Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Kolektivní smlouvy diskriminují pracující důchodce, tvrdí ombudsmanka

Někteří zaměstnanci s nárokem na starobní důchod nedostávají odstupné či prémie vyjednané v kolektivních smlouvách. Na problém upozornila ombudsmanka Anna Šabatová. Podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se jedná o malý problém v organizacích mimo velké svazy.

Výplata odstupného nebo prémií z tržeb pouze lidem bez nároku na starobní důchod patří podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové k nejčastějším případům diskriminace na základě věku, které je možné najít v kolektivních smlouvách v českých firmách. Problémy podle ombudsmanky jsou i s povinností obsazovat uvolněná místa zaměstnanci v produktivním věku.
Kolektivní smlouvy někdy také vylučují z příspěvku na penzijní připojištění zaměstnance pobírající starobní důchod. Ombudsmanka připomíná, že takové zacházení nemá věcný důvod spočívající v povaze vykonávané práce, jedná se tudíž o přímou diskriminaci z důvodu věku. Lidé by se v podobných případech měli obracet na soud či inspekci práce.
„Aby se o diskriminaci nejednalo, musel by zaměstnavatel vysvětlit a doložit, že vyloučení pracujících důchodců z nároku na vyšší odstupné má věcný důvod spočívající v povaze vykonávané práce. S takovým případem jsme se ale ještě nesetkali,“ vysvětlil vedoucí odboru rovného zacházení veřejné ochránkyně práv Petr Polák.
Ombudsmanka zároveň upozorňuje, že diskriminační ustanovení se dostala do kolektivních smluv na základě kolektivního vyjednávání. Zaměstnavatelé a odborové organizace tudíž nesou za obsah smluv společnou odpovědnost. Z toho důvodu Šabatová před nedávnem jednala s Českomoravskou konfederací odborových svazů a Státním úřadem inspekce práce.
„Zlepšení situace se dá rychleji dosáhnout společným jednáním než drahým a zdlouhavým soudním řízením. Diskriminační ustanovení v kolektivních smlouvách mohla vzniknout z neznalosti či nevědomosti. Je neustále potřeba vysvětlovat, co diskriminace je a jaké rozdílné zacházení zákon nepřipouští. Jen tak se můžeme posunout dál,“ uvedla v tiskové zprávě Anna Šabatová.
Podle tiskové mluvčí ČMKOS Jany Kašparové se však jedná o malý problém, jelikož podle podrobných analýz odborů se týká pouze malé části kolektivních smluv. Navíc většina takto špatně uzavřených smluv je podepsána v organizacích, které nejsou sdruženy v ČMKOS.
„Naopak naše kolektivní smlouvy bývají zpravidla vyhodnocené jako nejspravedlivější například i ve vztahu mezi muži a ženami. Přesto vedení ČMKOS jednalo s ombudsmankou o tomto problému a chceme společně hledat způsob, jak odborovým organizacím vysvětlit problém a předcházet diskriminaci v uzavírání nových smluv,“ řekla Deníku Referendum Jana Kašparová.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
GCLNZ:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

16.08.2018 09:45

Průmyslové ceny v Česku ztratily v červenci svou růstovou dynamiku

Včerejší důležitá data z USA nezklamala. Dnes na ně navážou statistiky nově zahájených staveb. V Evropě nás dnes nic zajímavého nečeká.
16.08.2018 09:05

Ruský vliv na Středním východu roste, vojenská policie obsadila Golany

Ruská vojenská policie začala hlídat demilitarizovanou zónu mezi Izraelem a Sýrií na Golanských výšinách a podtrhuje tak rostoucí vliv Moskvy jako nejdůležitějšího hráče na Středním východu.
16.08.2018 09:04

Putin bude hostem na svatbě rakouské ministryně zahraničí

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje krátkou návštěvu Rakouska. V sobotu se zúčastní ve Štýrsku svatby podnikatele Wolfganga Meilingera a rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové (FPÖ).
16.08.2018 09:03

CNN: V Rusku nechápou, proč se vztahy s USA nezlepšily!

Podle amerických a evropských zpravodajských služeb byli ruští činitelé spokojeni s výsledkem jednání prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách, uvedla CNN.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace