Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Zaměstnanci ve zdravotnictví si od ledna polepší o 10 procent, slíbil premiér

Vláda bude řešit i odměňování sester ve směnném provozu
Zdravotní sestry a další zaměstnanci nemocnic dnes jednali v Domě odborových svazů v Praze s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Zaměstnancům ve zdravotnictví se od ledna příštího roku zvýší platy o 10 procent, oznámila po jednání na tiskové konferenci předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková, která uvítala příslib premiéra, že vláda bude řešit i odměňování sester za směny u lůžka. Babiš po jednání doplnil, že se zaměří i na systémová opatření, jako je narovnání platů a mezd a příplatky za směnný provoz.

Odborový svaz svolal do Prahy na 150 zaměstnanců z téměř všech nemocnic, aby o situaci na svých pracovištích přímo informovali premiéra a ministra zdravotnictví. Z velice živé a emotivní diskuse vyplynulo, že zdravotníci pracují v dlouhodobě nesnesitelných pracovních podmínkách, jsou neúměrně přetěžovaní a odměňování neodpovídá náročnosti a zodpovědnosti práce zdravotních sester a dalších zaměstnanců nemocnic. Tyto nesnesitelné podmínky vedou k odchodu kvalifikovaného zdravotnického personálu, který odchází pracovat mimo zdravotnictví. Podle Dagmar Žitníkové se to už projevuje na kvalitě a dostupnosti zdravotní péče, veřejně se o tom ví, ale účinné kroky k nápravě zatím nepřišly.
Odbory také kritizují to, že peníze navíc dávají sestrám automaticky jen státní zařízení, nemocnice krajské nebo městské nemusí nebo dávají méně. Rozdíl mezi sestrou v příspěvkové organizaci ministerstva zdravotnictví a sestrou v obchodní společnosti může být podle odborů až 8000 Kč měsíčně.
„Je třeba využít tohoto setkání a hlasitě se ozvat. Přijeli jste z regionů a z konkrétních nemocnic a sami nejlépe víte, jaké problémy vás při práci trápí. Řekněte to tedy nahlas i premiérovi a ministrovi. Odborová centrála vás bude ve vašem snažení i nadále všemožně podporovat,“ řekl zdravotníkům předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Podle ministerstva ale není možné jiným nemocnicím zvýšení platů nakázat, i když v minulosti poslalo na zvýšení platů sester krajům peníze. Roli podle Vojtěcha mají sehrát právě odbory a kolektivní vyjednávání.
„Zdravotnictví a školství mají prioritu. Určitě na základě i dnešní debaty navštívíme určité nemocnice,“ řekl po setkání s odboráři ve zdravotnictví premiér Babiš. „Je pravda, že ta debata byla bouřlivá,“ připustil předseda vlády. Kabinet bude podle něj věnovat pozornost problematice příplatků za směnný provoz u lůžkové péče.
„Snažíme se ucpat díry. Počítáme s 319 miliardami, které budeme rozdělovat,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Vláda zdravotníkům přidávala opakovaně. Loni dostali o 10 procent víc k tarifům, v předchozích dvou letech po pěti procentech. „Za minulé koaliční vlády jsme mzdy navyšovali celkově o 30 procent. Bylo to o 65 miliard navíc,“ řekl Babiš. Podle ministra Vojtěcha šlo 43 procent z nich do lůžkových zařízení. „Je nutné se podívat na to, kam ty peníze jdou,“ řekl ministr.
Sestrám u lůžka ve třísměnném provozu přidala vláda loni v červenci navíc dalších 10 procent. Odboráři žádají, aby se do budoucna takové navýšení týkalo i sanitářů a dalšího nižšího personálu. Podle Vojtěcha bude prioritní právě podpořit zaměstnance ve směnném provozu.
U sester činí tarif asi 65 procent mzdy. K tomu mají osobní ohodnocení nebo příplatky za přesčasy. Průměrný výdělek zahrnuje tarif i všechny odměny, náhrady a příplatky.
Průměrná hrubá mzda všeobecných sester je podle odborů od 24 500 do 29 570 korun měsíčně podle délky praxe. Plat zaměstnanců ve státních zřízeních je od 25 700 do 34 160 korun.

foto1

Premiér Babiš vysvětluje zdravotníkům záměry vlády, které by měly vést k lepšímu odměňování zaměstnanců.

foto2

Odbory sezvaly do Prahy k jednání s premiérem a ministrem 150 zaměstnanců nemocnic z celé ČR.

Foto3

Foto4

Jednání a následná tisková konference se těšily velkému zájmu médií. 

 

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
NYOXN:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 06/2018

Sondy REVUE 06/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.06.2018 09:04

Fox News: Američané musí slepě věřit médiím - i po Iráku a Libyi

Mnoho zpráv, které jsou předkládány Američanům jako fakta, jsou ve skutečnosti propagandou, říká Tucker Carlson, moderátor Fox News.
20.06.2018 09:03

Litevská prezidentka: Mladá generace je připravena bránit svou zem!

V Litvě blízkost Ruska vyvolává obavy. Riziko invaze je velké, pokud nejste připraveni k obraně,  říká prezidentka Dalia Grybauskaitėová v rozhovoru pro německý Spiegel.
20.06.2018 09:02

Venkovní reklama na ruskou vodku se špionským podtextem

Obyvatel Detroitu v Michiganu publikoval v rubrice politického humoru v Reddit venkovní reklamu na vodku Smirnoff.
20.06.2018 09:01

ČT SPORT ostrouhal. O2 TV bude vysílat skoro všechen ligový fotbal

Společnost O2 TV odkoupila od Pragosportu vysílací práva na první fotbalovou ligu na příští čtyři sezony. Nyní je  vlastníkem televizních i online práv pro Česko i Slovensko. Česká televize tak ostrouhala a možná, že na ni vyjde O2 TV jediné nevybrané utkání kola.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace