Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

V chemičce Deza vyhlásili odboráři stávkovou pohotovost

Vyjednává se od října, odbory požadují zvýšení tarifních mezd o 13 %
Odboráři důležité chemičky Deza ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) vyhlásili v úterý odpoledne stávkovou pohotovost. Oznámil to předseda odborů podniku Michal Sváček. Důvodem je spor o uzavření kolektivní smlouvy na rok 2018 a nepřijatelný mzdový vývoj, uvedli odboráři v prohlášení.

Vedení společnosti stávková pohotovost překvapila, požadavky považuje za neadekvátní. Odboráři požadují zvýšení základních tarifních mezd o 13 procent, růst příplatku za směnnost o 20 procent a růst podílu na zisku o dvě procenta. O kolektivní smlouvě jednají s vedením společnosti od konce října. Průměrná mzda zaměstnanců chemičky je podle Sváčka 32 966 korun, u tarifně odměňovaných zaměstnanců 28 846 korun. „Navýšení tarifních stupňů pro rok 2017 bylo pět procent,“ uvedl Sváček, podle kterého chtějí lidé více.
Podle vedení společnosti je vyhlášení stávkové pohotovosti překvapivé. „Přišlo nečekaně uprostřed série jednání. I přesto, že není uzavřena kolektivní smlouva, došlo již v letošním roce k navýšení mezd prostřednictvím mzdového předpisu o 10,7 procenta,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Podle něj je průměrná mzda v Deze nad krajským i celorepublikovým průměrem. „Jsme připraveni k dalším jednáním, nicméně navýšení tarifních mezd o požadovaných 13 procent nám přijde neadekvátní. Nehledě na další požadavky odborářů,“ řekl dále Hanzelka.
Odboráři jsou připraveni jednat. „Čekáme na vyjádření zaměstnavatele,“ uvedl předseda Sváček. Pokud vedení společnosti nezmění přístup, jsou připraveni vyhlásit a zorganizovat stávku jako krajní prostředek za prosazení svých cílů. Podle Sváčka je v základní organizaci odborů při Deze přes 500 lidí, chemička má tisícovku zaměstnanců.
Společnost Deza ve Valašském Meziříčí zpracovává černouhelný dehet a surový benzol, její tržby předloni činily 7,075 miliardy korun.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
CVCXQ:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

16.08.2018 09:45

Průmyslové ceny v Česku ztratily v červenci svou růstovou dynamiku

Včerejší důležitá data z USA nezklamala. Dnes na ně navážou statistiky nově zahájených staveb. V Evropě nás dnes nic zajímavého nečeká.
16.08.2018 09:05

Ruský vliv na Středním východu roste, vojenská policie obsadila Golany

Ruská vojenská policie začala hlídat demilitarizovanou zónu mezi Izraelem a Sýrií na Golanských výšinách a podtrhuje tak rostoucí vliv Moskvy jako nejdůležitějšího hráče na Středním východu.
16.08.2018 09:04

Putin bude hostem na svatbě rakouské ministryně zahraničí

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje krátkou návštěvu Rakouska. V sobotu se zúčastní ve Štýrsku svatby podnikatele Wolfganga Meilingera a rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové (FPÖ).
16.08.2018 09:03

CNN: V Rusku nechápou, proč se vztahy s USA nezlepšily!

Podle amerických a evropských zpravodajských služeb byli ruští činitelé spokojeni s výsledkem jednání prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách, uvedla CNN.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace