Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Kolektivní smlouvy diskriminují pracující důchodce, tvrdí ombudsmanka

Někteří zaměstnanci s nárokem na starobní důchod nedostávají odstupné či prémie vyjednané v kolektivních smlouvách. Na problém upozornila ombudsmanka Anna Šabatová. Podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se jedná o malý problém v organizacích mimo velké svazy.

Výplata odstupného nebo prémií z tržeb pouze lidem bez nároku na starobní důchod patří podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové k nejčastějším případům diskriminace na základě věku, které je možné najít v kolektivních smlouvách v českých firmách. Problémy podle ombudsmanky jsou i s povinností obsazovat uvolněná místa zaměstnanci v produktivním věku.
Kolektivní smlouvy někdy také vylučují z příspěvku na penzijní připojištění zaměstnance pobírající starobní důchod. Ombudsmanka připomíná, že takové zacházení nemá věcný důvod spočívající v povaze vykonávané práce, jedná se tudíž o přímou diskriminaci z důvodu věku. Lidé by se v podobných případech měli obracet na soud či inspekci práce.
„Aby se o diskriminaci nejednalo, musel by zaměstnavatel vysvětlit a doložit, že vyloučení pracujících důchodců z nároku na vyšší odstupné má věcný důvod spočívající v povaze vykonávané práce. S takovým případem jsme se ale ještě nesetkali,“ vysvětlil vedoucí odboru rovného zacházení veřejné ochránkyně práv Petr Polák.
Ombudsmanka zároveň upozorňuje, že diskriminační ustanovení se dostala do kolektivních smluv na základě kolektivního vyjednávání. Zaměstnavatelé a odborové organizace tudíž nesou za obsah smluv společnou odpovědnost. Z toho důvodu Šabatová před nedávnem jednala s Českomoravskou konfederací odborových svazů a Státním úřadem inspekce práce.
„Zlepšení situace se dá rychleji dosáhnout společným jednáním než drahým a zdlouhavým soudním řízením. Diskriminační ustanovení v kolektivních smlouvách mohla vzniknout z neznalosti či nevědomosti. Je neustále potřeba vysvětlovat, co diskriminace je a jaké rozdílné zacházení zákon nepřipouští. Jen tak se můžeme posunout dál,“ uvedla v tiskové zprávě Anna Šabatová.
Podle tiskové mluvčí ČMKOS Jany Kašparové se však jedná o malý problém, jelikož podle podrobných analýz odborů se týká pouze malé části kolektivních smluv. Navíc většina takto špatně uzavřených smluv je podepsána v organizacích, které nejsou sdruženy v ČMKOS.
„Naopak naše kolektivní smlouvy bývají zpravidla vyhodnocené jako nejspravedlivější například i ve vztahu mezi muži a ženami. Přesto vedení ČMKOS jednalo s ombudsmankou o tomto problému a chceme společně hledat způsob, jak odborovým organizacím vysvětlit problém a předcházet diskriminaci v uzavírání nových smluv,“ řekla Deníku Referendum Jana Kašparová.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
KSDQF:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 06/2018

Sondy REVUE 06/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.06.2018 09:04

Fox News: Američané musí slepě věřit médiím - i po Iráku a Libyi

Mnoho zpráv, které jsou předkládány Američanům jako fakta, jsou ve skutečnosti propagandou, říká Tucker Carlson, moderátor Fox News.
20.06.2018 09:03

Litevská prezidentka: Mladá generace je připravena bránit svou zem!

V Litvě blízkost Ruska vyvolává obavy. Riziko invaze je velké, pokud nejste připraveni k obraně,  říká prezidentka Dalia Grybauskaitėová v rozhovoru pro německý Spiegel.
20.06.2018 09:02

Venkovní reklama na ruskou vodku se špionským podtextem

Obyvatel Detroitu v Michiganu publikoval v rubrice politického humoru v Reddit venkovní reklamu na vodku Smirnoff.
20.06.2018 09:01

ČT SPORT ostrouhal. O2 TV bude vysílat skoro všechen ligový fotbal

Společnost O2 TV odkoupila od Pragosportu vysílací práva na první fotbalovou ligu na příští čtyři sezony. Nyní je  vlastníkem televizních i online práv pro Česko i Slovensko. Česká televize tak ostrouhala a možná, že na ni vyjde O2 TV jediné nevybrané utkání kola.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace