Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Babiš a Vojtěch popírají slib na zvýšení platových tarifů ve zdravotnictví

Ve středu 6. června jednalo vedení Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Odboráři požadovali vysvětlení, zda platí slib premiéra, který 150 odborářům dal na jednání v květnu, že se od 1. ledna 2019 zvýší platové tarify pro zaměstnance ve zdravotnictví o 10 procent.

Premiér Babiš sdělil, že jeho slib vlastně nebyl slibem, ale jen podporou, a že vzhledem k tomu, že se dohodly zdravotní pojišťovny a nemocnice na růstu úhrad na příští rok, tak ministr akceptuje dohody a žádné plošné zvýšení platových tarifů a základních mezd nebude.
Plošně se ale na základě dohody zvýší příplatky za směnnost, a to pro všeobecné sestry o 5000 Kč na částku 7000 Kč a u ostatního nelékařského zdravotnického personálu o 2000 Kč.
Ministr Vojtěch sdělil, že úhrady nemocnicím, které jsou zvýšené o 5 %, umožní managementům nemocnic zvýšit výběrově platy zaměstnancům, případně plošné navýšení všem zaměstnancům až o 7 % platových nebo mzdových tarifů. Konkrétní navýšení si mají dojednat odborové organizace samy.
S názorem premiéra a ministra zdravotnictví zdravotnické odbory zásadně nesouhlasí i s ohledem na zkušenosti z uplynulých čtyř let.
Odborový svaz dál požaduje navýšit platové a mzdové tarify a zabezpečit na jejich zvýšení finance.
Zvýšenou částku na platy a mzdy navrhuje svaz získat zvýšením plateb za státní pojištěnce, nebo snížením části peněz z rezervních fondů zdravotních pojišťoven.
Co bude dál?
V pondělí 11. června se sejde výkonná rada odborového svazu, v úterý se v Praze koná shromáždění zástupců odborových organizací z veřejných služeb a veřejné správy a ve středu 13. června se uskuteční jednání tripartity.
„Na základě dohod s ostatními odborovými svazy a výsledků jednání tripartity se rozhodneme, jak budeme dále postupovat. Určitě budeme potřebovat vaši podporu pro případné protestní akce,“ říká předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
DSKBG:
Datum: 23.6.2018 18:07:23
Dobrý den. Jsem všeobecná zdravotní sestra v denním provozu, V resortu zdravotnictví pracuji téměř dvacet let. Práce zdravotní sestry je do jisté míry posláním, nicméně k jejímu vykonávání je třeba mnoha dalších faktorů. Jsou to především odborné a praktické znalostí, které je nutno celoživotně prohlubovat,. Důležitou součástí je zodpovědnost, důslednost, empatie, lidský přístup k nemocnému. Zdravotní sestra je zároveň jistým „psychologem“, který propojuje hlas srdce s lidskou duší a bývá oporou potřebným. K tomu je však zapotřebí pevného charakteru a formování osobnosti. To vše je provázáno láskou. Ale i zdravotní sestry jsou především ženy, matky a živitelky rodin. Jako všichni ostatní v našem státě, potřebujeme ke svému životu peníze, abychom mohly zajistit spokojený život svým dětem. Donedávna jsem věřila, že o to samé jde i našim politikům, potažmo panu Babišovi a ministru zdravotnictví Vojtěchovi. Bohužel jsem se přesvědčila, že jsou stejní jako většina jejich předchůdců. Když si potřebovali získat důvěru voličů, tak slibovali hory doly, smažily koblížky a podobně. Když dosáhli svého, tak spekulují, „zaonačují“, zbaběle se schovávají. Slíbili nám celoplošné navýšení platů o deset procent a nyní hledají výmluvy, proč, to nejde. Je sice hezké, že přidali zdravotníkům za směnnost, ale my, sestry, které na směny nepracujeme, také živíme rodiny. Ceny potravin a ostatních služeb se neustále zvyšují, tudíž je na místě navýšení platů, aby nedošlo k propadu životní úrovně. Je zajímavé, že na obří platy politiků se peníze vždy najdou. My chceme také slušně žít! Zklamaná Lenka Doffková

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

16.08.2018 09:45

Průmyslové ceny v Česku ztratily v červenci svou růstovou dynamiku

Včerejší důležitá data z USA nezklamala. Dnes na ně navážou statistiky nově zahájených staveb. V Evropě nás dnes nic zajímavého nečeká.
16.08.2018 09:05

Ruský vliv na Středním východu roste, vojenská policie obsadila Golany

Ruská vojenská policie začala hlídat demilitarizovanou zónu mezi Izraelem a Sýrií na Golanských výšinách a podtrhuje tak rostoucí vliv Moskvy jako nejdůležitějšího hráče na Středním východu.
16.08.2018 09:04

Putin bude hostem na svatbě rakouské ministryně zahraničí

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje krátkou návštěvu Rakouska. V sobotu se zúčastní ve Štýrsku svatby podnikatele Wolfganga Meilingera a rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové (FPÖ).
16.08.2018 09:03

CNN: V Rusku nechápou, proč se vztahy s USA nezlepšily!

Podle amerických a evropských zpravodajských služeb byli ruští činitelé spokojeni s výsledkem jednání prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách, uvedla CNN.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace