Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Poštovní služby jsou veřejné služby, stát na ně přispívá nedostatečně

Odboráři předali dnes předsedovi Senátu ČR Milanu Štěchovi „Petici za spravedlivou úhradu nákladů základních poštovních služeb“, kterou podepsalo 13 891 zaměstnanců České pošty a občanů České republiky. Česká pošta má zákonem uložené povinnosti, které vzhledem k rozsahu a vysokým nákladům jsou velkou ekonomickou zátěží. Náklady ročně přesahují dvě miliardy korun, ale stát přispívá maximálně čtvrtinou. Česká pošta tak tyto ekonomicky nevýhodné služby hradí z velké části sama. To znamená neustálé hledání úspor ve všech oblastech. Nejvíce nedostatek peněz pociťují zaměstnanci, kteří pracují za nízké mzdy a často ve špatných pracovních podmínkách.

Česká pošta působí v plně konkurenčním prostředí a služby uložené státem jsou ztrátové. Česká pošta státem objednané služby plní, ale náklady z velké části nese sama. Především z těchto důvodů nemá dostatečné finanční prostředky na spravedlivé a adekvátní mzdy, na zlepšování pracovního prostředí a vybavení, ani na investiční aktivity a technologický rozvoj.
Mzdy většiny zaměstnanců České pošty jsou hluboko pod úrovní mezd v národním hospodářství, přestože za poslední tři roky mzdy zaměstnanců rostly cca o 13 %. Průměrná mzda v národním hospodářství v roce 2017 byla cca 28 500 korun, zatímco u České pošty jen necelých 24 000 korun. Nutno říci, že průměrné mzdy dosáhne jen málo zaměstnanců, a jejich převážná část pracuje za méně než 20 000 korun.
Pro zaměstnance České pošty je nezbytné, aby stát spravedlivě přistupoval k poštovním službám obdobně jako k službám v autobusové a železniční dopravě a hradil také náklady na základní poštovní služby. Stávající výše limitu úhrady čistých nákladů na základní poštovní služby stanovená zákonem je nedostatečná a neporovnatelná s jinými odvětvími. Základní poštovní služby max. 0,5 miliardy (mld.) Kč, Správa železniční a dopravní cesty 13 mld. Kč, České dráhy 14 mld. Kč, autobusoví dopravci 4,5 mld. Kč ročně. Pro změnu této situace je nezbytná úprava zákona o poštovních službách.
Petici sestavil Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb (OS ZPTNS) zastupuje téměř 9000 členů odborů v řadách zaměstnanců České pošty a hájí zájmy všech zaměstnanců. Je adresovaná Poslanecké sněmovně PČR, Senátu PČR a Vládě ČR.
Věříme, že se budou úhradou nákladů na základní poštovní služby vážně zabývat, aby byly finanční prostředky především na mzdy, ale také na nezbytný rozvoj státního podniku Česká pošta, největšího zaměstnavatele v zemi a strategického partnera státu. Poštovní služby musí být poskytovány kvalitně, prostřednictvím kvalifikovaných zaměstnanců, kteří pracují v dobrých podmínkách.
Pošťáci pracují pro občany našeho státu! Zaslouží si lepší mzdy i pracovní podmínky!

Jindřiška Budweiserová, předsedkyně OS ZPTNS a P KOV České pošty, s. p.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
SHZJZ:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

18.09.2018 15:05

The Sun: Strach z ruské „kaťuše“ nové generace (VIDEO)

<< VIDEO >> Na vojenském cvičení „Vostok-2018“ Rusko předvedlo v akci 20tunový raketomet schopný odpalovat 280 kilogramové rakety s rychlostí střelby 2 za sekundu, píše The Sun.
18.09.2018 15:04

Neue Zürcher Zeitung: Svět hodil výzvu dominanci dolaru!

Stále více zemí se snaží opustit dolar nebo alespoň oslabit svou závislost na americké měně, uvedl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.
18.09.2018 15:03

Roček: Šojdrová je hloupá husa

Zbytečná póza, tak lze označit dumku poslankyně Evropského parlamentu Michaely Šojdrová (KDU-ČSL), že by bylo cool uskladnit v ČR 50 sirotků z migračních táborů kdesi v Řecku. Tím by Česká republika prý projevila jakousi lidskost.
18.09.2018 15:02

Renaud Girard: Rusko není sázka, ale nutná aliance pro Francii

Francouzský ministr zahraničí doporučuje prezidentu Emmanuelu Macronovi vsadit na Rusko, píše Boulevard Voltaire.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace