Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Kováci protestovali před branami plzeňského Zodiacu

Kolem tří stovek protestujících se 25. června shromáždilo před branami podniku francouzského koncernu Zodiac Aerospace v Plzni. Odboráři a zaměstnanci manifestovali za jednotnou pracovní dobu, příplatek za práci v odpolední směně, příspěvek na penzijní připojištění pro všechny a další sociální výhody, které u jejich kolegů v zemi galského kohouta jsou již řadu let naprosto běžné. Akci zorganizovali místní kováci za podpory Odborového svazu KOVO. Na shromáždění přišlo i francouzské vedení firmy a slíbilo, že bude o požadavcích s odbory jednat.
 

 

 „Vedení společnosti Zodiac v květnu přerušilo jednání s odborovou organizací – seskupením členů a požádalo o odložení dalších kol kolektivního vyjednávání. Po vstupu nového zahraničního vlastníka pak bylo kolektivní vyjednávání přerušeno zcela. Zaměstnavatel přestal s odbory komunikovat a dokonce zmařil cestu člena výboru na jednání Evropské rady zaměstnanců. Proto se kovácké odbory v této společnosti rozhodly k veřejnému protestu,“ uvedl vedoucí plzeňského Regionálního pracoviště (RP) OS KOVO Ivo Kužel.

Zaměstnancům se nelíbí, že společnost sice za loňský rok vykázala značný zisk, není však ochotna se o něj přiměřeně dělit s lidmi, kteří pro ni pracují. Plzeňský Zodiac v únoru zvedl mzdy o 4,5 procenta, ale ne pro všechny. Někdo dostal přidáno výrazně méně. Odboráři proto požadují sedm procent navíc pro všechny. Většina dělníků ve firmě bere kolem 21 tisíc hrubého bez odměn, což je výrazně méně, než berou zaměstnanci okolních firem v plzeňské průmyslové zóně Borská pole, kde Zodiac sídlí.
Rozbuškou k protestnímu shromáždění bylo i odměňování agenturních zaměstnanců, kterých je zhruba 250 a berou údajně i dvakrát tolik než kmenoví zaměstnanci. O poměrech ve firmě napovídá i skutečnost, že odboráři jsou organizovaní v takzvaném utajeném seskupení členů. „Chceme zajistit, abyste nemuseli stále zaškolovat nové zaměstnance,“ řekl demonstrantům Ivo Kužel. Narážel na to, že ve firmě je kvůli nízkým mzdám vysoká fluktuace zaměstnanců a ti stálí musí pořád někoho zaškolovat.
 
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
UATHU:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 07/2018

Sondy REVUE 07/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

19.07.2018 01:15

Rusko se zbavilo další třetiny amerických dluhopisů!

Rusko vypadlo ze seznamu největších držitelů amerických státních dluhopisů, neboť se zbavilo další třetiny cenných papírů, vyplývá z květnových údajů amerického ministerstva financí.
19.07.2018 01:14

Trump: „Lživý hon na čarodějnice“ vrazil klín mezi Rusko a USA!

Vyšetřování zvláštního prokurátora Roberta Muellera tzv. „ruské intervence“ vrazilo klín mezi Washington a Moskvu.
19.07.2018 01:13

Guardian: Londýn nedovolil Haagu soudit své vůdce za válečné zločiny!

Británie byla zařazena do seznamu zemí, které odmítly ratifikovat novou novelu Mezinárodního trestního soudu, napsal The Guardian. Poukázal tak na pokryteckost lídrů země, kteří stále mluví o spravedlnosti.
19.07.2018 01:12

Počet radikálních islamistů ve Švédsku vzrostl desetinásobně

V loňském roce švédské úřady oznámily, že počet islámských radikálů ve Švédsku vzrostl z 200 na 2.000 během deseti let.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace