Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Odbory v ČSOB se chystají vstoupit do stávkové pohotovosti

Předsedkyně už dva měsíce nedostává mzdu
Odborové organizaci v ČSOB došla trpělivost. Poté, co se nedohodla s vedením banky na zvýšení mezd podle svých představ, oznámila, že vyhlašuje stávkovou pohotovost. O tom, zda ke stávce dojde, budou v následujících dnech hlasovat zaměstnanci banky. Odboráři v ČSOB obviňují management ze šikany. Podle odborů mají nejméně placení úředníci platy hluboko pod českým průměrem a minimální mzda podle nich není ani 16 tisíc korun hrubého. Vedení ČSOB s tím nesouhlasí, uvádí vyšší částku a tvrzení o šikaně naprosto odmítá.

Předsedkyně Moderních odborů v ČSOB Lada Spielbergerová nedostává už dva měsíce mzdu. Podle ní jde o trest za to, že se snaží vyjednat zvýšení mezd pro zaměstnance. ČSOB loni vytvořila historicky nejvyšší zisk přes 17 miliard korun, na platech řadových zaměstnanců to ale podle odborů není vidět. Vedení to odmítá.
„Můj plat je po patnácti letech v bance 22 tisíc hrubého,“ říká zaměstnankyně královéhradecké pobočky ČSOB, která nechce zveřejnit své jméno, její totožnost ale Radiožurnál zná. „To je při tom, co musím umět, zcela neadekvátní,“ dodává.
Bankovní úřednici přitakává předsedkyně Moderních oborů Lada Spielbergerová. Podle ní je nejnižší mzda v ČSOB kolem 15 tisíc korun hrubého.
„Vloni jsme v kolektivní smlouvě vyjednali nejnižší mzdu patnáct tisíc, letos chceme 16 tisíc, ale nedokázali jsme se zatím s vedením banky domluvit,“ podotýká.
Spielbergerová jako uvolněná funkcionářka dostává se svojí kolegyní polovinu platu od odborové organizace. Druhou půlku by jí měl podle zákona vyplácet zaměstnavatel. Matka dvou dětí ale tuto část nedostává. „Bohužel je to tak. Dva měsíce mi mzdu nevyplatili, ani kolegyni. Začali jsme to řešit soudně,“ doplňuje.
‚Banka postupuje podle zákona‘
Mluvčí ČSOB Patrik Madle tvrdí, že banka v případě Spielbergerové a její kolegyně postupuje podle zákona. Podle něj mají odboráři podmínky k práci zajištěné a nikdo v bance nebere méně než 16 tisíc hrubého.
ČSOB vloni podle mluvčího zvýšila rozpočet na mzdy v průměru o osm procent a letos 1. května o 4,9 procent. „To je ale průměr, který se ve mzdách nejhůře placených zaměstnanců neodráží,“ oponuje Spielbergerová.
Předseda Odborového svazu pracovníků v pojišťovnictví a bankovnictví František Hupka tvrdí, že je to žalostně málo a banka odboráře šikanuje. „Management se snaží odbory zastrašit. Je to varování i pro ostatní, aby se zalekli a do sporů o platy nešli,“ upozorňuje.
Na platech už se po několika měsíčním vyjednávání dohodli zaměstnanci ve všech bankách, kromě ČSOB. Moderní odbory nechtějí ustoupit a vyhrožují stávkou.
V novodobé historii České republiky by to bylo poprvé, kdy by stávkovali bankovní úředníci. V Evropské unii stávkují často. Naposledy vyšli bankovní úředníci do ulic třeba v Londýně nebo Paříži.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
JFIZL:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 05/2018

Sondy REVUE 05/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

28.05.2018 06:20

Focus: Putin přemění Krym na nedobytnou pevnost

Vojáci, pobřežní dělostřelectvo, dvě divize  S-400, fregaty a ponorky, Rusko zvyšuje svůj vojenský potenciál na Krymu, píše Focus.
28.05.2018 05:20

Schneider: Skutečně originální brexit

Současná britská pozice není tuctová, a málokdo jí rozumí, včetně Britů samotných. Odchází sice z EU, ale celý ten dlouhý proces pouze ilustruje význam rčení, že to „nemá kraja konca“.Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.
28.05.2018 04:20

Rusko našlo „rukopis SBU" ve zprávě Bellingcatu o pádu MH17!

Ruské ministerstvo obrany se obeznámilo se zprávou skupiny Bellingcat o tragédii Boeingu na východě Ukrajiny v roce 2014, a našlo v textu „rukopis SBU“, tedy ukrajinské tajné služby.
28.05.2018 01:15

Putin varuje Západ, aby vůči Rusku nepřekročil „červenou čáru"!

Prezident Vladimir Putin vyzval západní země, aby nepřekračovaly ve vztazích s Ruskem  „červenou čáru".
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace