Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

V úterý stávkovaly tisíce zaměstnanců Amazonu v Německu, Polsku a Španělsku

Odbory žádají zdravé pracovní podmínky v evropských centrech

Tisíce zaměstnanců německých skladů největšího internetového prodejce Amazon vstoupí v úterý do stávky za lepší pracovní podmínky. Připojí se tak k protestům kolegů ve Španělsku a v Polsku, které se shodují se dnem, kdy začíná ve firmě její velká prodejní slevová akce. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

 Německý odborový svaz pracovníků ve službách Verdi vyzval k jednodenní stávce, která by podpořila jeho požadavek po pracovních smlouvách, jež by garantovaly zdravé pracovní podmínky v centrech americké firmy. „Ta zpráva je jasná - zatímco internetový gigant bohatne, šetří na penězích u zdraví svých zaměstnanců,“ uvedla zástupkyně odborového svazu Verdi Stefanie Nutzenbergerová.

Podle online magazínu Observer mají zaměstnanci firmy v každé zemi, v níž se ke stávce připojili, důvody k nespokojenosti. Poláci si třeba stěžují na to, že přísná legislativa jim brání vyjednat si lepší mzdy, Španělé na jednostranně zavedené pracovní podmínky poté, co vypršela kolektivní smlouva, a v Německu v uzavření kolektivní smlouvy doufají.
Podle zpráv agentury Reuters se od pondělí účastní několikadenní stávky 1800 zaměstnanců ve Španělsku. Další tisíce stávkujících se k protestům přidaly v Německu. „Stávka stále probíhá, ale podle předběžných odhadů se k protestům připojily 2500 až 3000 zaměstnanců v šesti centrech,“ uvedla Lena Wiedmannová z tiskového oddělení odborové organizace Verdi. „Stávka má různou formu – někteří zaměstnanci odešli uprostřed svých směn, jiní hned po příchodu do práce a další nedorazili vůbec.“
V Polsku pak zaměstnanci plánují protest, kdy budou vykonávat pouze minimum práce vyžadované jejich smlouvou a přesně dodržovat veškerá bezpečnostní a další opatření, která mohou omezit jejich práci, dodal svaz Verdi.
Amazon očekává, že se v Německu ke stávce připojí jen zlomek z 12 tisíc zaměstnanců a že jejich protest nebude mít na dodávky u Prime Day vliv. Amazon uvádí, že ve svých skladech nabízí konkurenceschopné mzdy a komplexní výhody pro zaměstnance od prvního dne, kdy nastoupí. Německo je pro Amazon druhým největším trhem po Spojených státech. Amazon provozuje distribuční centrum také v Dobrovízi u Prahy. Do konce letošního roku tam chce mít 5000 stálých zaměstnanců.
České odbory Amazonu podporují  zahraniční kolegy
Základní odborová organizace Unie zaměstnanců, obchodu a logistiky (UZO) v Amazonu vyjadřuje plnou podporu svým kolegům v zahraničí, kteří se rozhodli formou stávky bojovat za lepší a zdravější pracovní podmínky.
„Vyjadřujeme plnou podporu našim kolegům v zahraničí, kteří se formou stávky rozhodli bojovat za lepší a zdravější pracovní podmínky. Děkujeme všem, kteří se do protestní akce zapojili, neboť nebojují jen za sebe, ale za všechny pracovníky společnosti Amazon,“ uvedl předseda základní organizace UZO v Amazonu Ivo Mayer.
Dodal, že s kolegy v zahraničí intenzivně komunikují. „Do další protestní akce se již zapojíme, i když to pravděpodobně nebude formou stávky, ale jiným způsobem,“ doplnil Ivo Mayer.
kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
VCVYY:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

14.08.2018 08:04

Porošenko představil zmodernizovaný ruský tank T-72 (VIDEO)

<< VIDEO >> Na Ukrajině se testuje nový tank T-72AMT, píše na facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko.
14.08.2018 08:00

Olomoucký kraj přispěje na protidrogovou prevenci

Prostřednictvím pěti dotačních titulů podpořil šestnáct žadatelů, kteří usilovali o peníze na poradenské služby, terénní činnost, ambulantní léčbu nebo doléčovací programy a prevenci.
14.08.2018 08:00

Jičínské školy o prázdninách nezahálí

Velké prázdniny patří školám, ale trochu jinak, než v ostatních 10 měsících. Červenec a srpen jsou dobou, kdy v těchto budovách probíhají velké rekonstrukce a jiné stavební práce. Údržba a drobné opravy jsou v létě vlastní všem jičínským školám.
14.08.2018 08:00

Kde se dá v Brně a okolí ochladit?

Tropické počasí pokračuje. Kdo už venku nemůže vydržet, ale zároveň nechce pouze sedět doma u větráku,  může využít následující zajímavé tipy, kde v Brně a okolí najde nejen zábavu a poučení, ale i tolik žádané ochlazení.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace