Zpravodajství pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Aktuálně

Počet cizinců pracujících v ČR načerno roste

 Rostoucí poptávku po pracovnících, kterou firmy nestačí pokrýt lidmi z Česka a ze zemí EU, řeší řada z nich nelegálním zaměstnáváním. Loni úřady odhalily celkem 2918 lidí pracujících načerno, ale lze odhadovat, že to je jen špička ledovce. Nejvíc nelegálních pracovníků bylo z Ukrajiny, dále šlo o Moldavany a Vietnamce. Ze zemí EU pracovalo v ČR načerno nejvíc Slováků, Bulharů a Rumunů. Informaci ministerstva práce a sociálních věcí o tom v úterý dostali na stůl ministři.

Jen Státní úřad inspekce práce si podle zprávy při loňských 9707 kontrolách nelegálního zaměstnávání posvítil na 8144 subjektů. Porušení pracovněprávních předpisů bylo konstatováno v 7332 případech.
Za porušení předpisů padlo 440 pokut v celkové výši 86 miliónů korun. Z toho 68 miliónů bylo uděleno právě za nelegální práci. Zbytek uložili inspektoři třeba za to, že firmy neplatily cizincům ani minimální mzdu nebo jim neplatily příplatky za přesčasy nebo za práci o víkendech. O příplatku za ztížené pracovní podmínky ani nemluvě. Takové zneužívání jim podle zprávy umožňuje to, že cizinci mají malou znalost českých předpisů.
Kontroly ukázaly, že počet odhalených cizinců stále stoupá, zatímco počet nelegálně pracujících Čechů klesá. Těch se loni týkalo 767 odhalení.
Policie také udělala 321 790 kontrol pobytu v souvislosti se zaměstnáním. Policisté se zaměřili hlavně na ověření pravosti cestovních dokladů cizinců. Velmi často narážejí na rumunské falešné pasy.
V posledních třech letech stoupá počet vyhoštěných cizinců z důvodů neoprávněného zaměstnání v ČR. Zatímco před šesti lety to bylo 243 osob, loni to bylo již 3111. Většinou jde o Ukrajince a Moldavany.
Podle údajů ministerstva práce bylo ke konci loňského roku v ČR celkem 472 354 zahraničních pracovníků. Ze zemí EU bylo nejvíce Slováků, Rumunů, Poláků, Bulharů a Maďarů. Z třetích zemí vedou Ukrajinci před Rusy a Vietnamci.


 

kategorie: Aktuálně, esondy.cz
Komentáře k článku
:
:
:
NABIU:

Aktuální číslo Sondy REVUE

Sondy REVUE 08/2018

Sondy REVUE 08/2018 

prvnizpravy.cz

prvnizpravy.cz

14.08.2018 08:04

Porošenko představil zmodernizovaný ruský tank T-72 (VIDEO)

<< VIDEO >> Na Ukrajině se testuje nový tank T-72AMT, píše na facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko.
14.08.2018 08:00

Olomoucký kraj přispěje na protidrogovou prevenci

Prostřednictvím pěti dotačních titulů podpořil šestnáct žadatelů, kteří usilovali o peníze na poradenské služby, terénní činnost, ambulantní léčbu nebo doléčovací programy a prevenci.
14.08.2018 08:00

Jičínské školy o prázdninách nezahálí

Velké prázdniny patří školám, ale trochu jinak, než v ostatních 10 měsících. Červenec a srpen jsou dobou, kdy v těchto budovách probíhají velké rekonstrukce a jiné stavební práce. Údržba a drobné opravy jsou v létě vlastní všem jičínským školám.
14.08.2018 08:00

Kde se dá v Brně a okolí ochladit?

Tropické počasí pokračuje. Kdo už venku nemůže vydržet, ale zároveň nechce pouze sedět doma u větráku,  může využít následující zajímavé tipy, kde v Brně a okolí najde nejen zábavu a poučení, ale i tolik žádané ochlazení.
Předplatné

Paragrafy do kapsy exkluzivně

Vhodné pracovní příležitosti pro nezaměstnané

Sebeobrana zaměstnance

Náš Právní servis vás chrání v zaměstnání - adresa sondy@cmkos.cz

Ptali jste se - odpovídáme:

  • Pracovní volno na výkon odborové činnosti

    Jsem členem odborové organizace. Zajímalo by mě, jak se posuzuje doba strávená na schůzi této odborové organizace, když mám například směnu od 18.00 do 6.00 hod. a schůze odborů se koná od 14.00 do 17.00 hod...

Dolní navigace