvlášť nyní, kdy je na trhu naprostý nedostatek zájemců o práci, si spousta firem začíná uvědomovat výhody zaměstnávání lidí se zkušenostmi,“ uzavírá ředitel Předvýběru.CZ František Boudný.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
KDKHU:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

16.08.2018 09:05

Ruský vliv na Středním východu roste, vojenská policie obsadila Golany

Ruská vojenská policie začala hlídat demilitarizovanou zónu mezi Izraelem a Sýrií na Golanských výšinách a podtrhuje tak rostoucí vliv Moskvy jako nejdůležitějšího hráče na Středním východu.
16.08.2018 09:04

Putin bude hostem na svatbě rakouské ministryně zahraničí

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje krátkou návštěvu Rakouska. V sobotu se zúčastní ve Štýrsku svatby podnikatele Wolfganga Meilingera a rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové (FPÖ).
16.08.2018 09:03

CNN: V Rusku nechápou, proč se vztahy s USA nezlepšily!

Podle amerických a evropských zpravodajských služeb byli ruští činitelé spokojeni s výsledkem jednání prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách, uvedla CNN.
16.08.2018 09:02

Vnitřní válka v podání Anny Šabatové

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava v září 2016 vydal knihu „Evropa opět spěje ke katastrofě“. Protože události pádí tempem splašeného koně název první knihy bohužel nepůsobí jako nadsázka. Druhou navazující knihu nazval „Studená válka 2.0.“
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace