Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Protest odborů v hodonínském VAGu přinesl zaměstnancům vyšší mzdy

Hodonínská armaturka VAG se dohodla s odbory na zvýšení mezd zhruba o 10 procent. Zaměstnanci dostanou ve dvou etapách přidáno dohromady 2500 korun. Vedl k tomu i páteční protest dělníků před továrnou, řekl předseda odborové organizace OS KOVO Václav Potužník. Vedení firmy dnes v tiskovém prohlášení uvedlo, že půjde o nejvyšší nárůst mezd za poslední roky. Vyjednávání o kolektivní smlouvě, která platí na rok, začalo v listopadu. Společnost je největším výrobcem armatur v ČR, zaměstnává téměř 600 lidí.

Odbory svolaná demonstrace vyslala vedení firmy signál, že lidé jsou odhodlaní domoci se vyšších mezd. Kromě toho lidé začali odmítat přesčasy. „V poslední době je obrovský nápor na zakázky, vedení naléhá na zaměstnance, aby dělali přesčasy. Když je odmítneme, dáme najevo svůj důraz, a pokud bude třeba, sáhneme i po stávkové pohotovosti či stávce,“ naznačil před jednáním předseda odborů v podniku Václav Potužník.
Podle odborového předáka vyjednávání o kolektivní smlouvě začala v listopadu, po čtyřech setkáních byla ale nabídka firmy daleko od představ odborů. Někdejší Jihomoravská armaturka Hodonín dnes spadá pod společnost VAG GmbH z německého Mannheimu. Té je ještě nadřazena americká firma Rexnord.
„Vedení v Německu rozhodlo o zvýšení platů o tři procenta, naše vedení nabídlo po třetím kole jednání šest procent. My jsme dohodli přepočet, sice navýšení řešíme v procentech, ale přepočítali jsme je na plošné zvýšení platů. Nabídka nárůstu o šest procent je 1800 korun,“ uvedl Potužník. Takovou nabídku odmítli s tím, že požadují nárůst alespoň na 10 procent, tedy 3000 korun.
Cílem snahy odborů při vyjednávání o kolektivní smlouvě bylo, aby si lidé ve výrobě vydělali místo dnešních zhruba pětadvaceti alespoň osmadvacet tisíc korun. „V tom je zahrnuta i jistá míra přesčasů,“ dodal Potužník. „Nejsou to tři tisíce, ale je to dolní hranice zvýšení mezd, na kterou jsme ochotni přistoupit. Pokud bychom to přepočítali na základní tarify, zvednou se o 12 procent,“ řekl odborář.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
CJVOJ:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

18.09.2018 15:05

The Sun: Strach z ruské „kaťuše“ nové generace (VIDEO)

<< VIDEO >> Na vojenském cvičení „Vostok-2018“ Rusko předvedlo v akci 20tunový raketomet schopný odpalovat 280 kilogramové rakety s rychlostí střelby 2 za sekundu, píše The Sun.
18.09.2018 15:04

Neue Zürcher Zeitung: Svět hodil výzvu dominanci dolaru!

Stále více zemí se snaží opustit dolar nebo alespoň oslabit svou závislost na americké měně, uvedl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.
18.09.2018 15:03

Roček: Šojdrová je hloupá husa

Zbytečná póza, tak lze označit dumku poslankyně Evropského parlamentu Michaely Šojdrová (KDU-ČSL), že by bylo cool uskladnit v ČR 50 sirotků z migračních táborů kdesi v Řecku. Tím by Česká republika prý projevila jakousi lidskost.
18.09.2018 15:02

Renaud Girard: Rusko není sázka, ale nutná aliance pro Francii

Francouzský ministr zahraničí doporučuje prezidentu Emmanuelu Macronovi vsadit na Rusko, píše Boulevard Voltaire.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace