Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Nabourávejme mzdovou oponu!

Jsem velmi rád, že mohu v Sondách využít příležitosti a podělit se o zkušenosti, dodat inspiraci i odvahu všem, kteří ve firmách kolektivně vyjednávají. Zároveň bych chtěl poděkovat všem, kteří odborům ve Škodě Auto vyjadřovali solidaritu, drželi palce a následně gratulovali ke vpravdě historickému úspěchu.

Když sečteme dohromady vše, co Odbory KOVO v nové kolektivní smlouvě vyjednaly, od zvýšení mzdových tarifů přes růst osobního ohodnocení, navýšení příplatků za práci ve směnách, atypický směnný systém, jednorázové platby a prémie až po navýšení variabilního bonusu, porostou mzdy ve Škodě Auto v Mladé Boleslavi a Vrchlabí o více než 20 procent, v Kvasinách na Rychnovsku dokonce o zhruba 30 procent. Jde o největší růst mezd ve Škodě od spojení s Volkswagenem a já jsem spokojen, že díky úsilí a vlivu naší odborové organizace se mzdy v prestižní automobilce v Čechách pomalu začínají dostávat na prestižní úroveň. V kontrastu s výsledkem, který jsme dohodli, si neodpustím uvést, jaká byla původní nabídka: růst mzdových tarifů o pouhá čtyři procenta a zavedení osmnáctisměnného systému až na pět let! A to prosím nešlo o vtip. Škoda jako výrobce automobilů neustále získává zlatou medaili. Měli by se zaměstnanci spokojit s platy za bramborovou medaili? To pro nás bylo nepřijatelné. Produktivita zaměstnanců Škody je srovnatelná s produktivitou zaměstnanců VW - u nás je kvůli delšímu pracovnímu týdnu pravděpodobně o něco vyšší. A i když jsme s výsledkem spokojeni, stále si uvědomujeme, že se pohybujeme v úrovni německé minimální mzdy. Uvědomujeme si také, jak propastný je rozdíl mezd mezi východními zeměmi EU a Západem. Role odborů v bourání této pomyslné mzdové opony je veliká a myslím, že ji společnost ještě dostatečně nedoceňuje. Chtěl bych velmi poděkovat redakci Sondy Revue, co pro informovanost v této oblasti dělá. Pro mě osobně analytické a odborné články, mezinárodní srovnání a právní servis byly při našem vyjednávání velmi cenné a moc nám v mnohém pomohly.

Jaroslav Povšík, předseda podnikové rady Odbory KOVO, Škoda Auto

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
BLTNI:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 06/2018

Sondy REVUE 06/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.06.2018 09:05

DM: Britský fanoušek: Britové musí litovat, že nejeli do Ruska na MS!

Skupina britských fanoušků navštívila Mamajevovu mohylu ve Volgogradu a uctili památku 2 milionů padlých v památníku v síni vojenské slávy, napsal The Daily Mail.
20.06.2018 09:04

Fox News: Američané musí slepě věřit médiím - i po Iráku a Libyi

Mnoho zpráv, které jsou předkládány Američanům jako fakta, jsou ve skutečnosti propagandou, říká Tucker Carlson, moderátor Fox News.
20.06.2018 09:03

Litevská prezidentka: Mladá generace je připravena bránit svou zem!

V Litvě blízkost Ruska vyvolává obavy. Riziko invaze je velké, pokud nejste připraveni k obraně,  říká prezidentka Dalia Grybauskaitėová v rozhovoru pro německý Spiegel.
20.06.2018 09:02

Venkovní reklama na ruskou vodku se špionským podtextem

Obyvatel Detroitu v Michiganu publikoval v rubrice politického humoru v Reddit venkovní reklamu na vodku Smirnoff.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace