Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Odbory jednaly s ministrem Vojtěchem a premiérem Babišem o platech v nemocnicích

O odměňování a personální krizi ve zdravotnictví jednali ve čtvrtek na Úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková a předseda Lékařského odborového klubu-SČL Martin Engel.

 Premiér přišel k jednání v době, kdy už zástupci odborů diskutovali s ministrem zdravotnictví o obrovských rozdílech v odměňování zaměstnanců, zvláště všeobecných sester, v nemocnicích příspěvkových organizací a nemocnicích obchodních společnostech a o stabilizačním účelu 10 % navýšení tarifů.
Ministr Adam Vojtěch znovu potvrdil svůj názor, že nechce platy zvyšovat nařízením vlády a že si má management nemocnic rozhodnout, zda chce stabilizovat lidi, nebo opravit kuchyň. Předsedkyně Dagmar Žitníková se ministrovi a následně i premiérovi opět snažila vysvětlit, že odbory nechtějí nutit manažery, aby řešili dilema, které je mnohdy velmi obtížné, ale že chtějí, aby byl dostatek financí jak pro zaměstnance, tak na kuchyně.
Odborový svaz nesouhlasí s predikcí zdravotních pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví, že pro příští rok se zvýší příjmy zdravotních pojišťoven o 14,6 mld. Kč. Odboráři jsou přesvědčeni, že částka bude, vzhledem k růstu ekonomiky a mezd, daleko vyšší.
Předsedkyně Žitníková v kontextu ekonomických skutečností znovu připomněla vývoj úhrad, úlohu plateb za státní pojištěnce a nutnost zvýšit objem financí ve zdravotnictví.
Ministr Vojtěch dostal za úkol předložit premiérovi vývoj příjmů a výdajů veřejného zdravotního pojištění a informace, jaké jsou predikce na příští rok.
Následně na příkladech platových tarifních tabulek a mzdových předpisů předsedkyně znovu přiblížila situaci v nemocnicích.
Jako příklad si vzala platové a mzdové tabulky sester.
► Platové tabulky sester začínají na částce 21 300 Kč a končí na částce 34 810 Kč.
► Mzdové tabulky v akciovkách mnohdy začínají na 18 500 a končí vesměs na 26 000 Kč, výjimečně na 28 000 Kč.
► Rozdíly jsou u sester propastné, ale lepší to není ani u jiných profesí.
Zaměstnanci z akciovek čekají na změnu. Věčně čekat ovšem nevydrží.
Na tom, že z nemocnic utíkají, mají lví podíl také mzdy.
► Pokud chceme nemocnice personálně stabilizovat a zajistit, aby neodešli další zaměstnanci, je nutné i příští rok přidat, a to plošně a všem.
► Odbory trvají na naplnění slibu třetího zvýšení platových a mzdových tarifů o 10 %.
Předseda LOK-SČL Martin Engel připomněl, že 10 % tarifů není deset procent z průměrné mzdy a že velkou část odměn lékařů tvoří odměny za práci přesčas, a to formou dohod, které jsou protiprávní.
Pokud nechceme, aby odešli další lidé, tak je nutné naplnit slib.
Premiér Andrej Babiš se v této záležitosti nevyjádřil, slib nepopřel.
Vzhledem k tomu, že ministr zdravotnictví zdůrazňoval, že ředitelé nemocnic situaci nevnímají stejně kriticky jako odbory, tak premiér sdělil, že by se chtěl setkat se všemi dohromady.
Ministr Adam Vojtěch dostal od premiéra za úkol zorganizovat společné jednání odborů, zaměstnavatelů a sester.
Předsedkyně Dagmar Žitníková znovu zopakovala pozvánku na jednání členů odborového svazu z nemocnic, které se bude konat v Praze 4. května. Premiér potvrdil, že s účastí počítá.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
XCNZK:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 07/2018

Sondy REVUE 07/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

19.07.2018 04:20

Stern nevěří, že Trump kritizoval Nord Stream-2 starostí o německý lid!

Donald Trump nalezl nové oblíbené téma pro útoky na Německo, napsal německý časopis Stern.
19.07.2018 01:15

Rusko se zbavilo další třetiny amerických dluhopisů!

Rusko vypadlo ze seznamu největších držitelů amerických státních dluhopisů, neboť se zbavilo další třetiny cenných papírů, vyplývá z květnových údajů amerického ministerstva financí.
19.07.2018 01:14

Trump: „Lživý hon na čarodějnice“ vrazil klín mezi Rusko a USA!

Vyšetřování zvláštního prokurátora Roberta Muellera tzv. „ruské intervence“ vrazilo klín mezi Washington a Moskvu.
19.07.2018 01:13

Guardian: Londýn nedovolil Haagu soudit své vůdce za válečné zločiny!

Británie byla zařazena do seznamu zemí, které odmítly ratifikovat novou novelu Mezinárodního trestního soudu, napsal The Guardian. Poukázal tak na pokryteckost lídrů země, kteří stále mluví o spravedlnosti.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace