Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Odbory jednaly s ministrem Vojtěchem a premiérem Babišem o platech v nemocnicích

O odměňování a personální krizi ve zdravotnictví jednali ve čtvrtek na Úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková a předseda Lékařského odborového klubu-SČL Martin Engel.

 Premiér přišel k jednání v době, kdy už zástupci odborů diskutovali s ministrem zdravotnictví o obrovských rozdílech v odměňování zaměstnanců, zvláště všeobecných sester, v nemocnicích příspěvkových organizací a nemocnicích obchodních společnostech a o stabilizačním účelu 10 % navýšení tarifů.
Ministr Adam Vojtěch znovu potvrdil svůj názor, že nechce platy zvyšovat nařízením vlády a že si má management nemocnic rozhodnout, zda chce stabilizovat lidi, nebo opravit kuchyň. Předsedkyně Dagmar Žitníková se ministrovi a následně i premiérovi opět snažila vysvětlit, že odbory nechtějí nutit manažery, aby řešili dilema, které je mnohdy velmi obtížné, ale že chtějí, aby byl dostatek financí jak pro zaměstnance, tak na kuchyně.
Odborový svaz nesouhlasí s predikcí zdravotních pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví, že pro příští rok se zvýší příjmy zdravotních pojišťoven o 14,6 mld. Kč. Odboráři jsou přesvědčeni, že částka bude, vzhledem k růstu ekonomiky a mezd, daleko vyšší.
Předsedkyně Žitníková v kontextu ekonomických skutečností znovu připomněla vývoj úhrad, úlohu plateb za státní pojištěnce a nutnost zvýšit objem financí ve zdravotnictví.
Ministr Vojtěch dostal za úkol předložit premiérovi vývoj příjmů a výdajů veřejného zdravotního pojištění a informace, jaké jsou predikce na příští rok.
Následně na příkladech platových tarifních tabulek a mzdových předpisů předsedkyně znovu přiblížila situaci v nemocnicích.
Jako příklad si vzala platové a mzdové tabulky sester.
► Platové tabulky sester začínají na částce 21 300 Kč a končí na částce 34 810 Kč.
► Mzdové tabulky v akciovkách mnohdy začínají na 18 500 a končí vesměs na 26 000 Kč, výjimečně na 28 000 Kč.
► Rozdíly jsou u sester propastné, ale lepší to není ani u jiných profesí.
Zaměstnanci z akciovek čekají na změnu. Věčně čekat ovšem nevydrží.
Na tom, že z nemocnic utíkají, mají lví podíl také mzdy.
► Pokud chceme nemocnice personálně stabilizovat a zajistit, aby neodešli další zaměstnanci, je nutné i příští rok přidat, a to plošně a všem.
► Odbory trvají na naplnění slibu třetího zvýšení platových a mzdových tarifů o 10 %.
Předseda LOK-SČL Martin Engel připomněl, že 10 % tarifů není deset procent z průměrné mzdy a že velkou část odměn lékařů tvoří odměny za práci přesčas, a to formou dohod, které jsou protiprávní.
Pokud nechceme, aby odešli další lidé, tak je nutné naplnit slib.
Premiér Andrej Babiš se v této záležitosti nevyjádřil, slib nepopřel.
Vzhledem k tomu, že ministr zdravotnictví zdůrazňoval, že ředitelé nemocnic situaci nevnímají stejně kriticky jako odbory, tak premiér sdělil, že by se chtěl setkat se všemi dohromady.
Ministr Adam Vojtěch dostal od premiéra za úkol zorganizovat společné jednání odborů, zaměstnavatelů a sester.
Předsedkyně Dagmar Žitníková znovu zopakovala pozvánku na jednání členů odborového svazu z nemocnic, které se bude konat v Praze 4. května. Premiér potvrdil, že s účastí počítá.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
BWEDR:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 4/2018

Sondy REVUE 04/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

25.04.2018 20:00

Švéde, zaplať nebo víc pracuj ať mají z čeho žít.. kdo? No přece migranti!

Zásadní ekonomická předpověď pro Švédsko: Zvýšení daní na podporu nepracujících přistěhovalců. Švédové budou muset více pracovat na přistěhovalce.
25.04.2018 19:05

NI má podezření, že Pentagon lže o schopnostech ruské vzdušné obrany!

Zaměstnanci Pentagonu záměrně podhodnocují účinnost ruských raketových systémů, aby odradili Turecko od nákupu protiletadlových raketových systémů S-400, napsal The National Interest.
25.04.2018 19:04

Japonsko se skřípěním zubů podepsalo na G7 dokumenty obviňující Rusko

Japonská vláda se snaží jemným vyrovnáváním s protiruskou politikou Západu udržet dobré vztahy s Ruskem. I když se od roku 2014 zintenzivnila krize ve vztazích mezi Východem a Západem, Japonsko posílilo politické a ekonomické vazby se svým severním sousedem.
25.04.2018 19:03

Rusko na přehlídce poprvé ukáže své bezpilotní systémy

18. dubna 2018 ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že výroční vojenská přehlídka v Moskvě, připomínající sovětské vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce, ukáže nové zbraně.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace