Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Polovina učitelů je ohrožena syndromem vyhoření

Na vině je nízká prestiž profese, problémy s žáky a jejich rodiči a nízké platy
Téměř polovina učitelů je ohrožena takzvaným syndromem vyhoření. Průzkum Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy mezi dvěma a půl tisíci pedagogy ukázal, že pětina z nich má dokonce střední až závažné příznaky těchto psychických potíží a potřebovala by odbornou péči.

Syndromem vyhoření se přitom podle průzkumu cítí ohroženo 48 procent učitelů. Devatenáct procent pedagogů už má dokonce střední až závažné příznaky. Šedesát procent učitelů pak zažívá dlouhodobý stres.
Může za to nadbytečná administrativa, potíže nejen s žáky, ale i s jejich rodiči, nízká prestiž povolání a nízké platy. Problémy také mají ti učitelé, kteří neumí takzvaně vypnout nebo se realizovat i jinak než ve škole.
Žádné projevy vyhoření podle průzkumu necítí jen 16 procent učitelů. „Vyučující, kteří jsou profesně spokojeni, cítí zejména podporu v rámci školy. Mají dobré vztahy s vedením a dobré vztahy v rámci pedagogického sboru,“ uvedla vedoucí výzkumu pedagogické fakulty Irena Smetáčková.
Ministerstvo školství se snaží situaci změnit vzděláváním učitelů, zvyšováním jejich platů i prestiže. Platy učitelů jsou v Česku stále nízké, což souvisí i s nízkou prestiží profese. Školské odbory požadují, aby v roce 2020 výdělek učitelů dosahoval 130 procent průměrné mzdy. Svůj záměr podpořily peticí za kvalitní vzdělávání, kterou podepsalo 23 tisíc lidí. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) podle odborářů kantorům slíbil, že v roce 2021 budou mít plat 46 tisíc korun.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
YBKCY:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

14.08.2018 08:30

Hlavní město bojuje proti závislostem už na základních školách

Práce s dětmi v nižším věku je klíčová v protidrogové politice hlavního města. Rada hl. m. Prahy se proto rozhodla poskytnout dotaci ve výši 108 tisíc korun pro organizaci Prospe, která se zaměří při prevenci na žáky od 2. do 9. ročníku základních škol.
14.08.2018 08:30

Ztraceného seniora našli zapadlého v bahně

Díky rychlé a důkladné práci policistů se podařilo zachránit muže, který byl od pondělí 6. srpna 2018 pohřešovaný.
14.08.2018 08:04

Porošenko představil zmodernizovaný ruský tank T-72 (VIDEO)

<< VIDEO >> Na Ukrajině se testuje nový tank T-72AMT, píše na facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko.
14.08.2018 08:00

Olomoucký kraj přispěje na protidrogovou prevenci

Prostřednictvím pěti dotačních titulů podpořil šestnáct žadatelů, kteří usilovali o peníze na poradenské služby, terénní činnost, ambulantní léčbu nebo doléčovací programy a prevenci.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace