Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Mladí lidé se po deseti letech přestali bát výučního listu

Strojaři na vzestupu, zednické a truhlářské profese se propadají
Mladí lidé se přestávají obávat, že s výučním listem neseženou uplatnění. V Česku se po letech zastavil pokles absolventů učňovských oborů, poslední tři roky se drží na stejné úrovni a některé obory naopak nabírají na popularitě. Mezi roky 2016 a 2017 nejvíc vzrostl zájem o strojírenské či elektrikářské profese a budoucí uplatnění v potravinářství.

Poukazuje na to analýza Asociace malých a středních podniků a živnostníků (ASMP) společně s Národním ústavem pro vzdělávání. Přestože neroste celkový počet uchazečů o učňovské obory, zvyšuje se zájem o ty, které jsou pro tuzemskou ekonomiku klíčové. "Dobrá zpráva je to pro průmysl, který je v České republice dominantní, tedy hlavně automobilový nebo elektro, tito zaměstnavatelé mohou být klidnější," říká předseda AMSP Karel Havlíček. Meziročně se například téměř o čtvrtinu zvýšil počet učňů v oboru nástrojař, o 13 procent v oboru strojní mechanik nebo o sedm procent v oboru obráběč kovů. "Jsme samozřejmě rádi, protože nedostatek lidí je jedním z problémů fungování českého průmyslu a jeho modernizace, kterou musí projít," uvádí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Asociace sdružující průmyslníky například před dvěma lety rozjela masivní kampaň na podporu studia technických oborů − snažila se lidi přesvědčit, že se práce ve strojírenském provozu změnila. "Cílem bylo, aby si představili budoucnost, čisté prostředí a že řemeslo dává smysl," dodává Špicar.
Mizející zedníci a truhláři
Určitý posun ve vnímání práce ve fabrikách mezi mladými přece jen zřejmě nastal. Potvrzuje to i předseda ASMP Karel Havlíček. "Růst některých oborů je dán tím, že mladí lidé vnímají možnost pracovat s novými technologiemi. Také je pravda, že na některých profesích jsou dnes učni placeni lépe než absolventi vysokých škol," doplňuje.
Zatímco technicky zaměřené firmy se mohou trochu radovat, horší situace je v oblasti stavebnictví nebo nábytkářství. Velké propady jsou například u truhlářů a čalouníků. "Je to pohroma, nábytkářské firmy už dnes nedělají prakticky nic jiného, než rekvalifikují zaměstnance nebo doplňují stavy zahraničními pracovníky," přibližuje Havlíček.
Přelévání žáků
Před třinácti lety dostalo výuční list necelých 20 tisíc řemeslníků, loni jich bylo lehce přes 11 tisíc. „Příčinou dlouhodobého poklesu učňů je velká nabídka univerzálních škol s maturitou, obava z náročné manuální práce a přirozený demografický pokles. Růst vybraných oborů v poslední době je dán naopak tím, že mladí lidé vnímají možnost pracovat s novými technologiemi a vidí u svých vrstevníků v některých odvětvích zajímavé příjmy, ať již jako živnostníci nebo jako zaměstnanci. Je pravdou, že některé profese jsou dnes placeny lépe, než absolventi vysokých škol,“ vysvětluje K. Havlíček.
Klesá i množství absolventů zednických, instalatérských, malířských a lakýrnických profesí. Naopak se stabilizoval propad u potravinářských a elektrikářských profesí a rostoucí tendence jsou v posledním roce ve většině strojírenských profesí. Specifický případ jsou absolventi kominických profesí, kteří v posledních deseti letech zejména díky povinným revizím narostli zcela zásadně, a jejich počet stále roste.
Analýza také přináší pohled na to, jakou mají tito lidé šanci na uplatnění. V Česku se loni míra nezaměstnanosti pohybovala kolem tří procent, u učňů byla trojnásobná. Nejhůře jsou na tom pokrývači, téměř pětina jich práci nenajde, ale naopak nástrojaři mají místo téměř jisté. Podnikatelé také často mluví o tom, že místo dostane každý, kdo chce jen trochu pracovat. Zajímavý je v tomto kontextu i pohled Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV) na nejvíce rostoucí skupiny povolání do roku 2020. NÚV očekává, v budoucnu budou v kurzu následující obory:
 . technici ve fyzikálních a průmyslových oborech
 . techničtí pracovníci obecně v oborech vědy a techniky
 . informatici
 . specialisté finanční, personální, v oblasti marketingu a řídící pracovníci

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
XCGMT:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

14.08.2018 08:30

Hlavní město bojuje proti závislostem už na základních školách

Práce s dětmi v nižším věku je klíčová v protidrogové politice hlavního města. Rada hl. m. Prahy se proto rozhodla poskytnout dotaci ve výši 108 tisíc korun pro organizaci Prospe, která se zaměří při prevenci na žáky od 2. do 9. ročníku základních škol.
14.08.2018 08:30

Ztraceného seniora našli zapadlého v bahně

Díky rychlé a důkladné práci policistů se podařilo zachránit muže, který byl od pondělí 6. srpna 2018 pohřešovaný.
14.08.2018 08:04

Porošenko představil zmodernizovaný ruský tank T-72 (VIDEO)

<< VIDEO >> Na Ukrajině se testuje nový tank T-72AMT, píše na facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko.
14.08.2018 08:00

Olomoucký kraj přispěje na protidrogovou prevenci

Prostřednictvím pěti dotačních titulů podpořil šestnáct žadatelů, kteří usilovali o peníze na poradenské služby, terénní činnost, ambulantní léčbu nebo doléčovací programy a prevenci.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace