Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Babiš slibuje zvýšit minimální mzdu o 1000 korun, pro odbory je to málo

Vláda by měla příští rok zvýšit minimální měsíční mzdu o tisíc korun. České televizi to řekl designovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Zatímco podle odborů je navrhovaný růst o tisícovku nedostatečný, zástupci firem ho naopak považují za příliš rychlý. Dohodu se bude snažit najít vláda spolu s odbory a zaměstnavateli na jednání tripartity.

 „Ten nárůst o tisíc korun je adekvátní a mohli by být všichni spokojení. My jsme za té minulé vlády navýšili minimální mzdu z 8500 na 12 200, před naší koaliční vládou minimální mzda de facto nerostla,“ upozorňoval Andrej Babiš. Byli to ovšem sociální demokraté, kdo růst minimální mzdy prosazoval. Teď navrhuje Babiš zvýšení z dnešních 12 200 na 13 200 korun. „Ten návrh o tisíc korun je vlastně asi nárůst o 8,2 procenta, což je, myslím, rozumné,“ upřesňuje. Ke zvýšení minimální mzdy nepotřebuje vláda poslance ani senátory, opatření může prosadit sama. Zvýšení minimálního příjmu o tisícovku měsíčně je zároveň jednou ze dvou variant, kterou přinese na středeční jednání tripartity ministryně práce Jaroslava Němcová. Druhý návrh počítá s růstem o osm set korun. A právě tuto variantu podporují zástupci firem. „Růst o osm set by měl být přijatelný pro většinu odvětví průmyslu a dopravy,“ míní prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Odbory ale požadují téměř dvakrát tolik. Měsíční minimální příjem chtějí zvýšit až na 13 700 korun. „Tisíc pět set korun není žádný dramatický růst, je to velice slušný růst, který navíc dostane minimální mzdu v poměru k průměrné mzdě někde na 42 procent,“ zdůrazňuje šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Odbory argumentují i tím, že v Česku je i přes rychlé zvyšování v posledních letech minimální mzda nižší než v Polsku nebo na Slovensku.
Minimální mzdu pobírají v Česku víc než čtyři procenta zaměstnanců, tedy zhruba 150 tisíc lidí. Její růst minimálně o 800 až 1000 korun podporují i další strany. „Nemělo by se troškařit, protože už teď jsme mzdoví outsideři. Myslím, že 13 tisíc je spodní hranice,“ míní místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
„Tam by byl ten nárůst na 13 tisíc korun měsíčně, když to bude 13 200, my proti tomu nic nenamítáme,“ říká i místopředseda rozpočtového výboru PSP Mikuláš Ferjenčík (Piráti). „Řekněme si zcela na rovinu: za těch 12 200 korun se prostě nedá vyžít,“ dodává předseda hnutí SPD Tomio Okamura. S jakýmkoliv zvýšením minimální mzdy naopak nesouhlasí pravicová opozice. Podle ní by mohlo znamenat vzrůst nezaměstnanosti.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
KDJJO:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

16.08.2018 09:05

Ruský vliv na Středním východu roste, vojenská policie obsadila Golany

Ruská vojenská policie začala hlídat demilitarizovanou zónu mezi Izraelem a Sýrií na Golanských výšinách a podtrhuje tak rostoucí vliv Moskvy jako nejdůležitějšího hráče na Středním východu.
16.08.2018 09:04

Putin bude hostem na svatbě rakouské ministryně zahraničí

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje krátkou návštěvu Rakouska. V sobotu se zúčastní ve Štýrsku svatby podnikatele Wolfganga Meilingera a rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové (FPÖ).
16.08.2018 09:03

CNN: V Rusku nechápou, proč se vztahy s USA nezlepšily!

Podle amerických a evropských zpravodajských služeb byli ruští činitelé spokojeni s výsledkem jednání prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách, uvedla CNN.
16.08.2018 09:02

Vnitřní válka v podání Anny Šabatové

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava v září 2016 vydal knihu „Evropa opět spěje ke katastrofě“. Protože události pádí tempem splašeného koně název první knihy bohužel nepůsobí jako nadsázka. Druhou navazující knihu nazval „Studená válka 2.0.“
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace