Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Nabourávejme mzdovou oponu!

Jsem velmi rád, že mohu v Sondách využít příležitosti a podělit se o zkušenosti, dodat inspiraci i odvahu všem, kteří ve firmách kolektivně vyjednávají. Zároveň bych chtěl poděkovat všem, kteří odborům ve Škodě Auto vyjadřovali solidaritu, drželi palce a následně gratulovali ke vpravdě historickému úspěchu.

Když sečteme dohromady vše, co Odbory KOVO v nové kolektivní smlouvě vyjednaly, od zvýšení mzdových tarifů přes růst osobního ohodnocení, navýšení příplatků za práci ve směnách, atypický směnný systém, jednorázové platby a prémie až po navýšení variabilního bonusu, porostou mzdy ve Škodě Auto v Mladé Boleslavi a Vrchlabí o více než 20 procent, v Kvasinách na Rychnovsku dokonce o zhruba 30 procent. Jde o největší růst mezd ve Škodě od spojení s Volkswagenem a já jsem spokojen, že díky úsilí a vlivu naší odborové organizace se mzdy v prestižní automobilce v Čechách pomalu začínají dostávat na prestižní úroveň. V kontrastu s výsledkem, který jsme dohodli, si neodpustím uvést, jaká byla původní nabídka: růst mzdových tarifů o pouhá čtyři procenta a zavedení osmnáctisměnného systému až na pět let! A to prosím nešlo o vtip. Škoda jako výrobce automobilů neustále získává zlatou medaili. Měli by se zaměstnanci spokojit s platy za bramborovou medaili? To pro nás bylo nepřijatelné. Produktivita zaměstnanců Škody je srovnatelná s produktivitou zaměstnanců VW - u nás je kvůli delšímu pracovnímu týdnu pravděpodobně o něco vyšší. A i když jsme s výsledkem spokojeni, stále si uvědomujeme, že se pohybujeme v úrovni německé minimální mzdy. Uvědomujeme si také, jak propastný je rozdíl mezd mezi východními zeměmi EU a Západem. Role odborů v bourání této pomyslné mzdové opony je veliká a myslím, že ji společnost ještě dostatečně nedoceňuje. Chtěl bych velmi poděkovat redakci Sondy Revue, co pro informovanost v této oblasti dělá. Pro mě osobně analytické a odborné články, mezinárodní srovnání a právní servis byly při našem vyjednávání velmi cenné a moc nám v mnohém pomohly.

Jaroslav Povšík, předseda podnikové rady Odbory KOVO, Škoda Auto

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
DUGNV:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

16.08.2018 09:45

Průmyslové ceny v Česku ztratily v červenci svou růstovou dynamiku

Včerejší důležitá data z USA nezklamala. Dnes na ně navážou statistiky nově zahájených staveb. V Evropě nás dnes nic zajímavého nečeká.
16.08.2018 09:05

Ruský vliv na Středním východu roste, vojenská policie obsadila Golany

Ruská vojenská policie začala hlídat demilitarizovanou zónu mezi Izraelem a Sýrií na Golanských výšinách a podtrhuje tak rostoucí vliv Moskvy jako nejdůležitějšího hráče na Středním východu.
16.08.2018 09:04

Putin bude hostem na svatbě rakouské ministryně zahraničí

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje krátkou návštěvu Rakouska. V sobotu se zúčastní ve Štýrsku svatby podnikatele Wolfganga Meilingera a rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové (FPÖ).
16.08.2018 09:03

CNN: V Rusku nechápou, proč se vztahy s USA nezlepšily!

Podle amerických a evropských zpravodajských služeb byli ruští činitelé spokojeni s výsledkem jednání prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách, uvedla CNN.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace