Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Plzeňský kraj odvolal z dozorčí rady odborového předáka rokycanské nemocnice

Plzeňský kraj odvolal z dozorčí rady Rokycanské nemocnice předsedu místních odborů Františka Kuneše, který se domáhá vyšších platů pro nezdravotnické pracovníky. Odboráři nadále zůstávají ve stávkové pohotovosti. Na případ upozornila zastupitelka Zdeňka Lišková (KSČM), která se v pondělí na krajském zastupitelstvu domáhala vysvětlení, proč byl Kuneš krajskou radou z funkce odvolán.

„Pan Kuneš zastupuje odbory a zároveň byl členem dozorčí rady ve stejné nemocnici. V některých situacích se z etického pohledu dostával do střetu zájmů. Do tisku prohlásil, že v Rokycanské nemocnici jsou zaměstnanci, kteří nepobírají ani minimální mzdu. To už je podle nás za hranou,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).
Stárková tak zřejmě reaguje na článek „Trpělivost odborářů rokycanského špitálu je u konce – přetekla ve stávkovou pohotovost“, který vyšel v časopisu Sondy Revue č. 6.
V předcházejících letech nedostali zaměstnanci Rokycanské nemocnice ani jednou přidáno tak, jak umožňuje rozhodnutí vlády. „O neudržitelné situaci v odměňování jsme v posledních letech opakovaně jednali s představiteli Plzeňského kraje, s managementem Nemocnice Plzeňského kraje, a.s., což je společnost založená krajem za účelem zefektivnění poskytování zdravotní péče v krajem vlastněných nemocnicích. Na nespravedlnost v odměňování jsme upozorňovali i vládu. Zatím bez výsledku,“ říká místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZPS) Ivana Břeňková.
Odbory to vnímají jako opakující se diskriminaci, proto se dožadují nápravy. Vedení nemocnice i kraje podle nich nedodržuje ujednání s minulou vládou o zvýšení mezd a platových tarifů tak, jak umožnuje úhradová vyhláška: tedy všem zaměstnanců, i nezdravotnickému personálu, o deset procent. Nejvhodnější by podle nich byla novela zákoníku práce, která by sjednotila odměňování ve všech lůžkových zdravotnických zařízeních pod systém platů a zabránila by tak další diskriminaci zaměstnanců nemocnic obchodních společností.
Kraj Kunešovo nařčení odmítá. Zbavení ho funkce pak označil za zcela demokratické, protože krajská rada má právo jmenovat i odvolat člena dozorčí rady, a to i bez udání důvodu.
Podle Liškové ale Kuneš ve střetu zájmů nebyl. Jeho odvolání pak zastupitelka označila za likvidaci zástupce zaměstnanců v dozorčí radě rokycanské nemocnice. „Vyjádření pana Kuneše nebylo tak závažné, aby se kvůli tomu někdo odvolával. Myslím si, že jediným důvodem bylo to, že odbory v Rokycanské nemocnici se postavily za nezdravotnické pracovníky, aby jim byly zvýšeny mzdy,“ dodala Lišková. Stejně se vyjádřil i samotný Kuneš. „Jsem přesvědčen, že jsem byl odvolán z dozorčí rady kvůli odborům,“ sdělil Právu šéf odborářů, který se k věci prozatím nechtěl podrobněji vyjadřovat.
Situace mezi odbory a vedením hejtmanství se vyhrotila letos na jaře. Odboráři na začátku května vstoupili do stávkové pohotovosti. Nemocnice podle nich porušila vládní slib, když nezdravotnickým pracovníkům zvýšila mzdu o pět procent, zatímco lékařům nebo zdravotním sestrám o deset procent.

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
HXZYS:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

16.08.2018 09:05

Ruský vliv na Středním východu roste, vojenská policie obsadila Golany

Ruská vojenská policie začala hlídat demilitarizovanou zónu mezi Izraelem a Sýrií na Golanských výšinách a podtrhuje tak rostoucí vliv Moskvy jako nejdůležitějšího hráče na Středním východu.
16.08.2018 09:04

Putin bude hostem na svatbě rakouské ministryně zahraničí

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje krátkou návštěvu Rakouska. V sobotu se zúčastní ve Štýrsku svatby podnikatele Wolfganga Meilingera a rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové (FPÖ).
16.08.2018 09:03

CNN: V Rusku nechápou, proč se vztahy s USA nezlepšily!

Podle amerických a evropských zpravodajských služeb byli ruští činitelé spokojeni s výsledkem jednání prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách, uvedla CNN.
16.08.2018 09:02

Vnitřní válka v podání Anny Šabatové

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava v září 2016 vydal knihu „Evropa opět spěje ke katastrofě“. Protože události pádí tempem splašeného koně název první knihy bohužel nepůsobí jako nadsázka. Druhou navazující knihu nazval „Studená válka 2.0.“
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace