Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Polovina učitelů je ohrožena syndromem vyhoření

Na vině je nízká prestiž profese, problémy s žáky a jejich rodiči a nízké platy
Téměř polovina učitelů je ohrožena takzvaným syndromem vyhoření. Průzkum Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy mezi dvěma a půl tisíci pedagogy ukázal, že pětina z nich má dokonce střední až závažné příznaky těchto psychických potíží a potřebovala by odbornou péči.

Syndromem vyhoření se přitom podle průzkumu cítí ohroženo 48 procent učitelů. Devatenáct procent pedagogů už má dokonce střední až závažné příznaky. Šedesát procent učitelů pak zažívá dlouhodobý stres.
Může za to nadbytečná administrativa, potíže nejen s žáky, ale i s jejich rodiči, nízká prestiž povolání a nízké platy. Problémy také mají ti učitelé, kteří neumí takzvaně vypnout nebo se realizovat i jinak než ve škole.
Žádné projevy vyhoření podle průzkumu necítí jen 16 procent učitelů. „Vyučující, kteří jsou profesně spokojeni, cítí zejména podporu v rámci školy. Mají dobré vztahy s vedením a dobré vztahy v rámci pedagogického sboru,“ uvedla vedoucí výzkumu pedagogické fakulty Irena Smetáčková.
Ministerstvo školství se snaží situaci změnit vzděláváním učitelů, zvyšováním jejich platů i prestiže. Platy učitelů jsou v Česku stále nízké, což souvisí i s nízkou prestiží profese. Školské odbory požadují, aby v roce 2020 výdělek učitelů dosahoval 130 procent průměrné mzdy. Svůj záměr podpořily peticí za kvalitní vzdělávání, kterou podepsalo 23 tisíc lidí. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) podle odborářů kantorům slíbil, že v roce 2021 budou mít plat 46 tisíc korun.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
KOBRL:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 05/2018

Sondy REVUE 05/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

28.05.2018 07:00

Do centra Křimic se v budoucnu vrátí rybník

Po 138 dnech prací, přerušených několikaměsíční zimní přestávkou, společnost Swietelsky stavební ukončila projekt nazvaný Dokončení Zámeckého náměstí a Tlumené ulice v plzeňské části Křimice.
28.05.2018 06:42

Rusko našlo „rukopis SBU" ve zprávě Bellingcatu o pádu MH17!

Ruské ministerstvo obrany se obeznámilo se zprávou skupiny Bellingcat o tragédii Boeingu na východě Ukrajiny v roce 2014, a našlo v textu „rukopis SBU“, tedy ukrajinské tajné služby.
28.05.2018 06:20

Focus: Putin přemění Krym na nedobytnou pevnost

Vojáci, pobřežní dělostřelectvo, dvě divize  S-400, fregaty a ponorky, Rusko zvyšuje svůj vojenský potenciál na Krymu, píše Focus.
28.05.2018 05:20

Schneider: Skutečně originální brexit

Současná britská pozice není tuctová, a málokdo jí rozumí, včetně Britů samotných. Odchází sice z EU, ale celý ten dlouhý proces pouze ilustruje význam rčení, že to „nemá kraja konca“.Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace