Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

V chemičce Deza vyhlásili odboráři stávkovou pohotovost

Vyjednává se od října, odbory požadují zvýšení tarifních mezd o 13 %
Odboráři důležité chemičky Deza ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) vyhlásili v úterý odpoledne stávkovou pohotovost. Oznámil to předseda odborů podniku Michal Sváček. Důvodem je spor o uzavření kolektivní smlouvy na rok 2018 a nepřijatelný mzdový vývoj, uvedli odboráři v prohlášení.

Vedení společnosti stávková pohotovost překvapila, požadavky považuje za neadekvátní. Odboráři požadují zvýšení základních tarifních mezd o 13 procent, růst příplatku za směnnost o 20 procent a růst podílu na zisku o dvě procenta. O kolektivní smlouvě jednají s vedením společnosti od konce října. Průměrná mzda zaměstnanců chemičky je podle Sváčka 32 966 korun, u tarifně odměňovaných zaměstnanců 28 846 korun. „Navýšení tarifních stupňů pro rok 2017 bylo pět procent,“ uvedl Sváček, podle kterého chtějí lidé více.
Podle vedení společnosti je vyhlášení stávkové pohotovosti překvapivé. „Přišlo nečekaně uprostřed série jednání. I přesto, že není uzavřena kolektivní smlouva, došlo již v letošním roce k navýšení mezd prostřednictvím mzdového předpisu o 10,7 procenta,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Podle něj je průměrná mzda v Deze nad krajským i celorepublikovým průměrem. „Jsme připraveni k dalším jednáním, nicméně navýšení tarifních mezd o požadovaných 13 procent nám přijde neadekvátní. Nehledě na další požadavky odborářů,“ řekl dále Hanzelka.
Odboráři jsou připraveni jednat. „Čekáme na vyjádření zaměstnavatele,“ uvedl předseda Sváček. Pokud vedení společnosti nezmění přístup, jsou připraveni vyhlásit a zorganizovat stávku jako krajní prostředek za prosazení svých cílů. Podle Sváčka je v základní organizaci odborů při Deze přes 500 lidí, chemička má tisícovku zaměstnanců.
Společnost Deza ve Valašském Meziříčí zpracovává černouhelný dehet a surový benzol, její tržby předloni činily 7,075 miliardy korun.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
NZOZH:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 06/2018

Sondy REVUE 06/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.06.2018 09:04

Fox News: Američané musí slepě věřit médiím - i po Iráku a Libyi

Mnoho zpráv, které jsou předkládány Američanům jako fakta, jsou ve skutečnosti propagandou, říká Tucker Carlson, moderátor Fox News.
20.06.2018 09:03

Litevská prezidentka: Mladá generace je připravena bránit svou zem!

V Litvě blízkost Ruska vyvolává obavy. Riziko invaze je velké, pokud nejste připraveni k obraně,  říká prezidentka Dalia Grybauskaitėová v rozhovoru pro německý Spiegel.
20.06.2018 09:02

Venkovní reklama na ruskou vodku se špionským podtextem

Obyvatel Detroitu v Michiganu publikoval v rubrice politického humoru v Reddit venkovní reklamu na vodku Smirnoff.
20.06.2018 09:01

ČT SPORT ostrouhal. O2 TV bude vysílat skoro všechen ligový fotbal

Společnost O2 TV odkoupila od Pragosportu vysílací práva na první fotbalovou ligu na příští čtyři sezony. Nyní je  vlastníkem televizních i online práv pro Česko i Slovensko. Česká televize tak ostrouhala a možná, že na ni vyjde O2 TV jediné nevybrané utkání kola.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace