Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Protest odborů v hodonínském VAGu přinesl zaměstnancům vyšší mzdy

Hodonínská armaturka VAG se dohodla s odbory na zvýšení mezd zhruba o 10 procent. Zaměstnanci dostanou ve dvou etapách přidáno dohromady 2500 korun. Vedl k tomu i páteční protest dělníků před továrnou, řekl předseda odborové organizace OS KOVO Václav Potužník. Vedení firmy dnes v tiskovém prohlášení uvedlo, že půjde o nejvyšší nárůst mezd za poslední roky. Vyjednávání o kolektivní smlouvě, která platí na rok, začalo v listopadu. Společnost je největším výrobcem armatur v ČR, zaměstnává téměř 600 lidí.

Odbory svolaná demonstrace vyslala vedení firmy signál, že lidé jsou odhodlaní domoci se vyšších mezd. Kromě toho lidé začali odmítat přesčasy. „V poslední době je obrovský nápor na zakázky, vedení naléhá na zaměstnance, aby dělali přesčasy. Když je odmítneme, dáme najevo svůj důraz, a pokud bude třeba, sáhneme i po stávkové pohotovosti či stávce,“ naznačil před jednáním předseda odborů v podniku Václav Potužník.
Podle odborového předáka vyjednávání o kolektivní smlouvě začala v listopadu, po čtyřech setkáních byla ale nabídka firmy daleko od představ odborů. Někdejší Jihomoravská armaturka Hodonín dnes spadá pod společnost VAG GmbH z německého Mannheimu. Té je ještě nadřazena americká firma Rexnord.
„Vedení v Německu rozhodlo o zvýšení platů o tři procenta, naše vedení nabídlo po třetím kole jednání šest procent. My jsme dohodli přepočet, sice navýšení řešíme v procentech, ale přepočítali jsme je na plošné zvýšení platů. Nabídka nárůstu o šest procent je 1800 korun,“ uvedl Potužník. Takovou nabídku odmítli s tím, že požadují nárůst alespoň na 10 procent, tedy 3000 korun.
Cílem snahy odborů při vyjednávání o kolektivní smlouvě bylo, aby si lidé ve výrobě vydělali místo dnešních zhruba pětadvaceti alespoň osmadvacet tisíc korun. „V tom je zahrnuta i jistá míra přesčasů,“ dodal Potužník. „Nejsou to tři tisíce, ale je to dolní hranice zvýšení mezd, na kterou jsme ochotni přistoupit. Pokud bychom to přepočítali na základní tarify, zvednou se o 12 procent,“ řekl odborář.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
MXCGX:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 06/2018

Sondy REVUE 06/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.06.2018 08:30

Jak je to vlastně s plánovanými stavbami v Benešově?

Vzhledem k tomu, že se mezi občany Benešova šíří nepodložené informace k očekávaným stavbám na území tohoto města, zveřejnil městský web informace, které má město na základě posledních jednání s dotčenými subjekty.
20.06.2018 08:30

Tři žákovské týmy mohou uplatnit své nápady na zlepšení škol

V Praze 4 už znají tři žákovské týmy, které budou moci uskutečnit svůj nápad na zlepšení školy.
20.06.2018 08:20

ČT SPORT ostrouhal. O2 TV bude vysílat skoro všechen ligový fotbal

Společnost O2 TV odkoupila od Pragosportu vysílací práva na první fotbalovou ligu na příští čtyři sezony. Nyní je  vlastníkem televizních i online práv pro Česko i Slovensko. Česká televize tak ostrouhala a možná, že na ni vyjde O2 TV jediné nevybrané utkání kola.
20.06.2018 08:04

Venkovní reklama na ruskou vodku se špionským podtextem

Obyvatel Detroitu v Michiganu publikoval v rubrice politického humoru v Reddit venkovní reklamu na vodku Smirnoff.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace