Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Sliby se mají plnit nejen o Vánocích, zdravotnické odbory chystají protesty

Nemocniční odbory jsou zklamány, že vláda nebude plošně zvyšovat platy v nemocnicích, ačkoliv to podle odborů slíbila. Po delším období politického poklidu ve zdravotnictví může brzy následovat bouře. „Lidé jsou hodně naštvaní, nevylučuji žádnou formu nátlakové akce,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Důvodem jsou platy v nemocnicích.

Na začátku května se zdravotničtí odboráři radovali, že jim premiér Andrej Babiš na uzavřeném jednání přislíbil plošné zvýšení platů o 10 procent. Ve středu se však na jednání s premiérem a s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem dozvěděli, že vláda platové tabulky plošně o 10 procent zvyšovat nebude. Vyhoví tak šéfům nemocnic. Podle Vojtěcha mají odbory v jednotlivých nemocnicích šanci vyjednat sedmiprocentní zvýšení platů. A Babiš podle ministrových slov před měsícem nic nesliboval, jen uvedl, že by se zvýšením tabulkových platů souhlasil.
„Deset procent bylo slíbeno. Možná to zní staromódně naivně, ale podle mě se mají sliby, které dá premiér, plnit,“ oponuje Žitníková. Vláda by tak podle odborů měla na zvýšení platů buď přidat do zdravotnictví ze státního rozpočtu, nebo nechat zdravotní pojišťovny rozpustit rezervy. Na desetiprocentní navýšení platů by bylo potřeba deset miliard korun navíc. Polepšit by si ale měly zdravotní sestry, sanitáři a ošetřovatelky ve směnném provozu, kde je největší problém sehnat a udržet personál. Sestrám by měl příplatek poskočit až o 5 tisíc měsíčně na 7 tisíc korun. V roce 2016 braly zdravotní sestry v průměru 30 tisíc korun hrubého. Podle předběžných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky rostly jejich odměny v roce 2017 zhruba o 13 procent. Přesto jich je nedostatek a utíkají mimo zdravotnictví. Zvýšení příplatků za směny jim proto nestačí a chtějí zvýšit i samotné platy.
„V mnoha nemocnicích jsou kvůli nedostatku personálu uzavřená oddělení a objem péče, kterou poskytují, kvůli tomu klesá, nevylučuji proto žádnou formu nátlakové akce,“ říká Žitníková.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
RQDJT:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

16.08.2018 09:05

Ruský vliv na Středním východu roste, vojenská policie obsadila Golany

Ruská vojenská policie začala hlídat demilitarizovanou zónu mezi Izraelem a Sýrií na Golanských výšinách a podtrhuje tak rostoucí vliv Moskvy jako nejdůležitějšího hráče na Středním východu.
16.08.2018 09:04

Putin bude hostem na svatbě rakouské ministryně zahraničí

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje krátkou návštěvu Rakouska. V sobotu se zúčastní ve Štýrsku svatby podnikatele Wolfganga Meilingera a rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové (FPÖ).
16.08.2018 09:03

CNN: V Rusku nechápou, proč se vztahy s USA nezlepšily!

Podle amerických a evropských zpravodajských služeb byli ruští činitelé spokojeni s výsledkem jednání prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách, uvedla CNN.
16.08.2018 09:02

Vnitřní válka v podání Anny Šabatové

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava v září 2016 vydal knihu „Evropa opět spěje ke katastrofě“. Protože události pádí tempem splašeného koně název první knihy bohužel nepůsobí jako nadsázka. Druhou navazující knihu nazval „Studená válka 2.0.“
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace