Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Německé odbory vítají návrh na zvýšení minimální mzdy

 Inspirace pro domácí politiky a zaměstnavatele

Zatímco se poslední česká tripartita neshodla na růstu minimální mzdy, německá vláda zvažuje na doporučení odborné komise její další zvýšení. Česká vláda navrhuje zvýšení o tisíc korun, zaměstnavatelé o 800 korun, kdežto odbory požadují navýšení o 1500 korun. Podle odborů se česká minimální mzda stále pohybuje pod hranicí příjmové chudoby a nedá se z ní vyžít. Naposledy se minimální mzda zvyšovala v lednu, a to o 1200 na 12 200 korun. V přepočtu na euro je výše hodinové minimální mzda v ČR 2,78 euro, to je kolem 71 korun.

Domácí politici a zaměstnavatelé by se při tvorbě minimální mzdy mohli inspirovat v sousedním Německu. Tamní vláda se chystá, na doporučení odborné komise, k jejímu dalšímu zvyšování. V komisi zasedají zástupci zaměstnavatelů a odborů.

V Německu do roku 2015 minimální mzda nebyla stanovena. Uzákonila ji až vláda Angely Merkelové, která stanovila její výši na 8,50 eura na hodinu. Od té doby minimální mzda vzrostla na 8,84 eura. Navýšení se týkalo až tří milionů zaměstnanců. Nově by minimální mzda v Německu měla od ledna příštího roku stoupnout na 9,19 eura a do roku 2020 na 9,35 eura za hodinu, což je asi 240 korun.
V přepočtu na euro je hodinová minimální mzda v Česku 2,78 euro, to je asi 71 korun. V Německu je současná výše minimální mzdy 8,84 eura. Měsíční minimální mzda dosahovala u našich sousedů v roce 2017 výše 1498 eur, v Česku 407 euro. Podle hrubého odhadu, dosahovala německá minimální mzda v únoru 2017 výše kolem 38 tisíc korun, kdežto česká 10 tisíc korun.  Rozdíly mezi minimální mzdou v Česku a Německu tak zůstávají nadále obrovské.    
Růst mezd by měl podle odborníků podpořit spotřebu domácností. Minimální mzda v Německu se vztahuje všechny zaměstnance s výjimkou dlouhodobě nezaměstnaných během prvních šesti měsíců od nástupu do zaměstnání, učňů a osob s povinnou praxí nebo stáží kratší než tři měsíce.
 
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
GPCAA:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

20.09.2018 09:05

Britský novinář: V Evropě dojde k občanské válce

Britský novinář a spisovatel James Delingpole popsal v svůj dojem o vývoji v Německu. Nejenže se obává, že by to mohlo vést k občanské válce v Německu, ale v celé Evropě.
20.09.2018 09:04

Psycholog: Vesnice pro lůzu nepředstavují problém

Zajímavá předvolební hysterie se spustila kvůli tomu, že v Mostu jedna skupina komunálních politiků má v programu, že se bude snažit o vystěhování tzv. nepřizpůsobivých občanů za město do vesnice pro lůzu.
20.09.2018 09:03

NI: Je čas, aby Amerika uznala Asadovo zřejmé vítězství a odešla!

Ačkoli americká politika vůči Sýrii „je v naprostém chaosu“, stále nemůže uznat, že se Asad skutečně stal „vítězem v občanské válce“, napsal The National Interest.
20.09.2018 09:01

Miroslav Poche se smířil s tím, že nebude ministrem zahraničních věcí

Miroslav Poche už ministrem nebude, neboť ČSSD objevila náměstka na Ministerstvu zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Prozradil Miroslav Poche, donedávna kandidát ČSSD do Černínského paláce v pořadu Interview na ČT24, který se vysílal třetí zářijovou středu, proč se tak stalo?
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace